Професионалната държавна търговска гимназия в Свищов празнува днес своята 139-та

...
Професионалната държавна търговска гимназия в Свищов празнува днес своята 139-та
Коментари Харесай

Първото професионално училище в България празнува 139 години от създаването си

Професионалната държавна комерсиална гимназия в Свищов чества през днешния ден своята 139-та годишнина

Държавна комерсиална гимназия “Димитър Хадживасилев ” е първото професионално учебно заведение в България . Неговата история стартира 10 години преди дарителския жест на Патронa му, написа на формалния уебсайт на образователното заведение.

В края на XIX век Свищов е одобрен търговски град , с помощта на връзките си с Австрия, Германия, Унгария и други европейски страни, чрез река Дунав . Това постанова и огромната потребност от добре подготвени търговски фрагменти.

През 1883 година е взето формалното решение на Народното събрание да се открие „ Търговско учебно заведение “. Основна роля изиграва и желанието на Димитър Хадживасилев да подари средства, които да се употребяват за построяването и поддържането на учебна постройка, само че не къде да е, а тъкмо в Свищов, родния град на неговите родители.

За начало на практическото осъществяване на концепцията за основаване на Търговска гимназия в Свищов, се смята Княжески декрет № 79/5 юли 1885г , с който се утвърждава “Устав за откриването на Търговска Гимназия ”.

След избирането и на Училищното настоятелство, в негова най-голяма и най-важна цел се трансформира построяването на постройката на Гимназията. Две години по-рано Димитър Хадживасилев към този момент е дарил обещаните средства, само че сумата, набрана от лихвите на главния фонд, е извънредно незадоволителна, с цел да стартира огромен градеж и Министерството на финансите не дава позволение за разработване на проект за бъдещата постройка. Минават няколко години, до момента в който българското държавно управление одобри и разгласи , че ще подкрепи финансово построяването на постройка за Търговската гимназия в Свищов.

През зимата на 1891 година се афишира конкурс за изработването на архитектурен план .

В него вземат присъединяване български и задгранични архитекти , като доста от предложенията се открояват със стила и оригиналността си.

Най-силно усещане прави планът на австрийския проектант Паул Бранк , който показва бъдещата постройка на Търговската гимназия като смален модел на постройката на Виенския държавен университет и печели състезанието.

Основният камък на постройката на Търговската гимназия е положен на 1 септември 1892 година и нейният градеж продължава 40 (четиридесет) месеца – до декември 1895 година. Стойността на постройката възлиза на 586 000 лв. , чиито съществени източници са лихви, събрани по главния фонд, заем от ЮБНБ и помощ (подарък) от Държавата.

Така се ражда тази превъзходна постройка, възхвала и памет на благородното дело на Дарителя Димитър Хадживасилев и монумент на българското родолюбие и просвета , изпълнена в стила на късния барок и рококо.

Масивна сграда с внушителни размери, високи тавани , вътрешни носещи колони, огромна актова зала, катедрален купол, стенописи… Това са една част от нещата, към които като се прибави и фактът, че е била с парно отопление , в архитектурно отношение способстват тази постройка да няма равна на себе си на целия Балкански полуостров .

Земетресението от 4 март 1977 година унищожава тавана на постройката , рухват аулата и учителската стая, цялото учебно заведение е напукано и съставлява трогателна панорама, развален е механичният часовник на покрива над централната фасада.

Реставрирането на постройката е извънредно мъчно, отговорно и значимо мероприятие, което продължава до 1984 година В него са включени доста български и задгранични експерти – архитекти, инженери, художници и др…

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР