Проф. Радостина Александрова: Ваксините срещу грип и тетанус намаляват риска

...
Проф. Радостина Александрова: Ваксините срещу грип и тетанус намаляват риска
Коментари Харесай

Проф. Радостина Александрова: Ваксините срещу грип и тетанус намаляват риска от деменция


Проф. Радостина Александрова: Ваксините против грип и тетанус понижават риска от деменция

Поставянето на някои рутинни ваксини може доста да понижи риска от деменция при възрастните хора, съобщи вирусологът проф. Радостина Александрова от Българската академия на науките (БАН) в изявление за Радио „ Фокус “.

„ Важно е имунизирането да продължава през целия живот, тъй като някои ваксини изискват бустери. Например имунизацията против дифтерит, тетанус и коклюш се ползва на всеки 10 години след 25-годишна възраст. За възрастните хора изключително скъпи са и имунизациите против COVID-19 и грип. Трябва непрекъснато да следим дали сме в крайник с настоящите рекомендации за имунизация “, изясни тя.

Проф. Александрова означи, че една от по-малко известните ваксини измежду възрастните е тази против пневмококи, която пази от бактерии, причиняващи тежка пневмония. „ Препоръчвам я горещо, тъй като възрастните са изключително уязвими към това заболяване “, добави специалистът.

Според нея, имунизациите имат и спомагателни изгоди – например слагането на ваксини против херпес зостер, грип, дифтерит и тетанус, както и пневмококовата ваксина, се свързва с понижен риск от развиване на деменция при възрастните хора. „ Последните научни изявления удостоверяват тази връзка, в това число изследване от пролетта на тази година, оповестено в влиятелно издание “, посочи Александрова.

Тя разяснява и идното въвеждане на наложителна имунизация против варицела от 2026 година „ Варицелата не е безобидна – може да аргументи затруднения като менингит, енцефалит и даже гибел. Вирусът остава в организма и може по-късно да се задейства като херпес зостер, който от време на време покачва риска от инсулт. Ваксината доста понижава тежестта и затрудненията от болестта “, изясни тя.

Професорът посочи, че при децата се употребява жива, атенюирана ваксина, до момента в който при възрастните се предлага рекомбинантна ваксина против херпес зостер. „ Тази ваксина съдържа единствено един белтък от вируса, който е основен за имунния отговор, без да включва целия вирус. Така се обезпечава безвредна и ефикасна отбрана, изключително при хора, които са по-податливи на болестта “, добави тя.

Проф. Александрова акцентира, че постоянната имунизация освен защищава от инфекции, само че и усъвършенства качеството на живот и понижава риска от съществени здравословни проблеми с придвижване на възрастта.

Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР