Проф. Михаил Константинов обяви голямата истина за 4%-та бариера
Проф. Михаил Константинов разгласи огромната истина за 4%-та преграда, която по закон би трябвало да бъде достигната или прескочена, с цел да може даден политически индивид да влезе в законодателната власт. От към този момент няколко десетилетия един от най-хубавите специалисти в България по осъществяване на избори е проф. Михаил Константинов. Той направи обстоен математически разбор във връзка с по този начин лелеяната от всички претенденти за избори 4% граница за влизане в Народното събрание. Допълнителен мотив за разясненията му е и драмата с влизането на „ Величие “, които останаха на единствено 0.001% от въпросната „ алена линия “.
Когато се броят огромни масиви от гласове, всякога резултатът е друг, написа професорът пред „ Труд “ и продължи:
Разбира се, става въпрос за изборната преграда, която е равна на 4% от гласовете, подадени за партии, обединения и самостоятелни претенденти в страната и в чужбина. Само партии, получили гласове, най-малко равни на бариерата, влизат в Народното събрание.
През последните два дни ни залива цунами от разсъждения и изказвания по тематиката, съвсем всичките неверни. Затова дано дружно пресметнем тази прословута преграда въз основа на данните на уеб страницата на ЦИК към 20:00 часа на 29 октомври.
Преди всичко, въпреки и дефинирана в проценти, бариерата постоянно се мери в брой гласове. Така че всичките разсъждения за многото деветки в цифрата 3,999… (процента на партия „ Величие “) са цялостен булшит, меко казано.
Нека е дадена съответна партия П и дано С е сумата на гласовете на ВСИЧКИ партии, обединения и самостоятелни претенденти БЕЗ тези на партия П (обърнете внимание на думите, изписани с основни букви). Тогава гласовете на П, нужни за прескачане на бариерата, са равни на цифрата С/24, закръглено нагоре до първото цяло число, в случай че е належащо. За феновете на мощни чувства ще повторя, че С би трябвало да се дели на 24, а не на 25 примерно. С всеки, който не е склонен с тази формула, съм подготвен да се хвана на бас за всяка рационална сума. Сумата, несъмнено, ще я дам на Фонда за лекуване на деца, както и различен път съм правил при сходни случаи.
И в този момент съответните цифри за случая на партия „ Величие “, която има 97430 гласа. Числото С в този случай е равно на 2339045. Имаме C/24 = 97460,2. Това закръглено нагоре дава 97461 гласа. Следователно на партия „ Величие “ и трябват още 31 гласа при изискване, че другите участници в изборите запазят гласовете си.
Когато приказваме за наново преброяване на бюлетини, би трябвало да помним така наречен „ Флоридски синдром “. На президентските избори през 2000 година в Съединени американски щати всичко висеше на 500 (петстотин!) оспорвани гласа във Флорида. Те бяха за републиканеца Дж. Буш, само че демократът Ал. Гор ги оспорваше. Започна невиждана многодневна сага с второ, трето и така нататък преброяване на бюлетини. Хората там се изнервиха и започнаха да чистят и смазват пушките. Накрая Върховният съд на Съединени американски щати реши, че поставя завършек на броенето и че Буш печели.
Заради това светът през днешния ден е подобен, какъвто е. Какво би станало при различен сюжет, не ни е обещано да знаем. Но изведохме значима политическа максима: когато се броят огромни масиви от гласове, всякога резултатът е друг. Затова не бройте повторно и дано съдът да реши. Другото е политическа злополука, която може да прерасне в революция. Нека прочие деликатно следим какво ще стартира да се случва на 6 ноември в Съединени американски щати. Не на 5, а на 6 ноември… Прочие, през последните 6 месеца американците интензивно купуват боеприпаси. Това, несъмнено, е единствено за сведение.
Автор: Проф. Михаил Константинов
Източник: Труд
Още вести четете в: Избори 2024 За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News