Проф. Андрея Андреев е един от знаковите съдови хирурзи в

...
Проф. Андрея Андреев е един от знаковите съдови хирурзи в
Коментари Харесай

Проф. Андрея Андреев: Повърхностният тромбофлебит може да възникне и от абокат

Проф. Андрея Андреев е един от знаковите съдови хирурзи в България. Има три хирургични специалности – обща, военна и съдова хирургия. От 50 години лекарски стаж 45 са като хирург, а 40 и като съдов хирург.

Лекувал е над 50 000 заболели, а сполучливите му тежки интервенции надвишават 5000.

Продължава да оперира и съветва интензивно: разширени вени, венозна тромбоза, тромбофлебит или лимфедем; вродени съдови малформации; свиване или заушване на артерии; аневризми на аортата и артериите; венозни язви; постфлебитен синдром; болест на Бюргер; отоци и болки по краката от незнаен генезис. 

Проф. Андреев преподава над 40 година сърдечносъдова хирургия на студенти, лекари и медицински сестри. Работил е във ВМА, “УМБАЛ Ст. Загора ” и Болница “Тракия ”. 

Канен е като преподавател на международни конгреси; управлявал е научни секции на интернационалните конгреси; уредник и президент е на 2 интернационалните научни срещи в България с присъединяване на изтъкнати международни лектори. Проф. Андреев е член на Ръководството на Международния съюз по ангиология; един мандат член на Борда на Европейското сдружение по съдова хирургия; вицепрезидент на Международния лицей по ангиология. Автор е на 3 книги по съдови болести и съдова хирургия.

Вижте главните аспекти по тематиката лекомислен тромбофлебит в диалога със съдовия хирург проф. Андрея Андреев.

- Проф. Андреев, какво е вярното здравно определение на тромбофлебита?

- Тромбофлебитът, най-общо изразено, значи инфектиране и задръстване на вена. Но аз държа още първоначално да уточним следното: има огромно значение дали е наранена повърхностна или дълбока вена. Когато се възпали и запуши повърхностна вена, надлежно поражда лекомислен тромбофлебит. Когато се възпали и запуши дълбока вена, приказваме за венозна тромбоза.

Веднага бързам да уточня и това, че дълбока вена може да се запуши и без да е възпалена. В последна сметка, би трябвало да се знае и запомни, че това са две болести, които са радикално разнообразни едно от друго. Въпреки че признаците им не се препокриват, доста постоянно хората ги бъркат, без да си дават сметка, че това са две разнообразни заболявания.   

- Какви са аргументите за възникването на повърхностния тромбофлебит?

- В множеството случаи не може да се откри от какво е зародил повърхностният тромбофлебит. Има някои обстановки, за които се подозира, че са в основата на болестта. Например ухапвания от някакви инсекти или пък инфектиране на кожата в съседство на някоя вена. Т.е., когато кожата се възпали в някакъв сектор покрай вената, възпалението може да обхване и нея. Но най-честата и явна причина за повърхностния тромбофлебит са венозните вливания. 

При венозни приложения, т.е., след слагане на абокат, при такова убождане се получава инфектиране на вената. Тя се запушва от тромб и се получава тромбофлебит. Описани са и случаи на доста необичаен лекомислен тромбофлебит, когато да вземем за пример от вената тече гной. Но като цяло най-често не се открива повода за болестта.  

- Как се открива повърхностният тромбофлебит: единствено с обзор или употребявате инструментални и образни способи? 

- Повърхностният тромбофлебит се открива без всевъзможни уреди. Болната вена се разграничава доста от естествената. Тя става твърда като връв, нормално по този начин се показваме: шнуровидно уплътнение на вената, като мястото над и към нея се зачервява. Тя става мъчителна, покачва се и температурата. Това са признаците на възпалението, разказани още от древноримския доктор Гален.

При опипване незабавно се схваща, че вената е твърда, тъй като в нея се е образувал тромб. Той се хваща за венозната стена и се усеща при опипване. Затова не е нужно потреблението на каквито и да е спомагателни уреди и проучвания за доказване на диагнозата. 

- Да преминем към лекуването, само че преди този момент: в една обява заявявате, че не е належащо повърхностният тромбофлебит да се лекува с антибиотици. Защо?

- Не във всички случаи се ползва лекуване с антибиотици. Това се постанова, когато тромбофлебитът е породен от инфектиране в съседство. Ако да вземем за пример индивидът има абсцес, който е до вената и от него се възпали самата тя, тогава се дават антибиотици.

Т.е., в случай че повода е зараза, единствено тогава се дават антибиотици. Но когато не става дума за зараза, няма потребност от антибиотици. Веднага бързам да обясня, че в 99% от случаите тромбофлебитът не е породен от зараза, по тази причина няма потребност от антибиотици.

Източник: lifebg.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР