Професор: Български мед удължава живота с десетки години
Продуктът към момента не е на пазара
Може ли медът, основан от пчелите в избрани български региони, да се трансформира в ключ към дълголетието? Според български учени – да. Екип, управителен от проф. Милен Георгиев в Пловдив, твърди, че е разпознал тип мед, който би могъл да удължи живота с до 30%, предава Нова тв, цитира Дунав мост.
Изследванията се организират в пловдивска лаборатория, където са били събрани проби от мед от целия свят. Резултатите посочили, че единствено един съответен вид български мед притежава изключителна непорочност и състав, който оказва позитивно влияние върху виталните функционалности.
Проф. Георгиев, който попада в влиятелната ранглиста на Станфордския университет за топ 2% учени в света, акцентира, че става дума за научно изследване, което още не е изцяло приключено. Продуктът, който е резултат от тази работа, занапред ще бъде патентован и към момента не е наличен на пазара.
" Ние имаме вяра, че това е един характерен тип мед от съответен географски регион на България, който удължава живота на организма с 30% ", споделя проф. Георгиев. Той и екипът му създават формула, при която са сведени до най-малко захарите, запазвайки цялостната биологична интензивност на продукта.
Това, което отличава този мед от останалите, е неговата конструкция – по-ниско наличие на въглехидрати и фокус върху молекулите, свързани с антиоксидантни и противовъзпалителни резултати.
Според професора, опцията хората да живеят до 120 години през този век към този момент не наподобява фантастична. " Преди век междинната дълготрайност на живота е била към 50 години. Сега сме постигнали нарастване с към 50%, и сме на прага на още по-значими открития ", казва той.
Исторически видяно, Балканският полуостров – в това число България – е бил част от по този начин наречените „ сини зони ” – географски райони с висока централизация на столетници. Със актуалния метод на живот обаче, тези изгоди наподобява са изгубени.
" Много от факторите, които редуцират живота ни през днешния ден, са свързани с ежедневния стрес, замърсяването, неправилното хранене и неналичието на придвижване ", обяснява проф. Георгиев. Но съгласно него точно посредством връщане към природосъобразния метод на живот и посредством потребление на естествени артикули като родопския мед, може да се възвърне тази изгубена дълготрайност на живот.
На въпрос какво още можем да създадем, с цел да живеем по-дълго, ученият показва образец с дълголетниците от италианския остров Сардиния – една от най-известните „ сини зони ” в света. Според него основните фактори са пет: постоянна физическа интензивност, растителна диета, деен обществен живот, позитивна настройка и умеене за справяне със напрежението.
Интересното в метода на българския екип е и културният подтекст – връзката сред обичайния метод на живот в Родопите, използването на мед, кисело мляко и даже ракия, въпреки последната да остава отвън обсега на финансиране за научни проучвания.

