Продължава обновяването на сградите за спешна медицинска помощ в цялата

...
Продължава обновяването на сградите за спешна медицинска помощ в цялата
Коментари Харесай

Тежки условия и ниски възнаграждения: Как преминава един работен ден в спешна помощ в Сандански?

Продължава обновяването на постройките за незабавна здравна помощ в цялата страна. Съвсем скоро се чака да бъде подготвена новата база на филиала в Сандански – един от най-натоварените в Благоевградска област. Остават обаче нерешени проблемите с тежките условия на труд и ниските хонорари, поради които все по-малко млади медици избират да работят там.

" 112 кажете. Да, кажете адреса " - по този начин стартира следващото дежурство във филиала за незабавна здравна помощ в Сандански.

Валентина Джавалекова, старша здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Идват всевъзможни случаи. Като почнем инсулти, инфаркти, височинни рухвания, ПТП-та, в това число и родилки ".



Станислава Илиева, здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Работят два екипа, които са даже в понижени сформира, от време на време не смогват. Просто ние нямаме право на пропуск, тъй като при една дребна неточност, тя може да е съдбовна ".

Валентина Джавалекова, старша здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Доста по-малко са хората, които желаят да работят в незабавен център и е обяснимо. В едно поделение най-малко знаеш, че в кардиология ще пристигна кардиологичен случай, в неврология неврологичен, до момента в който при нас идват всевъзможни ".



Екипите дават отговор за 54 обитаеми места. Част от тях труднодостъпни и отдалечени.

Георги Бакалов, шофьор-парамедик във ФСМП – Сандански: " Караме до където можем, докъдето има път, а от там насетне взимаме чантата и продължаваме пеш ".

Валентина Джавалекова, старша здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Когато от болничното заведение изискат за незабавна кръв... ние оставаме с една кола за спешна помощ, което е извънредно незадоволително ".



Георги Бакалов, шофьор-парамедик във ФСМП – Сандански: " Най-тежките моменти са, когато видиш, че е дете, че фактически е сериозно положението на детето, рискуваш с карането, откъм гърба сътрудниците ти чукат непрекъснато по прозореца и ти споделят " давай, изпускаме го ".

За тази денонощна конкуренция сред живота и гибелта Георги получава към 800 евро на месец. А с изключение на незабавните случаи медиците постоянно поемат и пациенти, които търсят неотложна помощ. Защото дежурен кабинет в града няма.



Станислава Илиева, здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Ние надлежно преглеждаме и заемаме работа, която един пациент може да отиде и при персоналния доктор. Имали сме по 50 индивида, които са минали отсам ".

Но макар напрежението, умората и тежките наряди те не се отхвърлят.

Валентина Джавалекова, старша здравна сестра във ФСМП – Сандански: " Удоволствие е да видиш едно бебе, което се е родило в ръцете ".



Георги Бакалов, шофьор-парамедик 4-та степен: " Ти си оказал помощ на индивида и си избавил човешки живот, няма по-голяма премия от това нещо ".

И до момента в който всеки ден избавят човешки животи, все по-често се оказват в борба за личното си оцеляване.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР