Продължава делото срещу Йордан Таков, подсъдим за убийството на баща

...
Продължава делото срещу Йордан Таков, подсъдим за убийството на баща
Коментари Харесай

Нови експерти влизат в делото за убийството на баща и син Ботеви

Продължава делото против Йордан Таков, обвиняем за убийството на татко и наследник Ботеви в Пловдив. Шест години след гибелта на Христо и Васил, въпросът към момента на втора инстанция, като просецът даже не е към края си.
Прочетете още
Припомняме, че делото против Таков се преглежда за повторно от Апелативен съд. Делото започва през април. 

Както  TrafficNews  заяви, Върховният касационен съд анулира наложената от Апелативен съд присъда на Йордан Таков след две съвещания. Решението пристигна в края на януари.

Припомняме, че Йордан Таков е първи братовчед на Васил Ботев и бизнес сътрудник на сина му Христо Ботев. Те имали обща компания, занимаваща се с вендинг автомати и артикули за кафе. До убийството се стигна след сдърпване на 26 ноември 2019 година. Тогава Йордан Таков простреля със законно притежаван револвер Ботеви. След осъществяването на убийството, мъжът направи признания, като съобщи, че е работил при самозащита.В залата през днешния ден още веднъж бяха околните на Ботеви, както и брачната половинка и бащата на Йордан Таков.

През юли Йордан Таков бе освободен от ареста след 5 години 7 месеца зад решетките.

В правосъдната зала още веднъж бяха разпитани движимостите лица, изготвили съдебно-медицинската, балистичната и физичната експертиза. Те показаха допълнение към заключението си, както и отговори на голям брой спомагателни въпроси, сложени от отбраната.

След близо 60 минути диспути и серия въпроси от юрист Ина Лулчева към движимостите лица, експертизата бе призната от правосъдния състав.
Непосредствено преди решението на магистратите обаче, Лулчева изиска експертизата да не бъде призната с претекста, че е непълна.

„ В нея липсва справедлива част, както и заключения, подкрепени с обстоятелства. Налице са несъгласия — движимостите лица дават разнообразни мнения през днешния ден спрямо чуванията през 2023 и 2024 година. Не са дадени съответни отговори на въпросите, а през днешния ден с ченгел вадихме думите им. Последните изцяло отхвърлят част от първичните си заключения. Пример е проектил № 10, за който преди две години са декларирали, че е невероятно да е минал през челюстта на починалия, а през днешния ден настояват противоположното.

За рикуширалия проектил — през 2023 година е посочено, че не е деформиран от рикошет, а през днешния ден се излага друга теза и различен извод. Отново не е ясно къде са били участниците в случая, телата и по какъв начин са ситуирани един по отношение на различен — с тил или с лице. Това дело се усложни извънредно доста във фактическата си част и това се дължи на немърливите дейности още в досъдебното произвеждане и самите огледи. Експертите не са анализирали откритото, а са построили хипотези, които са невъзможни за инспекция “, сподели юрист Лулчева.

Думите й провокираха реакция от представителите на потърпевшите Ботеви.

„ Време е това дело да завърши и сега сме очевидци по-скоро на пледоарии, в сравнение с взимане на отношение по съответен въпрос. Това за мен е типичен образец за корист с право. Всяка експертиза не е преимуществен материал пред останалите доказателства “, съобщи юрист Хари Харалампиев.

С думите му се съгласиха и останалите юристи — Зоя Тошкова и Димитър Бозуков.

В последна сметка съдът одобри експертизата, само че назначи нова петорна сложна експертиза. Тя обаче ще бъде направена от нов, друг от досегашния състав, в който ще вземат участие двама правосъдни медици, балистик, физик и трасолог.

В рамките на идващите 10 дни страните би трябвало да приготвят въпросите си към движимостите лица, а самата експертиза би трябвало да бъде подготвена до 17 февруари.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР