Продажбите на автомобили в Китай са нараснали с 8,8% през първата половина на 2023 г.
Продажбите на коли в Китай се покачиха с 8,8% по отношение на година по-рано през първата половина на 2023 година, защото покупките на електрически транспортни средства скочиха, само че растежът изчезва, защото икономическото възобновяване след края на антивирусния надзор се охлажда, заяви индустриална група във вторник, написа „ Асошиейтед прес “.
Продажбите на SUV, седани и миниванове са нарастнали до 11,3 милиона , забавяйки растежа от 9,5% през 2022 година, съгласно Китайската асоциация на производителите на коли. Общите продажби на транспортни средства, в това число камиони и рейсове, са нарастнали с 9,8% до 13,2 милиона. По-рано асоциацията предвижда, че годишният растеж на продажбите за тази година може да спадне до 3%.
Глобалните производители на коли чакат Китай да подтиква растежа на продажбите , защото търсенето в Съединени американски щати и Европа понижава и наливат милиарди долари в създаването на електрически устройства , с цел да изпълнят държавните квоти за продажби. Те се сблъскват с възходяща конкуренция от страна на китайски марки, които се развиват бързо, заемат пазарен дял и стартират да се конкурират с световните огромни компании на вътрешните си пазари, като изнасят за Европа и Япония .
Икономическият напредък на Китай се възвърне до 4,5% по отношение на година по-рано през първите три месеца на 2023 година от миналогодишните 3%, второто най-ниско годишно равнище от десетилетия. Но това възобновяване изчезна по-бързо от предстоящото, защото интензивността на фабриките и потребителите отслабна. Целта на ръководещата комунистическа партия за напредък тази година е „ към 5% “, само че някои прогнозисти от частния бранш чакат единствено 4%.
Растежът на продажбите на коли падна до едвам 2,1% по отношение на година по-рано през юни за общо 2,3 милиона. Общите продажби на коли се забавят до 4,8% за общо 2,6 милиона.
Продажбите на бензиново-електрически хибридни и напълно електрически транспортни средства са нарастнали с 44,1% през първите шест месеца на 2023 година до 3,7 милиона, по-малко от половината от годишния растеж през 2022 година от 93,4%, съгласно Китайската асоциация на производителите на коли. Техният дял от общите продажби се увеличи до рекордните 28,3% от миналогодишните 25,6%.
Ръстът на продажбите на електротехника се забави до 35,2% по отношение на година по-рано през юни за общо 806 000.
Лидерите на Китай го трансфораха в най-големия пазар за електричество, като вложиха милиарди долари в дотации, с цел да получат ранна преднина в това, което се счита за обещаваща промишленост . Пекин трансферира тежестта върху производителите на коли, като ги задължи да печелят заеми за продажба на електричество, което изисква от тях да създават модели, които купувачите желаят без дотации . Те основават партньорства, с цел да споделят многомилиардни разноски за разработка.
Производителите на електрически транспортни средства, в това число BYD Auto и подразделението Zeekr на Geely Group, започнаха продажби тази година в Япония и Европа. Geely също има шведската Volvo Cars и нейната напълно електрическа първокласна марка Polestar.
Продажбите на китайски марки са нарастнали с 19,7% по отношение на година по-рано до 2 милиона, което е спад от растежа от 22,8% през 2022 година, съгласно Китайската асоциация на производителите на коли.
Износът е повишен със 75,7% по отношение на година по-рано през първото полугодие до 2,1 милиона. Растежът през юни спадна до към момента постоянните 53,2% за общо 382 000.