"Наближава криза с боклука в ключови столични райони": Предупреждение от Борис Бонев
Проблемът с боклука в София сякаш беше решен, само че в действителност не е – задава се нова рецесия в регионите " Изгрев ", " Подуяне " и " Слатина ", освен това в летните месеци. При огромните горещини неизвозените боклуци крият и доста опасности за хората, живеещи в тези региони. Още по-голям проблем се обрисува в регион " Изгрев ", където от 1 юли кметът декларира, че стопира да чисти. Това съобщи пред БНР Борис Бонев – ръководител на групата на " Спаси София " в Столичния общински съвет (СОС).
Бонев изясни, че една от аргументите за това е, че формата, по която са се наемали камиони и техника, с цел да може да се извършва активността по почистването, са били контракти на районните кметове, които по-късно са предоставяли въпросните машини на завода, тъй като той няма толкоз машини.
" Въпросът е, че с цел да може да се случи всичко това бързо, беше прибягнато до процедура, по която с непосредствено възлагане се наемаха тези камиони. Само че в закона има оптимални прагове като сума, която може да бъде достигната, за сходен вид поръчки. Очевидно в регион Изгрев този предел ще се доближи на 1 юли, след което законово кметът на региона няма да има опция да продължи да наема техника и чиновници на контракти, които да ръководят тази техника ", сподели той.
От " Спаси София " обмислят да изискат чуване на зам.-кмета по екология, на кмета на София и на шефа на завода за боклуци, с цел да кажат какво имат намерение да вършат.
" Дори и сега там, където се чисти от този цех за отпадък, той извършва единствено 2 от общо 45 действия по контракт – само събирането и превозването на битови боклуци ", разгласи Бонев.
За него решението е Следствен отдел към окръжна прокуратура да изиска авансово осъществяване от Комисия за защита на конкуренцията, да подпише контракт с една от четирите компании и тя незабавно да стартира да чисти в Зона 3. А в това време заводът за боклуци да бъде реорганизиран, тъй че най-малко по съществени булеварди, към учебни заведения, детски градини и лечебни заведения боклукът ще бъде извозван.
А дълготрайното решение съгласно него е: " Не 5-годишни контракти с хората с прякорите, а общински потенциал ".
Бонев изясни, че една от аргументите за това е, че формата, по която са се наемали камиони и техника, с цел да може да се извършва активността по почистването, са били контракти на районните кметове, които по-късно са предоставяли въпросните машини на завода, тъй като той няма толкоз машини.
" Въпросът е, че с цел да може да се случи всичко това бързо, беше прибягнато до процедура, по която с непосредствено възлагане се наемаха тези камиони. Само че в закона има оптимални прагове като сума, която може да бъде достигната, за сходен вид поръчки. Очевидно в регион Изгрев този предел ще се доближи на 1 юли, след което законово кметът на региона няма да има опция да продължи да наема техника и чиновници на контракти, които да ръководят тази техника ", сподели той.
От " Спаси София " обмислят да изискат чуване на зам.-кмета по екология, на кмета на София и на шефа на завода за боклуци, с цел да кажат какво имат намерение да вършат.
" Дори и сега там, където се чисти от този цех за отпадък, той извършва единствено 2 от общо 45 действия по контракт – само събирането и превозването на битови боклуци ", разгласи Бонев.
За него решението е Следствен отдел към окръжна прокуратура да изиска авансово осъществяване от Комисия за защита на конкуренцията, да подпише контракт с една от четирите компании и тя незабавно да стартира да чисти в Зона 3. А в това време заводът за боклуци да бъде реорганизиран, тъй че най-малко по съществени булеварди, към учебни заведения, детски градини и лечебни заведения боклукът ще бъде извозван.
А дълготрайното решение съгласно него е: " Не 5-годишни контракти с хората с прякорите, а общински потенциал ".
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ




