Признатият за един от най-големите умове за времето си астрофизикът

...
Признатият за един от най-големите умове за времето си астрофизикът
Коментари Харесай

Отиде си геният Стивън Хокинг

Признатият за един от най-големите мозъци за времето си астрофизикът Стивън Хокинг умря на 76-годишна възраст. Той боледуваше от амиотрофична латерална склероза и съвсем единственото нещо от тялото му, което работеше, бе мозъкът. Заболяването го бе привързало към инвалидна количка повече от 40 години. Британският академик умря в сряда, оповестиха неговите деца в особено официално съобщение, съобщи БГНЕС.

" Ние сме надълбоко натъжени от гибелта на нашия обожаван татко ". " Той бе огромен академик и невероятен човек, чиито писания ще живеят още доста години ", написаха децата му Лъки, Робърт и Тим в текста, оповестен от английската Прес асосиейшън и Агенция Франс Прес. Прилепен за инвалидния стол и говорещ посредством компютъра, Стивън Хокинг, който умря в сряда на 76, бе посветил живота си, с цел да разкрие тайните на Вселената. Той съумя да разпространява своята просвета дотам, че самият той стана звезда. " Сигурен съм, че моето увреждане има нещо общо с моята персона. Хората са очаровани от контраста сред доста ограничавания ми физически потенциал и извънредно необятното естество на вселената, че изучавам ", съобщи изрично най-известният актуален академик в света.

Стивън Хокинг е роден в Оксфорд на 8 януари 1942 година, тъкмо 300 години след гибелта на Галилео Галилей. Баща му, биолог, желае той да последва стъпките му, като учи медицина в Оксфорд. Но младият Стивън към този момент е обзет от пристрастеност към математиката. Тази просвета не се преподава в влиятелния университет и той избира физиката. След три години отпътува за Кеймбридж, с цел да се занимава с астрономия. Малко след 21-ия му рожден ден той научава, че страда от паралитично дегенеративно заболяване, амиотрофична латерална склероза (ALS) или болест на Чарко.

Лекарите му дават единствено две години живот. Дори и без да знае дали може да приключи докторската си дисертация, той изпада в дълбока меланхолия, от която излиза едвам след срещата си със студентката по филология Джейн Уайлд, за която се дами през 1965. Двойката, която се разведе след 30 години брак, има три деца. Стивън Хокинг се дами наново за Илейн Мейсън, само че още веднъж се развежда 11 години по-късно - през 2006 година Тялото му отстъпва непреклонно. През 1974 година той към този момент не е в положение да се храни или да стане самичък от леглото. През 1985 година той дефинитивно губи опцията да приказва поради трахеотомия след пневмония. Но мозъкът му е недокоснат. И простата му цел: " да разберем изцяло Вселената, за какво е такава и за какво съществува ".
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР