Присъединяването на България в еврозоната през 2025 г. остава реалистично.

...
Присъединяването на България в еврозоната през 2025 г. остава реалистично.
Коментари Харесай

Шефът на БНБ Димитър Радев: Влизането в еврозоната през 2025 г. остава реален сценарий

Присъединяването на България в еврозоната през 2025 година остава реалистично. Това съобщи в особено изявление за Българска телеграфна агенция шефът на Българската национална банка (БНБ) Димитър Радев, откакто по-рано през днешния ден бяха оповестени постоянните конвергентни отчети на Европейската централна банка и на Европейската комисия по отношение на степента на доближаване сред страните, нечленуващи в еврозоната, и тези от валутния блок. В отчета е записано, че страната ни не дава отговор само на критерия за ценова непоклатимост поради това, че инфлацията ни през май по хармонизираната методология на Евростат от 5,1 на 100 не подхожда на референтното равнище от 3,3 на 100. 

 

Страната ни е единствената измежду останалите пет – Румъния, Полша. Чехия. Унгария и Швеция, която не дава отговор единствено на един от критериите, до момента в който несъответствието при останалите е най-малко по още два индикатора.

По думите на Радев главните предпоставки да можем да приемем еврото през 2025 година са две: " понижаване на фискалната агресия и ограничение на бюджетния недостиг през актуалната година с 1 на 100 ", както и " проевропейско държавно управление с задоволително необятна поддръжка и небосвод на деяние ".

 

Пред Българска телеграфна агенция шефът на Българска народна банка съобщи още, че спрямо останалите оценени страни, България се намира в най-напреднал стадий на подготовка за участие в еврозоната.

 

Радев разяснява и последните промени в Конституцията, които са наранени и в Конвергентния отчет. Според тях президентът при назначение на длъжностен министър-председател има право да избере всред 10 души, заемащи висши държавни позиции, като включително влизат шефът и подуправителите на Българска народна банка. 

 

В отчета на ЕЦБ се отбелязва, че при назначение на някои от посочените лица от Българска народна банка би зародил спор на ползи и поради това е належащо, шефът или подуправител, поел отговорността да бъде длъжностен министър-председател, да подаде оставка. Димитър Радев сподели, че тези тълкования съответстват с неговата " обществена позиция, че при единодушие от страна на шефа или надлежно подуправител да заемат поста на длъжностен министър председател, те би трябвало да изоставен заеманата от тях позиция в Българска народна банка. Необходимо е това да бъде експлицитно уредено в Закона за Българска народна банка, за което към този момент сме подхванали стъпки ".

 

Следва цялостният текст на изявлението:

 

- Господин Радев, има ли нещо в показания през днешния ден отчет на ЕЦБ, което Ви изненада?

 

- Не. Подготовката на отчета е интерактивен развой, в който ние участвахме.

 

- Как съгласно Вас отчетът прави оценка готовността на България за участие в еврозоната?

 

- В съпоставяне с останалите оценени страни, България се намира в най-напреднал стадий на подготовка за участие в еврозоната. С изключение на ценовия аршин, ние отговаряме на всички номинални критерии, както и на условието за правна конвергенция.

 

- Какво би трябвало да се направи, с цел да осъществим ценовия аршин?

 

- Необходимо е да овладеем стабилно фискалната агресия, защото тя работи проинфлационно. В подтекста на 2024 година това значи понижаване на бюджетния недостиг с към 1% от Брутният вътрешен продукт.

 

- Кога съгласно Вас бихме могли да отговорим на инфлационния аршин и надлежно по кое време е допустимо да се подаде искане за ексклузивен конвергентен отчет?

 

- При равни други условия, до края на актуалната година.

 

- Удовлетворен ли сте, че отчетът регистрира ролята на Българска народна банка във връзка с нарастването на минималните запаси за банковата ни система, както и всички резултати от тясното съдействие сред Българска народна банка и ЕЦБ?

 

- Българска народна банка прави това, което би трябвало да бъде направено при съответните условия. Общата ни оценка за режима на близко съдействие сред Българска народна банка и ЕЦБ от неговото въвеждане през 2020 година до момента е еднопосочно позитивна и се удостоверява от постигнатите резултати в банковия бранш.

 

- В отчета категорично са коментирани и законодателните промени по отношение на правната конвергенция, Законът за Българска народна банка, измененията в Конституцията? Сгрешиха ли депутатите, вкарвайки в листата за евентуални служебни министър председатели шефа и подуправителите на Българска народна банка?

 

- Оценката в отчета е, че при направените тълкования на посочените промени, ние изпълняваме условието за правна конвергенция. Тези тълкования съответстват с моята обществена позиция, че при единодушие от страна на шефа или надлежно подуправител да заемат поста на длъжностен министър председател, те би трябвало да изоставен заеманата от тях позиция в Българска народна банка. Необходимо е това да бъде експлицитно уредено в Закона за Българска народна банка, за което към този момент сме подхванали стъпки.

 

- Остава ли вероятен сюжет присъединение към еврозоната през 2025 година?

 

- Да, при едно изискване: проевропейско държавно управление с задоволително необятна поддръжка и небосвод на деяние.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР