Атанас Русев, който следи замърсяването на Черно море, пред Dir.bg: Засега няма повод за притеснение
Природозащитникът напълно на доброволни начала обновява всеки ден картата на Черно море, в действително време, от 31 май насам, като употребява обществените Sentinel-3 сателитни фотоси, по-специално, разбор OLCI Terrestrial Chlorophyll Index (OTCI), който за моретата, може да се употребява за установяването на бурния разцвет на планктона.
" Обикновено " богатата хранителна среда ", води до плевел разцвет на планктон, а за нас това може да служи индиректно като ориентировка за някакъв тип замърсяване или неговото разпространяване в морето. Но не е наложително да става дума за замърсяване! ", споделя Русев, който е уверен, че сега мотив за терзание за нашите крайбрежия няма, само че обстановката е динамична и би трябвало да се следи ден за ден.
Наблюдението на морето и придвижването на мръсотията във водата до нашия бряг е занимание на Атанас Русев, което практикува гратис в интерес на хората.
" Не го върша за пари, никой не ми заплаща. Правя го, тъй като ми е забавно и тъй като няма кой различен да го направи. Оказа се, че цялата страна не може да го направи това - да покажа на хората едни естествени фотоси и те да видят къде и по какъв начин цъфти планктонът и да си създадат заключения ", установи още природозащитникът.
- Какво ни споделят тези карти, господин Русев?
- Общо взето, по цъфтежа на планктона може да се допусна какво се влива в Черно море, на процедура. Всъщност, това, което се влива в Черно море, се явява хранителна среда за планктона и от тази " хранителна среда " планктонът се развива. Когато има плевел разцвет на планктон, значи, че салдото малко или доста е изтърван и планктонът пораства от това. И по картата на този планктон, като се направи подобен разбор, нормално се вижда до каква степен стига това, което се е вляло в морето. Въпреки че това е безусловно условно, защото това, което се е вляло в морето, не е единствено там, където има планктон. И последната карта във видеото, там са дружно Дунавът и Днепър, на процедура се оказва, че 15 дни това, което се влива в река Дунав, е почти еднакво на това, което се е излязо досега от взривения язовир сега от взривения язовир в морето. Тоест, чакаме, че най-вероятно морето ще се оправи с тази нечистотия, която се е изляла в него. Но никой не може да подсигурява това. Морските течения и това, което, което ще влезе, към този момент морето където ще го занесе - това към този момент мъчно може да се предвижда. Но най-малко за момента у нас няма някакъв проблем, дори и в Румъния няма проблем - аз споделям с тях.
Карта на вливането на Дунав и Днепър дружно в Черно море
- Тоест, цъфтежът на планктона се усилва, когато има хранителна среда?
- Да, само че не е наложително това да е някаква отрова, с цел да се развие планктонът. Защото в този момент можете да видите, че и на р. Ропотамо цъфти планктонът, пред устието, просто тъй като оттова влиза нещо по-различно за планктона и той се развива. Но особено за този случай с взривяването на язовирната стена - ясно е, че в тази вода има всичко. Това леке, което седи на Одеса, то е по този начин на сателитната фотография, откогато се е случило това до момента - то не се маха. И хората споделят, че към този момент има проблеми, във водата има най-различни бактерии. Риболовът е неразрешен, неразрешено е хората да вървят на плаж. Но, малко или доста, в случай че обърнете внимание на картата на Дунава, тъкмо когато се е случило това с язовира, в Дунава се е изляло по същия метод голямо количество нещо, което е предиздвикало планктона да цъфти. Но никой не споделя, да кажем, какво има в Дунава, до момента в който с този язовир всички вършат спекулации какво има.
Карта на вливането на Дунав в Черно море
- Казвате - " морето може да се оправи ". Как естествено се оправя морето със замърсяването?
- Ами, както до момента. Тези процеси не престават непрестанно. По Дунава всеки божи ден се вливат хиляди кубици сладка води в солената и в тях има какво ли не - тази река минава през цяла Европа! Кой знае какво има в нея? Всичко това отива в морето и то съумява въпреки всичко някак да се оправи - цъфти планктон. В един миг обаче може да стане по този начин, че да не може да се оправи.
- Към момента няма мотив за терзание за хората у нас и за летовниците?
- За момента, не, няма никакъв мотив за терзание. Но ние имаме и малко шанс, тъй като през последните дни стартира да духа от северозапад и в идващите два-три дни ще духа от тази посока. И надлежно, и морските течения ще са в тази посока. И всичко, което даже е тръгнало да доближава към нашите крайбрежия, ще отиде във вътрешността в морето.
- Ще бъде издухано не към плажовете, а в противоположна посока?
- Да, стига да е на повърхността. Водните течения не са единствено на повърхността. Има модели, ние сме ги употребили - примерно, на 50 метра изпод морското течение може да е напълно друго. Така че, в случай че нещо потъва във водата, зависи къде то се намира във водата - може да се намира на повърхността. Тогава най-често е обвързвано с вятъра. Но на по-голямата дълбочина има към този момент напълно други течения. Тоест, в случай че нещо е по-тежко и потъва, то или ще потъне на дъното, или ще бъде завлечено. Това са доста сложни за прогнозиране неща. Няма по какъв начин да кажем " ами нашата прогноза е, че няма проблем ". Не може да се каже, просто би трябвало да се създадат спомагателни наблюдения. Трябва да се прави мониторинг непрестанно и би трябвало да сме нащрек. Даваме си сметка за това, което се е случило, тъй като язовирната стена е взривена. Само че до момента по какъв начин не си давахме сметка, че всеки ден по Дунава в морето се вливат най-различни неща. Ние не знаем какво се влива - единствено виждаме, че планктонът цъфти като вманиачен, непрестанно съвсем.
Карта на вливането на Днепър в Черно море
- Въпросът е да сме нащрек, само че без нервност, по този начин ли да Ви разбирам?
- Точно по този начин. Просто би трябвало да доста институции в България да си влязат в отговорностите и да вършат наблюдения. Не може една морска страна да взима проби от три места в морето или от пет места, и да твърди, че прави някакъв мониторинг. И да ги взима тези проби през няколко дни и да споделя, че прави някакъв мониторинг на морската вода и ние да разчитаме на това. Това е супер несериозно. По моя информация има от три места, откъдето поделенията на Министерство на околната среда и водите си взимат проби от морето. Сега са разкрили още три места и са станали общо шест. Другите страни имат цели построени мрежи, със стотици точки, които в действително време се взимат и проучват проби и води, и всичко е в мрежа. Можете да го гледате на екрана на компютъра къде какво се случва в морето. У нас някакви чиновници вървят, взимат проба, след това ги изследват несъмнено два дни, с цел да кажат - " всичко е наред ". Така е у нас. За страдание, това ни е картинката. Въпреки че ние имаме ужасно сателитно наблюдаване и достъп до сателитни фотоси - или никой не го употребява, или не знаят да го употребяват, това са мои наблюдения.
- Тези карти на доброволни начала ли ги вършиме?
- Да, аз се занимавам с това. Правя такива следствия за морето от години - примерно, за замърсяването от корабите, които пускат какво ли не във водата. Имам несъмнено 20 такива следствия, само че от това нищо не последва. Дори съм изпратил недоволство от нашите институции в Европейската комисия - оказа се, че това следствие е прекъснато, тъй като нашите институции им замазали очите, че доста нещо вършат. И това е.
- А кравите, които морето изхвърли мъртви на брега, имат ли нещо общо с язовира?
- Най-вероятно нямат, тъй като този бик, който излезе тук, на плажа Корал, той излезе на 6 юни, това, дето се вика, още стената не е била взривена. А и тъкмо тогава да са я взривили, няма по какъв начин да пристигна за един час от другия завършек на морето. И преди са излизали такива телета, крави на плажа, и хладилници дори - най-често те идват от устието на река Дунав. Там също има подобен трафик. Специално на тези крави, които бяха без маркировка на ушите, значи, че не са от Европейски Съюз и е допустимо да са от някой транспортен съд. И сега, в който на борда умрат кравите, те просто ги изхвърлят в морето. И по този начин те стигат до брега.
" Обикновено " богатата хранителна среда ", води до плевел разцвет на планктон, а за нас това може да служи индиректно като ориентировка за някакъв тип замърсяване или неговото разпространяване в морето. Но не е наложително да става дума за замърсяване! ", споделя Русев, който е уверен, че сега мотив за терзание за нашите крайбрежия няма, само че обстановката е динамична и би трябвало да се следи ден за ден.
Наблюдението на морето и придвижването на мръсотията във водата до нашия бряг е занимание на Атанас Русев, което практикува гратис в интерес на хората.
" Не го върша за пари, никой не ми заплаща. Правя го, тъй като ми е забавно и тъй като няма кой различен да го направи. Оказа се, че цялата страна не може да го направи това - да покажа на хората едни естествени фотоси и те да видят къде и по какъв начин цъфти планктонът и да си създадат заключения ", установи още природозащитникът.
- Какво ни споделят тези карти, господин Русев?
- Общо взето, по цъфтежа на планктона може да се допусна какво се влива в Черно море, на процедура. Всъщност, това, което се влива в Черно море, се явява хранителна среда за планктона и от тази " хранителна среда " планктонът се развива. Когато има плевел разцвет на планктон, значи, че салдото малко или доста е изтърван и планктонът пораства от това. И по картата на този планктон, като се направи подобен разбор, нормално се вижда до каква степен стига това, което се е вляло в морето. Въпреки че това е безусловно условно, защото това, което се е вляло в морето, не е единствено там, където има планктон. И последната карта във видеото, там са дружно Дунавът и Днепър, на процедура се оказва, че 15 дни това, което се влива в река Дунав, е почти еднакво на това, което се е излязо досега от взривения язовир сега от взривения язовир в морето. Тоест, чакаме, че най-вероятно морето ще се оправи с тази нечистотия, която се е изляла в него. Но никой не може да подсигурява това. Морските течения и това, което, което ще влезе, към този момент морето където ще го занесе - това към този момент мъчно може да се предвижда. Но най-малко за момента у нас няма някакъв проблем, дори и в Румъния няма проблем - аз споделям с тях.
Карта на вливането на Дунав и Днепър дружно в Черно море
- Тоест, цъфтежът на планктона се усилва, когато има хранителна среда?
- Да, само че не е наложително това да е някаква отрова, с цел да се развие планктонът. Защото в този момент можете да видите, че и на р. Ропотамо цъфти планктонът, пред устието, просто тъй като оттова влиза нещо по-различно за планктона и той се развива. Но особено за този случай с взривяването на язовирната стена - ясно е, че в тази вода има всичко. Това леке, което седи на Одеса, то е по този начин на сателитната фотография, откогато се е случило това до момента - то не се маха. И хората споделят, че към този момент има проблеми, във водата има най-различни бактерии. Риболовът е неразрешен, неразрешено е хората да вървят на плаж. Но, малко или доста, в случай че обърнете внимание на картата на Дунава, тъкмо когато се е случило това с язовира, в Дунава се е изляло по същия метод голямо количество нещо, което е предиздвикало планктона да цъфти. Но никой не споделя, да кажем, какво има в Дунава, до момента в който с този язовир всички вършат спекулации какво има.
Карта на вливането на Дунав в Черно море
- Казвате - " морето може да се оправи ". Как естествено се оправя морето със замърсяването?
- Ами, както до момента. Тези процеси не престават непрестанно. По Дунава всеки божи ден се вливат хиляди кубици сладка води в солената и в тях има какво ли не - тази река минава през цяла Европа! Кой знае какво има в нея? Всичко това отива в морето и то съумява въпреки всичко някак да се оправи - цъфти планктон. В един миг обаче може да стане по този начин, че да не може да се оправи.
- Към момента няма мотив за терзание за хората у нас и за летовниците?
- За момента, не, няма никакъв мотив за терзание. Но ние имаме и малко шанс, тъй като през последните дни стартира да духа от северозапад и в идващите два-три дни ще духа от тази посока. И надлежно, и морските течения ще са в тази посока. И всичко, което даже е тръгнало да доближава към нашите крайбрежия, ще отиде във вътрешността в морето.
- Ще бъде издухано не към плажовете, а в противоположна посока?
- Да, стига да е на повърхността. Водните течения не са единствено на повърхността. Има модели, ние сме ги употребили - примерно, на 50 метра изпод морското течение може да е напълно друго. Така че, в случай че нещо потъва във водата, зависи къде то се намира във водата - може да се намира на повърхността. Тогава най-често е обвързвано с вятъра. Но на по-голямата дълбочина има към този момент напълно други течения. Тоест, в случай че нещо е по-тежко и потъва, то или ще потъне на дъното, или ще бъде завлечено. Това са доста сложни за прогнозиране неща. Няма по какъв начин да кажем " ами нашата прогноза е, че няма проблем ". Не може да се каже, просто би трябвало да се създадат спомагателни наблюдения. Трябва да се прави мониторинг непрестанно и би трябвало да сме нащрек. Даваме си сметка за това, което се е случило, тъй като язовирната стена е взривена. Само че до момента по какъв начин не си давахме сметка, че всеки ден по Дунава в морето се вливат най-различни неща. Ние не знаем какво се влива - единствено виждаме, че планктонът цъфти като вманиачен, непрестанно съвсем.
Карта на вливането на Днепър в Черно море
- Въпросът е да сме нащрек, само че без нервност, по този начин ли да Ви разбирам?
- Точно по този начин. Просто би трябвало да доста институции в България да си влязат в отговорностите и да вършат наблюдения. Не може една морска страна да взима проби от три места в морето или от пет места, и да твърди, че прави някакъв мониторинг. И да ги взима тези проби през няколко дни и да споделя, че прави някакъв мониторинг на морската вода и ние да разчитаме на това. Това е супер несериозно. По моя информация има от три места, откъдето поделенията на Министерство на околната среда и водите си взимат проби от морето. Сега са разкрили още три места и са станали общо шест. Другите страни имат цели построени мрежи, със стотици точки, които в действително време се взимат и проучват проби и води, и всичко е в мрежа. Можете да го гледате на екрана на компютъра къде какво се случва в морето. У нас някакви чиновници вървят, взимат проба, след това ги изследват несъмнено два дни, с цел да кажат - " всичко е наред ". Така е у нас. За страдание, това ни е картинката. Въпреки че ние имаме ужасно сателитно наблюдаване и достъп до сателитни фотоси - или никой не го употребява, или не знаят да го употребяват, това са мои наблюдения.
- Тези карти на доброволни начала ли ги вършиме?
- Да, аз се занимавам с това. Правя такива следствия за морето от години - примерно, за замърсяването от корабите, които пускат какво ли не във водата. Имам несъмнено 20 такива следствия, само че от това нищо не последва. Дори съм изпратил недоволство от нашите институции в Европейската комисия - оказа се, че това следствие е прекъснато, тъй като нашите институции им замазали очите, че доста нещо вършат. И това е.
- А кравите, които морето изхвърли мъртви на брега, имат ли нещо общо с язовира?
- Най-вероятно нямат, тъй като този бик, който излезе тук, на плажа Корал, той излезе на 6 юни, това, дето се вика, още стената не е била взривена. А и тъкмо тогава да са я взривили, няма по какъв начин да пристигна за един час от другия завършек на морето. И преди са излизали такива телета, крави на плажа, и хладилници дори - най-често те идват от устието на река Дунав. Там също има подобен трафик. Специално на тези крави, които бяха без маркировка на ушите, значи, че не са от Европейски Съюз и е допустимо да са от някой транспортен съд. И сега, в който на борда умрат кравите, те просто ги изхвърлят в морето. И по този начин те стигат до брега.
Източник: dir.bg
КОМЕНТАРИ