Какво си казаха президентът Румен Радев и Виктор Орбан?
„ Приоритет за Европа през днешния ден е възобновяване на мира с водещата роля на дипломацията – мир, без който е немислимо да приказваме за сигурност и стабилно социално-икономическо развиване на Европейския съюз. “
Това съобщи след срещата си с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан в постройката на президентската институция. Виктор Орбан е на посещаване в България по покана на българския държавен глава. След края на срещата двамата направиха взаимни изказвания за медиите.
Постигането на резистентен мир в Европа следва да бъде във фокуса на напъните на европейските водачи, наред с тематиките за повишението на конкурентоспособността на Европейски Съюз и на благосъстоянието на европейските жители, а също по този начин ефикасното противопоставяне на незаконната миграция и укрепването на обичайните фамилни и християнски полезности, уточни Румен Радев.
Държавният глава поздрави Виктор Орбан за сполучливото ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз и изрази признателността си за неговата основна роля за приемането на България и Румъния като пълноправни членове на Шенгенското пространство . Това е стратегическо достижение от голяма изгода освен за двете страни, а и за Европейски Съюз, съобщи Румен Радев.
Виктор Орбан напомни от своя страна, че при визитата на президента Радев през май т.г. в Унгария, са били набелязани общи цели преди началото на европредседателството на страната и главният от тях е бил точно приемането на България в Шенгенското пространство. Унгарският министър-председател посочи отличната връзка с българския държавен глава, който по думите му е значим фактор за стабилността в двустранните връзки и е оказал систематична поддръжка за развиването на икономическите връзки сред двете страни.
Държавният глава подсети за трезвата преценка на премиера на Унгария за геополитическите процеси и опасности, пред които е изправена Европа, както и за ясната му визия за развиването на района и Стария континент.
„ За интервалите, в които представлявах България в Европейския съвет, с унгарския министър-председател установихме ползотворно съдействие по редица значими за Европейския съюз и нашите страни тематики – от енергетиката и миграцията до войната в Украйна “ , добави президентът.
Румен Радев открои историческите и културни връзки сред България и Унгария, които през днешния ден не престават да развиват връзките си на основата на взаимно доверие и другарство.
„ С Виктор Орбан сме обединени в решимостта си нашите две страни да продължат да развиват и укрепват ползотворното съдействие в полза на двата народа, района и Европа “ , акцентира президентът.
Като перспективни сфери за развиване на двустранното съдействие президентът открои вложенията , финансите, индустриалното произвеждане, осведомителните технологии, сигурността и туризма . Румен Радев акцентира също по този начин, че България ще продължи да бъде благонадежден сътрудник в региона на енергетиката и ще работи за диверсификацията и сигурността на доставките на енергийни запаси за нашите сътрудници и съдружници в Централна и Източна Европа.
„ България постоянно е била основна страна за нашата сигурност “ , акцентира Виктор Орбан и добави, че единствено през тази година през страната ни са минали седем от общо деветте милиарда кубически метра газ , предопределени за стопанската система на Унгария.
„ В околните седмици следва да подпишем значими меморандуми за разширение на съдействието в региона на превоза и свързаността, потреблението на пристанищата на Варна и Бургас, отбранителната промишленост и сигурността, както и в региона на туризма “ , съобщи още президентът Радев.
Държавният глава означи и геостратегическото състояние на двете страни и прикани за още по-активно партньорство сред бизнеса от двете страни за следващо увеличение на икономическия продан.
Президентът изрече благодарност към Унгария и за нейната поредна поддръжка за българската общественост в страната, като напомни, че през тази година е посетил Будапеща във връзка откриването на новия български културно-образователен център.
Правителството на Главчев още на 4 октомври е одобрило съглашението с Украйна, само че той не го подписа (ДОКУМЕНТИ)