Приключиха срещите на президента Румен Радев с потенциалните служебни министър-председатели.

...
Приключиха срещите на президента Румен Радев с потенциалните служебни министър-председатели.
Коментари Харесай

Приключиха срещите на потенциалните служебни премиери с президента

Приключиха срещите на президента Румен Радев с евентуалните служебни министър-председатели. Разговорите започнаха незабавно, откакто Има Такъв Народ върнаха несбъднат третия мандат и конституционната процедура беше задействана. Днес президентът беседва с омбудсмана Диана Ковачева, подуправителите на Българска народна банка Петър Чобанов, Андрей Гюров и Радослав Миленков, както и зам.-председателите на Сметната палата Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева.



Снимки: Българска телеграфна агенция

Омбудсманът Диана Ковачева е декларирала пред президента, че не може да е длъжностен министър председател, тъй като е определена за арбитър в Съда по правата на индивида в Страсбург и отпътува скоро. Другата седмица тя ще подаде оставка като омбудсман.

Според омбудсманът и заместник-омбудсманът би трябвало да са надалеч от политиката. Подобно мнение показа за Българска национална телевизия и нейният заместител Елена Чернева - Маркова, която преди дни подаде оставка по персонални аргументи.



Подуправителят на Българска народна банка Радослав Миленков разяснява дали би приел поста на длъжностен министър председател с отпратка към вчерашните думи на гуверньора на Българска народна банка Димитър Радев. Според Радев не е добра концепция Българска народна банка да се въвлича в политически процеси. Освен това, има правила на ЕЦБ, съгласно които управителните постове в централните банки не би трябвало да се съвместяват с такива длъжности.

" Вчера шефът на Българска народна банка ясно обрисува къде се нарежда Българска народна банка в националната и интернационалната рамка. В този подтекст да ви припомня, че съм член на Надзорния съвет на ЕЦБ ", разяснява Миленков на излизане от срещата с президента Румен Радев.



И различен от подуправителите на Българска народна банка - Петър Чобанов , съобщи, че споделя мнението на гуверньора, а точно - че екипът на централната банка не би трябвало да заема политически постове.

" Мисля и за еврозона, и за по-нататъшното икономическо развиване. Екипът на Българска народна банка би трябвало да продължи да работи и да вървим напред. Оттук нататък всеки от нас би трябвало да се съобрази с крайното решение на президента ", сподели той.



Включването на шефа и подуправителите на Българската национална банка (БНБ) в тази процедура е решение на законодателя, разяснява подуправителят на Българска народна банка Андрей Гюров на излизане от срещата си с президента по отношение на процедурата за назначение на длъжностен министър-председател.

" Аз съм тук да осъществим конституционната процедура. Това, което обсъдихме с президента, беше ролята и дилемите на Българска народна банка в процеса на присъединение към еврозоната ", уточни Гюров.
На въпрос дали би станал длъжностен министър председател Гюров, сподели, че това са хипотетични въпроси, а отговорността е в ръцете на президента да откри решение.



Зам.-председателите на Сметната палата Горица Кожарева и Тошко Тодоров отхвърлиха съответен коментар след срещата с президента. Казаха, че са доста обезпокоени. Тодоров показа, че жена му не е спала от месец от терзание. Двамата считат, че е неразбирателство изборът за длъжностен министър председател да се свежда единствено до 10 души. Според тях има по-достойни хора да заемат този пост.

Вчера президентът беседва с ръководителя на Народното събрание Росен Желязков, шефът на Българска народна банка Димитър Радев и ръководителят на Сметната палата Димитър Главчев.

Според новите промени в Конституцията президентът може да избере длъжностен министър председател сред ръководителят на Народното събрание, шефът и тримата подуправители на Българска народна банка, ръководителят на Сметната палата и двата му заместници, както и омбудсманът и нейния заместител. Но заместник-омбудсманът. Така броя на претендентите стана с един по-малко.

След като приключат диалозите президентът би трябвало да разгласи решението си кого избира за длъжностен министър председател. И да издаде декрет за назначението му. А служебният министър председател да образува държавно управление. Конституцията не показва в какъв период да стане това.

Вижте повече в директното включване на Вера Александрова


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР