Гласуването на по-високи мита върху вноса на китайски електромобили в ЕС е насрочено за 25 септември
Приетите при започване на юли спомагателни митнически ставки върху вноса на китайски електрически автомобили в Европейски Съюз бяха краткотрайни, а след въвеждането им се организираха полемики сред страните членки на блока, които доведоха до намаляването им до чисто алегорични размери.
Ако обаче страните от Европейски Съюз съумеят да одобрят непрекъснати митнически ставки до 25 септември, те ще влязат в действие от ноември за интервал от 5 години.
В края на предходната седмица Bloomberg заяви, че Европейски Съюз ще гласоподава по въпроса на 25 септември. За да бъдат признати митата в настоящия им тип, те би трябвало да бъдат подкрепени от най-малко 15 страни от Европейски Съюз, в които живее 65% от популацията на блока. Въпреки, че експанзията на китайските електрически автомобили като цяло се възприема като опасност, някои от страните от Европейски Съюз демонстрираха стимулирана опозиция против въвеждането им.
По-специално Германия, която е най-големият снабдител на коли в Европа и един от най-големите пазари за продажби в района е обезпокоена за бизнеса си в Китай. Китай от дълго време е най-големият авто пазар в света и до неотдавна немската марка Volkswagen заемаше положителни позиции там. Ако въвеждането на нараснали мита върху китайските електрически автомобили в Европа провокира някакъв тип забранителни ограничения в Китай, бизнесът на немските производители на коли ще пострада даже повече, в сравнение с от възходящата конкуренция на пазара в Китай. Много от немските производители на коли имат взаимни предприятия в Китай, където създават коли за локалния пазар. През миналата година Volkswagen и BMW са продали към 4,6 милиона автомобила на китайския пазар.
Испания, която е вторият по величина производител на леки коли в Европейски Съюз се опълчва не по-малко на налагането на по-високи мита върху китайските електрически коли в Европа.
Министър-председателят на страната Педро Санчес наскоро пътува до Китай, с цел да търси вложители за развиването на електромобилната промишленост в страната и обществено се опълчи на налагането на по-високи мита в Европейски Съюз. Преговорите по тематиката ще продължат през тази седмица, защото китайският министър на търговията Уан Уентао ще пътува до Европа, с цел да се срещне с европейския си сътрудник Валдис Домбровскис.
В сегашния вид обсегът на нарасналите мита върху създадените в Китай електрически коли стартира от 18% за Tesla и приключва на 46,3% за SAIC. Тази ставка към този момент регистрира главното 10-процентно мито, което е наложително за вноса на електрически автомобили за продажба в Европейски Съюз от всички останали страни.