Приеха единодушно промените в съдебния закон, касаещи и избора на главен прокурор
Приеха единомислещо измененията в правосъдния закон. И Движение за права и свободи – Ново начало гласоподава на първо четене за измененията в правосъдния закон, които оферират от ПП-ДБ и Има Такъв Народ. Така единомислещо с 23 гласа те бяха признати от правната комисия. С 20 гласа бяха признати измененията на „ Възраждане “. Те не срещнаха поддръжка от ДПС-Ново начало.
Очаква се с тези промени да се затрудни изборът на Борислав Сарафов за основен прокурор.
Проектите са три. На ПП-ДБ, Има Такъв Народ и „ Възраждане “.
Надежда Йорданова от Демократична България разгласи, че в техния план още веднъж слагат на вниманието така наречен двойни болшинства, когато става дума за избор на шефовете на двете висши съдилища. Тя добави, че интернационалният стандарт е, когато се взимат решения за съдилища, болшинството да имат членовете на Пленума на Висш съдебен съвет, определени от съдии. Втората група промени визира процедурата за избор на основен прокурор и шефовете на Върховен касационен съд и Върховен административен съд. В тях се предлага, когато президентът върне кандидатурата на основния прокурор, при прегласуването да са нужни 17 гласа, а не 13. Третата група промени засягат мандатността. Йорданова обърна внимание, че Пленумът на Висш съдебен съвет заобикаля мандатността.
Надежда Йорданова сподели, че оферират да се сътвори възбрана този, който е бил началник на Върховен касационен съд, Върховен административен съд или основен прокурор да може да остава на поста, а този, който е бил и. ф да не се кандидатира за цялостен мандат.
Хората на Костадин Костадинов пък оферират този Висш съдебен съвет, който е с изминал мандат, да не може да избира основен прокурор и началник на Върховен административен съд. „ Моралът би трябвало да бъде водещ “, разгласи Цвета Рангелова от „ Възраждане “. Тя обърна внимание, че техният план е къс и явен.
От Има Такъв Народ оферират заместниците на основния прокурор да бъдат двама. Хората на Слави Трифонов също по този начин желаят напълно да отпадне опцията да се командироват магистрати на незаети длъжности.
На съвещанието в правната комисия бяха министърката на правораздаването Мария Павлова и шефката на Инспектората към Висш съдебен съвет Теодора Точкова.
От Върховен административен съд, Висш съдебен съвет и Върховен касационен съд оповестиха с писма, че не могат да изпратят свои представители, тъй като двете висши съдилища не са провели общи събрания поради празниците, а Висш съдебен съвет пък не е заседавал, с цел да изрази мнение.
Петър Петров от „ Възраждане “ обърна внимание, че идващото съвещание на съвета е чак на 16 януари, когато е изборът на Борислав Сарафов за основен прокурор.
Атанас Славов от Демократична България пък разяснява, че Сарафов към този момент година и половина е изпълняващ функционалностите. Ако в този момент бъде определен, мандатът му ще е 7 години. Така той ще е на този пост доста дълго време.
Рая Назарян от ГЕРБ разгласи, че ще поддържат и трите плана. Тя сподели, че регистрират като минус, че няма задоволително мнения от професионалната общественост.
„ Отчитаме, че решението е по-скоро политическо, в сравнение с юридическо, само че следва да има период, въпреки и къс, с цел да уточняваме текстовете. Целта е ясна и ние ще подходим отговорно “, сподели Назарян.
Александър Рашев от Има Такъв Народ също обърна внимание, че липсват мнения от професионалната общественост. Той прикани текстовете да бъдат изчистени в оптимално къси периоди. И от Българска социалистическа партия – Обединена левица заявиха, че ще поддържат трите плана.
Правосъдната министърка Мария Павлова обърна внимание, че всяка последваща правосъдна промяна е по-лоша от предходната. „ Не е това методът, небрежно и на парче, процедурата не завършва на 16 януари, това е дълъг развой “, сподели тя.
Източник – 24 часа
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News