Причината България все още да не е член на Шенген

...
Причината България все още да не е член на Шенген
Коментари Харесай

Кирил Петков: Не сме в Шенген, защото сме лъгали за доста неща

Причината България към момента да не е член на Шенген е поради това, че " за много от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали ". 

Това разгласи министър председателят Кирил Петков пред публицисти в Брюксел след срещите си с няколко от държавните ръководители от Европейски Съюз. 

Петков уточни, че е разговарял с Марк Рюте за Шенген - Нидерландия е една от страните, които от десетилетие стопират участието на България в зоната.  

" Проблемът е, че през годините, много от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали. И няма доверие. Сега би трябвало да създадем едно ново равнище на доверие. Те подават ръка, само че нали знаем всички приказката за лъжливото овчарче по какъв начин се случва? Оттук нататък значимо е за нас да покажем, че новото българско държавно управление прави това, което дава обещание ", сподели Петков.

На въпроса каква е вероятността на България за членствов в Шенген, той отговори: 

" Трябва да изградим доверие. Номинално очевидно сме спазвали критериите, в този момент въпросът е да ги съблюдаваме дейно - да няма контрабанда по границите, да има надзор, да подсигуряваме, че освен като закони и реторика, а като същинско осъществяване го реализираме. Хората желаят резултати - като споделяме, че махаме златните паспорти, да мине законопроектът и да ги махнем, а не да си приказваме през годините. Като споделяме, че понижаваме контрабандата, да сме сигурни, че нашите митничари в действителност я стопират. Те знаят, че номинално сме там, само че не ни имат вяра в наличието. Но дават заем на доверие на новото държавно управление, в този момент би трябвало да го осъществим с резултати ", сподели още той. 

Кирил Петков разгласи, че е водил диалози и с президента на Египет, пред който заречен, че в случай че желае да купува оръжейна продукция от български производители, към този момент ще може да го прави " без медиатори и без брокери ". 

" Единственото, което ме интересува, е държавните и частните предприятия в отбранителната промишленост да вършат добра търговия на оптимално положителни условия, а не да обогатяват медиатори ", сподели още той. 

Петков съобщи, че е получил упътвания от президента на Руанда за битката с корупцията (през 2021 година африканската страна е била на 52-ро място в света, докато България e 78-ма по показателя на чувство за корупция на Transparency International). 

Пол Кагаме е споделил на Петков, че " пътят, по който си тръгнал е доста правилен - не се таргетират дребните хора, таргетираш огромните босове, тъй като всичко потегля от горната страна ". 

Анонсът на премиера за Шенген беше посрещнат с сериозна декларация на евродепутатите на ГЕРБ, които го упрекват за това, че " предава националния ни интерес ". 

Те припомнят за голям брой отчети на Европейска комисия, в които се приказва за това, че България е изпълнила критериите за участие, както и декларация на Екологичен потенциал с гледище за неотложно включване в зоната - все пак страната остава отвън Шенген от 15 години, без ясна вероятност за триумф. 

Тезата за готовността на България се повтаря още от първия кабинет на Бойко Борисов, който през 2011 година твърдеше, че остават единствено " дреболии - една постройка да измажем ", с цел да осъществим всички заложени индикатори. 
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР