Приближи ли зимата и столичният кмет Йорданка Фандъкова вади червения

...
Приближи ли зимата и столичният кмет Йорданка Фандъкова вади червения
Коментари Харесай

На въздух между Факултета и Финландия

Приближи ли зимата и столичният кмет Йорданка Фандъкова вади аления картон за отопляващите се на въглища и дърва. Тази седмица тя още веднъж разгласи, че отоплението в домовете на дърва и въглища е главен замърсител на въздуха в столицата. В същото време призна, че кметството към момента поставя старания да разбере аргументите и източниците за замърсяване на въздуха.

Ясно е че във връзка с отоплението се намираме в Средновековието, с тази разлика, че тогава не са разполагали с автомобилни гуми, с цел да ги горят. Но съгласно анализите на Фандъкова, неразрешеното другояче горене на гуми, облекла и боклуци е проблем в няколко съответни квартала в София, където явно средновековието и 21 век са в симбиоза.

Фактът че за поредна година столичното кметство се сблъсква с този проблем, без да откри разрешението му, подсказва, че и мисленето на градоуправлението е застинало някъде в междинните епохи. В главата на градоначалника бумти печка на дърва и няма място за друго.

Отоплението с твърдо гориво сигурно е източник на замърсяване през зимния сезон, само че какво да кажем за лятото, когато откакто отвориш прозореца, с цел да влезе чист въздух, чистият въздух излиза на открито. Очевидно повода е друга, само че остава в загадка за кмета и подчинените й.

Ако приемем изказванието на Фандъкова за главния замърсител на въздуха в столицата, по какъв начин да си разбираем да вземем за пример обстановката във Финландия? Централното отопление там се обезпечава посредством горене на въглища, дърва, пелети и природен газ. Финландците обаче не се задъхват на втората крачка, когато излязат от домовете си. Напротив, там дишат най-чистия въздух в света. Според Метеорологическия институт на Финландия концентрацията на фини прахови частици е приблизително 6 микрограма на кубически метър, което е най-ниският индикатор в света. По качество на въздуха най-близо до Финландия се подреждат Естония, Швеция, Канада, Норвегия и Исландия.

Нормата на Световната здравна организация (СЗО) е 10 микрограма кубически метър, като за безвреден се води индикаторът от 35 микрограма. У нас проучванията сочат, че дишаме нечист въздух в пъти над нормата, като постоянно надвишава 50 микрограма, че и повече.

За да "произведем " подобен размер фини прахови частици явно всеки живущ в София би трябвало да палне я някоя гума, я да изпълни кюмбето с дръвца. В недалечно бъдеще това може и да стане факт, в случай че се извърши демографската прогноза за растеж на ромската популация. Според Фандъкова няколкото квартала с преобладаващо ромско население през днешния ден са проблем поради горенето на гуми и неразрешени субстанции, любопитно е какво ще каже в случай че станат повече.

Реалността към този момент обаче е друга. Което не пречи да се намираме в дъното на класацията на СЗО, съгласно която 80% от жителите на градовете на планетата дишат въздух, който съдържа фини прахови частици над нормата, като най-зле е ситуацията в градските региони на страни с ниски и междинни приходи – най-вече в Азия и в Африка. А в Индия концентрацията на фини прахови частици е 100 микрограма на пространствен метър.

Но да се върнем към Финландия. Там са решили до 2029 година да спрат потреблението на твърдо гориво за отопление. И сега създават дребен модулен реактор за централно отопление, като опция.

Какво вършим ние в това време - слагаме на комините в проблематичните квартали филтри?! И това назоваваме инвестиция в бъдещето. Очевидно бъдеще, в което ще се окажем по-близо до майка Индия, в сравнение с до Европа...
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР