Тази настройка в Windows може да ограничи производителността в игрите с до 10%
При първичното пускане на Windows 11 някои консуматори се оплакаха, че функционалност за сигурност по дифолт оказва доста въздействие върху продуктивността на игрите. Тестовете демонстрират, че даже най-новият хардуер може да претърпи забележими, въпреки и не толкоз огромни загуби в продуктивността.
Tom’s Hardware неотдавна откри, че в някакъв миг след първичните разногласия към опцията за отбрана, основана на виртуализация (VBS) на Windows 11 актуализациите на системата са я задействали още веднъж за съвсем за всички системи с Windows 11 и Windows 10. Ако оставите тази функционалност включена, това може да намали кадровата периодичност на някои игри с съвсем 10 %, въпреки че постоянно тя е по-малка от един % според от заглавието.
VBS е доброволен спомагателен пласт за сигурност, който употребява виртуализация, с цел да изолира част от паметта на компютъра, като я пази от злотворен код и драйвери. Той употребява и функционалности като Hypervisor-Enforced Code Integrity (HVCI), която съгласно Digital Trends е същинският провинен за загубата на продуктивност.
Полезността на VBS и HVCI се разисква и може да зависи от обстановката на всеки консуматор. Домашните настолни компютри, които които имат единствено един консуматор, може да не се нуждаят толкоз доста от тях, колкото преносимите компютри или персоналните компютри в офисите. В последна сметка всеки консуматор би трябвало да реши самостоятелно дали спомагателната отбрана си заслужава удара по продуктивността.
Когато разногласието породи за първи път през 2021 гoдина, тестванията демонстрираха, че VBS основава съвсем 30-процентен спад в продуктивността в най-лошия случай, изключително при по-стари процесори като Ryzen от първо потомство или Intel от 10-о потомство. Tom’s Hardware тества по какъв начин функционалността за сигурност въздейства на хардуера, пуснат през последните няколко години, като откри, че даже мощната видеокарта GeForce RTX 4090 не се отървава невредима.
Тестването на 15 компютърни игри, като Far Cry 6, Spider-Man: Miles Morales и Forza Horizon 5 сподели, че множеството от тях са претърпели почти петпроцентов междинен удар във FPS. Минималните стойности на фреймрейта са малко по-лоши. Влиянието е по-силно при по-ниски резолюции като 1080p и като цяло спада до по-малко от 3% при 4K, което допуска, че виновникът за това е тясното място в процесора. Microsoft Flight Simulator е най-силно обиден, с 11% спад на продуктивността при 1080p и 8% спад при 4K.
За да ревизирате дали VBS работи, отворете приложението System Information/Информация за системата и потърсете ред с надпис Virtualization-based security/Базирана на виртуализация сигурност в System Summary/Обобщение на системата. В полето до функционалността би трябвало да написа или Not Enabled/Неразрешено, или Running/Работи.
Потребителите, които се усещат задоволително сигурни, с цел да деактивират функционалността, би трябвало да отидат в Settings/Настройки > Update & Security/Актуализации и сигурност > Windows Security/Сигурност на Windows и да изберат Open Windows Security/Отворена сигурност на Windows. Оттам отидете на Device Security/Сигурност на устройствата > Core Isolation Details/Подробности за изолацията на ядрото, където ще видите комутатор за Memory Integrity/Интегритет на паметта. Превключете го и по-късно рестартирайте компютъра, с цел да включите или изключите VBS. Алтернативно, в случай че напишете Core Isolation/Изолиране на ядра в лентата на дилемите, опцията ще ви излезе непосредствено.