При анализ на навиците за сън на повече от 72

...
При анализ на навиците за сън на повече от 72
Коментари Харесай

Начинът, по който спите, може да повиши риска от сърдечносъдови заболявания с 26%

При разбор на навиците за сън на повече от 72 000 души откриватели откриват характерен модел, който може фрапантно да увеличи риска от съществени сърдечносъдови проблеми. Добрата вест е, че той е относително елементарен за отбягване.

На всички ни е ясно, а и науката непрестанно го потвърждава - достатъчният сън е значим за положителното здраве. Липсата на първокласен сън е обвързвана с увеличение на риска от сърдечни болести при дамите, нараснали признаци на болежка, по-голям късмет за развиване на деменция и други

Сега откривателите стартират да обръщат внимание освен на количеството сън, само че и на формата, под която си го набираме. Например изследвания откриват, че прекомерното количество може да утежни когнитивните функционалности, до момента в който лягането и събуждането в непостоянно време се свързва с високо кръвно налягане, затлъстяване и други метаболитни нарушавания.

Може би не е изненада, че в този момент откриватели от Австралия и Канада разкриват, че нередовният сън покачва риска от някои типове сърдечносъдови болести - в това число инфаркт, сърдечна непълнота и инсулт - с 26%.

Изследователите са проучили 72 269 души на възраст сред 40 и 79 години, които са взели присъединяване в изследването UK Biobank - голяма база данни с генетична информация, информация за метода на живот и здравето на над 500 000 участници от Обединеното кралство. Нито един от подбраните участници не е имал предходна анамнеза за огромни сърдечносъдови произшествия.

Всички участници са носили устройство за следене на интензивността в продължение на седем дни. След това данните, събрани от тях, са употребявани за основаване на показател на редовността на съня (ИРС) от 0 до 100 въз основа на променливостта на времето за лягане, времето за пробуждане, продължителността на съня и броя на събужданията през нощта. При показател ИРС над 87 се приема, че хората имат постоянен режим на сън, а под 72 – не. Режимът на всички, които попадат сред тези две стойности, се счита за умерено неточен.

След като са класифицирани като постоянни, умерено нередовни или постоянни спящи, участниците са следени през идващите осем години за случаи на инфаркт, сърдечна непълнота, инсулт и гибел, обвързвана със сърдечносъдовата система. Анализът открива освен 26% нараснал риск за нередовните спящи, само че и 8% нараснал риск от съществени сърдечносъдови болести при умерено нередовните спящи.

При изчисленията, довели откривателите до техните изводи, са регистрирани необятен набор от фактори, които евентуално биха могли да повлияят на сърдечносъдовото здраве, като тютюнопушене, приложимост на медикаменти, банкет на кафе и алкохол, психологични проблеми, работа на смени и други

Изследователите прегледат и продължителността на съня и съпоставят стойностите с общоприетите рекомендации: 7-9 часа за хората на възраст от 18 до 64 години и 7-8 часа за тези над 65 години. Интересното е, че те са откриват, че даже тези, които са постигнали това целево количество сън, само че са имали нередовни привички за сън, към момента са страдали от нараснали опасности за здравето. Така че достатъчното количество, ключът е в постоянните интервали на сън, които не се трансформират изключително доста от ден дневно.

Изследването е оповестено в Journal of Epidemiology & Community Health.

Източник: New Atlas

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР