При анализ на конкретна дипломна работа или докторантска теза, ще

...
При анализ на конкретна дипломна работа или докторантска теза, ще
Коментари Харесай

МОН бори плагиатите със софтуер. Базата данни включва над 35 млн. научни източници

При разбор на съответна дипломна работа или докторантска теза, ще се съпоставят с всички тези документи и генерира отчет за открити сходства или заемки. Това стана ясно по време на осведомителна среща в Минно-геоложкия университет сред представители на висшите учебни заведения, специалисти от Министерството на образованието и науката и компанията, създала системата.

 

„ Надявам се, че посредством тази система ще можем да достигнем тези високи стандарти на академична нравственос, към които всички ние - учените се стремим “, акцентира заместник-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова при откриването на срещата. „ Всеки от нас знае какъв брой труд е вложил в едно научно проучване, в  публикуването на една научна публикация, книга или различен артикул на своя труд. И когато види своя труд, употребен непозволено, чувството е извънредно неприятно. Идеята е да ограничим това “, добави проф. Чавдарова.

 

Зам.-министърът на образованието и науката напомни, че единната система против плагиатство в България е въведена предходната година. Софтуерът е закупен от МОН и възложен гратис на всички висши учебни заведения, научни организации и институции, които желаят да го употребяват. Преди това системата е въведена пилотно в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР