Президентите на САЩ и Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон

...
Президентите на САЩ и Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон
Коментари Харесай

Тръмп и Макрон се разбраха да работят за ново споразумение с Иран


Президентите на Съединени американски щати и Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон приканиха за ново съглашение с по-строги ограничения за въздържане упоритостите на Иран. На общата си конференция след снощните им диалози двамата демонстрираха единодушие, само че Тръмп се въздържа да се ангажира с оставане в в този момент настоящата нуклеарна договорка, за което го приканват останалите страни, взели участие в нейното подписване през 2015 година, съобщи ройтерс.

Същевременно американският президент даже ускори досегашните си рецензии към съглашението с Иран, като го дефинира като пагубно, безумно и смехотворно.

" Нямаме същите насочни позиции по този въпрос и водихме доста изчерпателен диалог по тематиката " на подписаното през 2015 година съглашение, което цели да попречи на Иран да се снабди с нуклеарно оръжие, сподели Макрон на взаимната конференция. " Затова бихме желали отсега нататък да работим по ново съглашение с Иран ", добави той.

Тръмп от своя страна изиска ново съглашение " със здрави основи ". " Сегашното съглашение е с изгнили основи, това е неприятно съглашение, неприятна конструкция ", съобщи Тръмп, който по-рано даде на европейските страни по съглашението (Франция, Англия и Германия) период до 12 май да внесат по-твърди ограничения в него. " Ще забележим какво ще стане след 12-и ", сподели Тръмп.

" От няколко месеца споделям, че това съглашение не е задоволително, само че най-малко ни разрешава до 2025 година да направляваме нуклеарните действия " на Иран, съобщи Макрон. Той изрази предпочитание да се стартира работа по ново съглашение " в околните седмици и месеци ". " Този път е единственият, който разрешава непоклатимост. Франция не е наивна във връзка с Иран ", сподели Макрон.

Според френския президент би трябвало да се обзет въпроси като блокиране на всякаква иранска нуклеарна активност до 2025 година, преустановяване на иранската балистична ракетна активност и намиране на политическо решение за въздържане на Иран в района, съобщи Ройтерс.

" Мисля, че водихме съдържателни разисквания по Иран и с неспокойствие чакаме да създадем нещо. Можем най-малко да реализираме съгласие между тях доста бързо. Мисля, че сме много покрай такова съгласие ", сподели Тръмп след среща с Макрон в Белия дом.
Тръмп предизвести Иран да не извършва заканите си, че ще възобнови нуклеарната си стратегия.

" Ако рестартират нуклеарната си стратегия, ще имат по-големи проблеми от когато и да било до момента ", съобщи Тръмп, без да изясни какво има поради.

Според Тръмп това съглашение е " безумно и смехотворно ", тъй като не взема поради балистичните ракети или намесата на Иран в спорове като тези в Йемен и Сирия.

Френският вестник " Фигаро " написа, че плануванаъа спомагателна конвенция, която ще разреши опазване на подписаната през 2015 година нуклеарна договорка, ще съдържа четири стълба: нуклеарната стратегия на Иран в кратковременен проект (регламентирана от актуалната нуклеарна сделка), в дълготраен - балистичната стратегия на Иран и намесата му в районните спорове. Двамата водачи се споразумяха да включат към този финален дирек категорично изискване за споразумяване на спора в Сирия, добавя вестникът.

Сирия

Тръмп съобщи, че желае да изтегли американските войски от Сирия " релативно скоро ", само че не и преди задачата им да е приключена, като добави, че договарянията по сирийската рецесия би трябвало да са част от едно по-обхватно иранско съглашение.

Двамата с Макрон са се съгласили, че никой от тях не желае да дава на Иран спомагателни благоприятни условия за въздействие в района.

" Искаме да се приберем вкъщи. Ще се приберем вкъщи. Искаме обаче да оставим мощен и дълготраен отпечатък в района и това беше доста значима част от диалога ни ", сподели Тръмп, който благодари на Макрон за присъединяване на Франция в неотдавнашните западни удари по Сирия и в битката с тероризма.

Макрон, представен от Ройтерс, съобщи, че не може да даде дата за края на военното присъединяване на Франция в Сирия. Той съобщи, че в околните седмици и месеци ще направи оценка какво би трябвало да се направи по сирийския въпрос. По думите му дипломатическата цел в Сирия е да се подсигурява, че сирийците ще могат да живеят в мир. Макрон сподели, че първата цел на намесата в Сирия е да се приключи работата по разгромяването на " Ислямска страна " и други радикални групировки.

Освен военната интервенция обаче би трябвало да се откри политическо решение на рецесията в Сирия, а за тази цел би трябвало да се изготвят редица съглашения, които да подсигуряват, че Сирия ще остане суверенна страна, сподели Макрон.

" Похарчихме 7 трилиона $ за Близкия изток и не получихме нищо или дори по-малко от нищо. Съединени американски щати повече няма да заплащат ", сподели Тръмп и прикани арабските страни от района значително да усилят финансовия си принос за стабилизирането на Сирия, откакто там бъде победена ИД. " В Близкия изток има доста богати страни и те би трябвало да усилят значително приноса си, с цел да не се възползва Иран и нашите старания срещу ИД. Те би трябвало да усилят финансовия си принос, не малко, а колосално ", съобщи Тръмп.

Северна Корея

Тръмп прикани Северна Корея да отстрани целия си нуклеарен боеприпас и изрази увереност, че идната му среща на върха с водача на КНДР Ким Чен-ун ще е сполучлива, съобщи Франс прес.

" Мисля, че ще бъде доста позитивна. Започнах един развой и изначало всички взеха решение, че подобавам погрешно. В същото време обаче от 25 години се водят договаряния и нищо не стана, а в този момент стават доста неща. Този въпрос от дълго време трябваше да е решен от други американски президенти и други водачи на други страни. Ние напредваме напълно добре. Организират се срещи и желая да видя унищожаване на нуклеарното оръжие в Северна Корея ", сподели Тръмп.

По думите му севернокорейският водач Ким Чен-ун е показал доста почтено държание и идната среща на върха сред двамата ще е нещо прелестно за целия свят. " Беше ни казано, че те биха желали срещата да се състои допустимо най-скоро. Водим доста положителни диалози. Ким Чен-ун е доста открит и съгласно мен доста заслужен, съдейки по всичко ", сподели Тръмп.

Търговията

Макрон изрази доверие в положителното бъдеще на комерсиалните връзки на Франция със Съединени американски щати и съобщи, че е хубаво, когато съдружници работят дружно. Той съобщи, че търговията сред двете страни е уравновесена и сподели, че всички страни би трябвало да следват разпоредбите на Световната комерсиална организация.

В наличието на френския си посетител Тръмп обаче намерено съжали, че му се постанова да договаря с Европейски Съюз по икономическите въпроси.

" Въпросът за комерсиалния продан с Франция е комплициран, тъй като го има Европейският съюз. Бих предпочел да договарям единствено с Франция ", сподели Тръмп. " Европейски Съюз е доста недопечен с нас. Имат митнически бариери, които са неприемливи ", съобщи президентът на Съединени американски щати.

От думите му не се разбра по какъв начин гледа на европейските апели да не се вкарва 25 % мито върху вносната европейска стомана.

Доналд Тръмп съобщи, че Съединени американски щати евентуално ще реализиран комерсиално съглашение с Китай и че представители на двете страни ще стартират договаряния след няколко дни. " Китай подхожда доста съществено и ние също. Има доста добър късмет да реализираме съглашение ", сподели Тръмп.

На границата с интимното

Визитата на френския президент е първото държавно посещаване на задграничен водач в Съединени американски щати от встъпването в служба на Доналд Тръмп. Въпреки различията им по голям брой въпроси Макрон прави всичко допустимо за основаване на тесни връзки с президента на Съединени американски щати, отбелязва Агенция Франс Прес.

" Той ще е популярен президент за Франция, предсказвам го ", сподели Тръмп за Макрон преди двамата да влязат в Овалния кабинет и добави, че френският президент " се оправя отлично ".

Когато президентът Доналд Тръмп посрещна френския си сътрудник Еманюел Макрон в Белия дом, езикът на телата им стигна надалеч оттатък уважителните ръкостискания сред двама международни водачи и бе на границата с интимното, написа американският в. " Ню Йорк таймс ".

Двамата показват напълно съгласие, а на четири очи работят по изглаждане на разликите. Човек ще каже, че никакво различие не може да скапе прочувственото другарство сред Тръмп и Макрон. Те се прегръщат, потупват се по гърбовете, държат се за ръка и за пръв път американският президент разцелува собствен сътрудник, написа френският в. " Фигаро ".

Тръмп усили листата от прояви на дипломатическа благосклонност, като прибави към него изчеткването на пърхот от костюма на госта, в тази ситуация френския президент, съобщи Франс прес.

Тръмп направи изненадващия жест тъкмо преди двамата водачи да театралничат за фотографите в Овалния кабинет на Белия дом. Самият Макрон наподобява се посмути от тази демонстрация на угриженост.

" Имаме доста привилегировани връзки, дори в този момент ще махна този пърхот ", сподели Тръмп до момента в който изчеткваше с ръка рамото на черния костюм на Макрон. " Трябва да го създадем безукорен, в този момент е безукорен ", оправда се президентът на Съединени американски щати.

Вечерта американският президент посрещна френския си сътрудник на първата държавна вечеря, проведена от държавното управление му, съобщи Асошиейтед прес. При идването си Еманюел и Брижит Макрон си размениха обятия и целувки с Доналд Тръмп и брачната половинка му Мелания.

Американската първа дама беше избрала дълга сребриста рокля " Шанел ", изрисувана ръчно със сребро и украсена с кристали и пайети. Брижит Макрон носеше кремава дълга рокля " Луи Вюитон " с дълги ръкави и златни елементи. Двамата президенти бяха облечени в черни смокинги.

На държавната вечеря участваха 123-ма посетители, измежду които вицепрезидентът Майк Пенс, членове на държавното управление, ръководителят на Върховния съд Джон Робъртс, шефът на Централно разузнавателно управление на САЩ Майк Помпейо, 94-годишният някогашен държавен секретар Хенри Кисинджър, шефът на " Епъл " Тим Кук, медийният магнат Репърт Мърдок и двама първенци от зимните олимпийски игри.

На първата страна вечеря, дадена от някогашния президент Барак Обама в чест на Индия, имаше над 300 посетители, напомня АП.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР