Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъдат

...
Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъдат
Коментари Харесай

Президентът сезира КС заради отхвърленото вето върху Закона за държавната собственост

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъдат оповестени за противоконституционни и за несъответстващи на интернационалните контракти обособени разпореждания от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната благосъстоятелност (обн. Дъждовни води, бр. 44/4.06.2019), оповестиха от прессекретариата на президента.

Сезирайки съда, президентът отстоява своята позиция, изразена с наложеното несъгласие върху законовите разпореждания, се споделя още в сбитото известие.

Преди дни Народното събрание отхвърли неговото несъгласие върху закона. Депутатите не се съгласиха с причините му, че текстовете са противоконституционни, тъй като има неравнопоставеност сред дребните и едрите притежатели на аграрни земи и горски територии, които ще се обезщетяват по друг метод. Тази смяна съгласно Радев основава сериозен риск, вместо да се форсира процесът на създаване на значими национални обекти, той да бъде занимателен.

Той категорично съобщи своята поддръжка за главната цел на измененията в този закон - да се усъвършенства и форсира процесът по създаване на значими национални обекти. И приветства и измененията за поощряване на вложенията в индустриалния бранш. Независимо от това президентът възрази, че не е реализиран баланс сред публичния интерес и предпазеното от Конституцията право на благосъстоятелност и вместо резултата на ускорение се основава риск от закъснение на значими инфраструктурни обекти.

Веднага след решението на Народното събрание, с което законът беше дефинитивно гласуван, обаче министър председателят Бойко Борисов подреди на министрите:

" Ветото беше отхвърлено, тъй че почвате да строите по най-бързия метод. От " Младост " до " Тракия " тази страховита запушалка би трябвало да се развързва неотложно. И както сме говорили - околовръстното НА Пловдив, на Пазарджик, по " Хемус ", Северна България, Монтана - Видин, Ботевград - Мездра, имате цялостен картбланш тези обекти да тръгнат незабавно ".

Той разпореди и незабавно да се ремонтират и поправят оградите по автомагистралите, с цел да не се повтори случай като този, при който кон провокира злополука с кола на автомагистрала " Тракия ".
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР