Президентът Румен Радев предизвика ново напрежение с Република Северна Македония

...
Президентът Румен Радев предизвика ново напрежение с Република Северна Македония
Коментари Харесай

Скопие трябва да си научи урока. Радев предизвика Ковачевски, той го посъветва да се занимава с реформите в България

Президентът Румен Радев провокира ново напрежение с Република Северна Македония (РМС) с изказванието, че страната няма подготвеност за начало на договаряния за участие в Европейски Съюз и прикрива неналичието не промени с лобиране.

В отговор министър председателят на РСМ Димитър Ковачевски , който се пробва да прокара нужните промени в Конституцията, сподели, че българският президент би трябвало да се занимава повече с промените в страната си.

Преди дни немският Народното събрание в поддръжка на европейския път на РСМ, в която всъщност се поддържа процесът на смяна в Конституцията, която да подсигурява равни прави и свободи за българите и с останалите нации в страната.

" Скопие би трябвало да си научи урока ", сподели във вторник Радев пред публицисти, без да уточни дали има поради точно тази резолюция.

" Виждам, че отново се връщат по утъпкания път от предходната година с приемането на преговорната рамка - да лобират пред европейските столици, институции, тъй че да прикрият нарушаването на човешките права в РСМ, неналичието на промени и подготвеност за начало за договаряния за участие ", добави президентът.

Той сподели още, че това не е правилният път, а " сега отново се ускорява лобирането ".

" Но България ще продължи да работи интензивно с всички европейски институции, с нашите европейски сътрудници, тъй че решенията за РМС да не се основават на лобиране ", означи Радев.

По-късно Ковачевски сподели пред македонски медии, че към момента не е чул изказването на Радев и няма какво да разяснява, защото македонските позиции във връзка с Европейския съюз и НАТО са ясни и точни.

„ Ние сме страна, която 100% е съобразила външната си политика с Европейски Съюз, която взема решения в НАТО наедно с другите, в това число и с България. Всяка година имаме европейски отчети за напредъка на промените, считам, че президентът на прилежащата страна би трябвало повече да се занимава с промените в страната си ”, сподели обаче министър председателят на РСМ.

Той заяви, че държавното управление няма да прегледа във вторник плана за промени в Конституцията на страната, тъй като не е възложен от съответните служби.

Вписването на българите в македонската конституция е изискване за формалното начало на договарянията на страната за участие в Европейски Съюз след привършване на мотиринга. Конституцията може да бъде изменена с болшинство от две трети от 120-членния парламент в Скопие, само че към този момент такова няма.

Ковачевски отхвърли да се оказва напън за утвърждение на конституционните промени върху депутатите от опозицията, които водят акция с антибългарска реторика и упрекват ръководещите, че се преценяват с " българския диктат ".

" Не се е случвало, не става и няма и да стане. ВМРО-ДПМНЕ не са дали своят вот срещу, те приказват срещу и по-късно бягат, с цел да не ги упреква някой извън, тъй като риториката, която имат в обществото и в задграничните представителства, е напълно друга ", сподели министър председателят, който е от партията на социалдемократите.

Той обаче прикани опозицията да поддържа измененията, които плануват вписването на българите. Ковачевски уточни, че водачът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски е изискал министерски кресла в кабинета, допускайки опцията въпреки всичко да разреши с гласовете си разглеждането на измененията, в случай че “това е последното българско изискване ”.

На това искане е отговорено позитивно, както и за предварителни избори, които биха могли да станат факт, откакто стартират същинските договаряния с Европейски Съюз и бъдат затворени най-малко първа и втора преговорна глави, заяви Българска национална телевизия.

От ВМРО-ДПМНЕ обаче желаеха и гаранции за македонската еднаквост и език от Съвета на Европейски Съюз, на които министър председателят отговори, че това би нарушило преговорната рамка на страната, контрактувана преди година с така наречен и двустранния протокол сред двете страни.

В протокола е записано и контрактувано, че Скопие ще стартира същинските договаряния за участие едвам след измененията в Конституцията, след което стартират да текат периоди по останалите договорености: промени в учебниците по история, взаимни празнувания на персони и събития от общата ни история, прогрес в работата на историческата комисия.

Президентът на РСМ Стево Пендаровски разяснява, че опозицията е направила завъртане на 180% градуса във връзка с личните си изказвания от миналите месеци и че към този момент не приказва за " български диктат ", нито, че настоящето Събрание няма мандат да гласоподава конституционните промени.

Междувременно Евродепутатът от Движение за права и свободи и „ Обнови Европа “ Илхан Кючюк , който е докладчик за напредъка на Северна Македония, изиска публично отсрочване на гласуването на отчета в Европейския парламент, оповестиха от пресофиса му.

Гласуването беше планувано за края на този месец. Решението за отлагането се основава на " сензитивната политическа конюнктура и продължаващия развой по нужните промени на конституцията на РСМ, измежду които е и включването на българите като държавотворен детайл и гарантирането на техните права ".

" Засилването на спекулациите и популистките изказвания както в РСМ, по този начин и в България, не спомагат за намирането на градивен разговор и не водят до нужната необятна поддръжка за Резолюцията от политическите фамилии в Екологичен потенциал, счита Кючюк.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР