Президентът не бива да подхожда емоционално от гледна точка на

...
Президентът не бива да подхожда емоционално от гледна точка на
Коментари Харесай

Изборът на Радев: БСП или Възхода

" Президентът не трябва да подхожда прочувствено от позиция на това с кой лидер/ка на парламентарните групи е в по-изострени връзки. Целта би трябвало да бъде друга - старания за сформиране на държавно управление ". Това съобщи пред БНР доцент Наталия Киселова, учител по конституционно право. 

Според нея тонът на Корнелия Нинова към президента не е изострен: " Събота и неделя тя се опита да смекчи, доколкото е допустимо, с вярата, че президентът ще огледа към тях ".

Доц. Киселова не изключи опцията Румен Радев да даде третия мандат на Българска социалистическа партия:

" Ако изборите доста съществено стоят пред нас като опция и съвсем единствена, съгласно мен това ще бъде жест по скоро към гласоподавателите, а не към управлението на Българска социалистическа партия ". 

Другата опция са " Български напредък ". " Ако президентът се спре на тях, това би дало спомагателен подтик за тяхното бъдещо явяване на избори ", изрече мнението си тя пред публичната медия. 
 
Доц. Киселова изключва " Възраждане " като възможност за приемане на третия мандат за кабинет, тъй като партията не желае да има държавно управление, а по скоро клони към избори.

" Защо евентуално не би връчил на " Демократична България " или ДПС - съгласно мен повода е, че с тях ГЕРБ може да се върне във властта. Това е от 2 години и повече във връзка с държанието на президента Радев - с това ще бъде обусловено решението му. Може да наподобява, че той е посмекчил позициите, само че съгласно мен там конфликтът е доста по-сериозен в сравнение с разменените реплики с Нинова ", разяснява тя. 

" Продължи наклонността горещите картофи, които по принцип правтелството би трябвало да обели, да бъдат трансферирани на Народно събрание и въпроси, които не са от компетентността на Народно събрание да бъдат трансферирани на така наречен плаващи болшинства - нещо, което стартира като наклонност още в предходния парламент. Това е неверен метод. Завърна се остарялата процедура сред първо и второ четене да се внасят оферти за промени, които нямат общо с признатия на първо четене законопроект - значително се отдалечава от концепцията на вносителя. Отхвърляне на планове, които сякаш бяха значими за всички парламентарни групи ", разяснява тя първите 3 месеца на новия парламент. 

Според Киселова този блокаж може да бъде оправен в 2 случая - в случай че към ГЕРБ се образува ново болшинство при последващи избори или към анти-ГЕРБ обединението. 

И счита, че за ГЕРБ и Движение за права и свободи би било комфортно локалните и парламентарните избори да бъдат комбинирани. Това ще сътвори обаче проблеми на Политическа партия и Демократична България. 

Доц. Наталия Киселова изясни и конституционната процедура, откакто от " Продължаваме промяната " през днешния ден върнаха на президента несбъднат втория мандат за сформиране на държавно управление. 

Конституцията е дала период до 7 дни, в които президентът да дефинира с декрет коя ще е парламентарната група, която да получи право да номинира претендент за министър-председател, уточни тя и добави, че срокът ще тече от на следващия ден. Избраната от президента групировка също ще има 7 дни за съвещания и старания за сформиране на държавно управление. 

" Ако деликатно се чете Конституцията, ще се види, че при връчването на третия изследователски мандат на някоя от идващите парламентарни групи, президентът към този момент не е задължен да води съвещания.

Консултациите се трансферират като отговорност на претендента за министър-председател, посочен от групата, получила третия мандат. Това не изключва опцията президентът, преди да го връчи, да направи, само че тогава няма да са съвещания, а политически диалози с партиите ", изясни още доцент Киселова.
ТЕМА преди 16 минути 208 преди 21 часа 1383 преди 22 часа 1144
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР