Президентът на Украйна Володимир Зеленски се зарече снощи да възвърне

...
Президентът на Украйна Володимир Зеленски се зарече снощи да възвърне
Коментари Харесай

Зеленски се зарече да възвърне цялата територия на Украйна. Русия призова резервистите си за годишни учения

Президентът на Украйна Володимир Зеленски се зарече нощес да възвърне всяко парченце от територията, окупирана от Русия. Той сподели това в миг, в който се твърди, че бойците му на фронта са постигнали териториален прогрес край оспорвания град Бахмут, заяви ДПА.

„ Ние няма да оставим и едно парченце от нашата земя на врага – тиранията няма да господства на никое място “, сподели Зеленски във вечерното си видеообръщение. „ Трябва да донесем независимост, сигурност и Европа назад в цялата украинска земя “, добави той.

Обръщението му беше направено часове откакто украинските сили, които водят яростни боеве за контрола над източната част на Донецка област, обявиха, че са изтласкали съветските сили на до 2 км на някои места край Бахмут.

„ Ние организираме ефикасни контраатаки там “, заяви командирът на украинските сухопътни сили Олександър Сирски в Телеграм в сряда вечер.

Сирски сподели, че елементи от съветските наемнически сили „ Вагнер “, ситуирани при Бахмут, са били сменени в някои браншове от постоянни съветски елементи. Тези по-слабо готови бойни единици в този момент са били разрушени, заяви командирът. Той обаче посочи, че „ борбата за Бахмут продължава “.

Андрий Билецки, създател на украинския батальон „ Азов “, заяви в Телеграм, че територията е изцяло освободена от съветски бойци. Най-малко две съветски бригади са били разгромени, като са били взети и военнопленници.

Докато боевете продължаваха ръководителят на „ Вагнер “ Евгений Пригожин сподели, че се притеснява, че неговата част може да бъде обградена в борбата край Бахмут. „ С оглед на неналичието на муниции „ месомелачката “ в този момент заплашва да се обърне в противоположната посока “, написа Пригожин в Телеграм през вчерашния ден.

Поради огромните загуби в жива мощ „ Вагнер “ е бил заставен да остави отбраната на фланга на постоянни елементи от съветската войска. Те са били изтласкани обратно в дълбочина до 2 км.

„ Сега има сериозна заплаха от обграждане на „ Вагнер “ поради срутва на фланговете. А фланговете към този момент демонстрират пукнатини и раздробяване “, написа Пригожин.
Русия прикани резервистите си за годишни учения
Документ в този смисъл, подписан от съветския президент Владимир Путин, беше оповестен през вчерашния ден в Държавен вестник.

По силата на указа министерството на защитата може да издаде съответните инструкции на военните окръжия, които по-късно да призоват резервистите на учения, заяви ТАСС. С оглед на войната в Украйна обаче мнозина резервисти може да се усъмнят дали са викани за учения или биха могли да бъдат изпратени на фронта.

Според задгранични оценки Русия има към 2 милиона резервисти, от които до 150 хиляди се твърди, че са изпратени в Украйна. При скорошната готовност мнозина млади мъже избраха да избягат в чужбина.

От седмици има упования за огромно контранастъпление на украинската войска. Украинският външен министър Дмитро Кулеба обаче предизвести да не се чака прекалено много от вероятната пролетна атака на украинските сили.

„ Не гледайте на това контранастъпление като на последното, тъй като ние не знаем какво ще излезе от него “, сподели Кулеба пред немския вестник „ Билд “. Той добави: „ За да спечелиш войната, ти трябват оръжия, оръжия и още оръжия “.

Междувременно Чехия даде на Украйна два руски зенитни комплекса 2К12 „ Куб “. В доставката е включен и „ относително огромен брой ракети “, сподели чешкият президент Петър Павел в радиоинтервю през вчерашния ден.
Песков: Русия работи постепенно в Украйна, тъй като организира специфична военна интервенция, а не война
Русия, която организира „ специфична военна интервенция “ в Украйна, се старае да резервира градовете и човешкия живот. Това сподели представителят на Кремъл Дмитрий Песков в изявление, излъчено по телевизионния канал АТВ на босненската Република Сръбска в сряда и представено от ТАСС.

„ Разбира се, да се съпостави военният капацитет на Украйна и Русия е доста комплицирано. И вие ще кажете: за какво руснаците работят толкоз постепенно? Защото руснаците не водят война “, съобщи Песков.

„ Ние не водим война. Да водиш война – това е напълно друго. Това е цялостно заличаване на инфраструктурата, това е цялостно заличаване на градовете. Ние не вършим това. Ние се опитваме да резервираме инфраструктурата и ние се опитваме да резервираме човешкия живот “, изясни Песков.

Още от първия ден на пълномащабната съветска инвазия в Украйна на 24 февруари съветският президент Владимир Путин я дефинира като „ специфична военна интервенция “. Изказванията на Песков са в несъгласие с многочислените сведения за съветски удари против жилищни здания и инфраструктура в Украйна.

Говорителят на Кремъл повтори тезите, че Западът е „ излъгал “ Русия след разпадането на Съветския съюз с разширението на НАТО и разполагането на натовска инфраструктура на границите на Русия.

Песков сподели още, че за първата година от „ специфичната военна интервенция “ Русия е постигнала редица цели, само че „ още е належащо съперникът да бъде изтласкан далеко “. Затова и военните дейности ще продължат.

Източник: Българска телеграфна агенция

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР