Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Иран, че е излъгал,

...
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Иран, че е излъгал,
Коментари Харесай

Терористично сътрудничество. Зеленски обвини Иран в лъжа, че е пратил малко дронове на Русия

Президентът на Украйна Володимир Зеленски упрекна Иран, че е излъгал, че е изпратил единствено стеснен брой дронове на Русия и заяви, че украинските сили смъкват най-малко по 10 такива всеки ден.

В последните няколко седмици Киев неведнъж заяви за удари с безпилотни летателни апарати " Шахед-136 " по електроцентрали и язовири и персонално Зеленски се снима с един от свалените. Многократно обаче представители на Техеран отричаха да са предоставяли на Москва такива, до момента в който и от Кремъл настояват, че не нападат Украйна с ирански дронове.

В събота външният министър на Иран, че на Русия са били дадени " стеснен брой " дронове, и то преди войната. Той даже сподели, че желае доказателства от Киев за потреблението им в Украйна и увери, че в случай че това се откри, Техеран ще вземе отношение.

Хосейн Абдолахиан даже сподели, че с Киев са се договорили да обсъдят това, само че украинската страна не се явила. Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко отговори във Facebook, че той " популяризира клевети за хипотетичен отвод от страна на Украйна ".

А в следващото си видеообръщение Зеленски сподели, че единствено в петък Украйна е свалила 11 дрона .

" Ако Иран продължи да лъже за очевидното, светът ще постави още повече старания да проверява терористичното съдействие сред съветския и иранския режим и какво Русия заплаща на Иран за това ", добави той.

Зеленски заяви, че другата седмица Киев ще стартира акция за набиране на средства за закупуване на морски дронове за противопоставяне на съветските военни сили в украинска акватория. Чрез оповестената от него на 5 май платформа United24 към този момент са събрани съвсем 220 млн. $ , дарения от милиони хора от разнообразни страни. С тях ще бъдат закупени дронове, хеликоптери и инсталация за разминиране, сподели президентът.

А неговият консултант Михаил Подоляк стигна още по-далеч, когато по време в ефира на украинския народен телемаратон, разяснява за Иран, представен от РБК-Украйна:

„ Струва ми се, че е належащо не просто да се наложат наказания или ембарго, коства ми се, че би било допустимо да се нанесат съответни удари върху производството на дронове и балистични ракети и така нататък Такава страна не може да продължава да прави това безнаказано “.

В същото време специфичният делегат на Съединени американски щати за Иран Робърт Мали също сподели, че не е правилно, че Техеран е изпратил малко дронове.

" Те трансферираха десетки единствено това лято и имат военни в окупирана Украйна, които оказват помощ на Русия да ги употребява ", написа той в Туитър.
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР