Тръмп към Зеленски: Сключете сделка с Москва, защото Русия е много голяма сила, а вие не сте
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп е споделил през днешния ден, че Украйна би трябвало да подписа договорка за преустановяване на войната с Русия, тъй като " Русия е доста огромна мощ, а те не са “, съобщи Ройтерс, като се базира на собствен осведомен с въпроса източник. Тръмп е споделил това на Володимир Зеленски по време на телефонния диалог сред двамата след среща на върха в Аляска сред американския президент и съветски Владимир Путин.
Според същия източник на организацията, по време на срещата в Анкоридж Путин е изискал повече украинска земя.
В следващ брифинг с украинския президент, източникът на Ройтерс, осведомен с полемиката, цитира Тръмп, който е споделил, че съветският водач е предложил да замрази множеството фронтови линии, в случай че силите на Киев правят отстъпка цялата Донецка област - значим промишлен район, който е една от главните цели на съветската инвазия в Украйна.
Зеленски е отхвърли настояването, уточни източникът на Ройтерс.
Агенция припомня, че Русия към този момент управлява една пета от Украйна, в това число към три четвърти от Донецка област, в която за първи път съветските военни влязоха през 2014 година
Тръмп също по този начин е сподели на Зеленски, че се е съгласил с Путин, че би трябвало да се търси спокойно съглашение без предварителното преустановяване на огъня, което Украйна и нейните европейски съдружници изискваха до момента и с поддръжката на Съединени американски щати.
За понеделник е планувана среща във Вашингтон сред Тръмп и Зеленски. Източникът на Ройтерс също по този начин сподели, че европейски водачи също са били поканени да участват на тези диалози.
Срещата на Тръмп с Путин в Аляска в петък, първата среща на върха сред Съединени американски щати и Русия, откогато Москва стартира пълномащабно си навлизане в Украйна през февруари 2022 година, продължи единствено три часа.
" Всички взеха решение, че най-хубавият метод да се постави завършек на ужасяващата война сред Русия и Украйна е да се премине непосредствено към спокойно съглашение, което би поставило завършек на войната, а не просто към съглашение за преустановяване на огъня, което постоянно не е годно ", написа след срещата Тръмп в своята обществена медийна платформа Truth Social.
Различните му мнения за срещата значително съответстват с обществените позиции на Москва, която декларира, че желае цялостно споразумяване на спора, а не пауза, само че че това ще бъде комплицирано, тъй като позициите са " диаметрално противоположни ".
Преди срещата на върха Тръмп беше споделил, че няма да е удовлетворен, в случай че в Аляска не бъде контрактувано преустановяване на огъня. Но по-късно той сподели, че след диалозите в понеделник със Зленски, " в случай че всичко се получи, ще насрочим среща с президента Путин ".
Предстоящата в понеделник аудиенция на Зеленския в Белия дом евентуално ще разсъни мемоари за срещата в Овалния кабинет на Белия дом през февруари, когато Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс насочиха брутални обществени нападки към Зеленски, показва Ройтерс.
Зеленски неведнъж съобщи, че е подготвен да се срещне с Путин. Но Путин не алармира за никакво оживление в дългогодишните претенции на Русия, които включват и несъгласие върху участието на Украйна в НАТО, и не загатна обществено среща със Зеленски. Неговият асистент Юрий Ушаков съобщи, че не е била обсъждана тристранна среща на върха.
В изявление за Fox News Тръмп алармира, че той и Путин са разискали прехвърлянето на земя и гаранциите за сигурност за Украйна и са " значително постигнали единодушие ".
" Мисля, че сме много покрай договорка ", сподели той, добавяйки:
" Украйна би трябвало да се съгласи, само че може би ще кажат " не ".
На въпрос какво би посъветвал Зеленски да направи, Тръмп отговори:
" Трябва да се подписа договорка. Вижте, Русия е доста огромна мощ, а те не са ".
Зеленски непрекъснато декларира, че не може да отстъпи територия без промени в конституцията на Украйна, а Киев вижда своите " градове-крепости " в Донецка област - Славянск и Краматорск, като бастион против съветските настъпления в още повече райони.
Зеленски също по този начин упорства за гаранции за сигурност, с цел да се възпре Русия от ново навлизане в бъдеще. Той сподели, че с Тръмп са разискали по-рано през днешния ден по телефона " позитивни сигнали от американска страна " за присъединяване и че Украйна се нуждае от дълготраен мир, а не от " просто още една пауза " сред съветските нашествия.
По-рано през днешния ден италианският министър председател Джорджа Мелони пък съобщи, че най-интересните развития от срещата на върха в Аляска са свързани с гаранциите за сигурност, сходни на член 5 от Устава на НАТО.




