Байдън даде на Киев 20 млрд от руските активи и предупреди Путин: Тираните ще отговарят за щетите
Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън удостовери, че Съединените щати ще дават на Украйна 20 милиарда $ заеми. Те ще бъдат изплатени посредством лихви, получени от замразени съветски активи, предават УНИАН и " Фокус ".
" С други думи, Украйна може да получи помощта, от която се нуждае, без да натоварва данъкоплатците. Тези заеми ще поддържат народа на Украйна, до момента в който пази и възвръща страната си. И нашите старания ясно демонстрират: тираните ще дават отговор за вредите, които предизвикват ", означи той в изказване, оповестено на уеб страницата на Белия дом.
Американският водач уточни, че е управлявал напъните това лято за сливане на страните от Г-7, с цел да даде на Украйна 50 милиарда $ по Програмата за незабавно ускорение на приходите, подкрепени от доходи от замразени съветски суверенни активи.
Според Байдън след нашествието на Русия в Украйна страните от Г-7 са подхванали " решителни дейности за изземване на съветски суверенни активи " и дадоха обещание, че тези активи ще останат иззети, до момента в който Русия не спре експанзията си и не заплати за вредите, които е предизвикала на Украйна.
Освен това Байдън акцентира, че Русия няма да завоюва войната.
" Народът на Украйна ще завоюва. Това е още едно увещание на Владимир Путин, че светът е единен към Украйна - и Съединените щати и нашите сътрудници от Г-7 ще продължат да го поддържат на всяка крачка от пътя, " увери Джо Байдън.




