Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта готовността на САЩ да

...
Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта готовността на САЩ да
Коментари Харесай

Джо Байдън посети Ангола седмици преди края на мандата си

Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън акцентира готовността на Съединени американски щати да се свързват с Африка, съобразена с целите на континента, по време на среща с анголския президент Жоау Лоуренсу в Луанда във вторник. Това е първото му посещаване в Субсахарска Африка като президент и се случва в последните седмици на мандата му , който завършва през януари, предава " Ройтерс ".

" Съединени американски щати са напълно ангажирани с Африка, " съобщи Байдън, като повтори думите си от. Той добави, че Вашингтон не претендира да има всички отговори, само че е подготвен да се вслуша в потребностите на Африка, в това число за интернационално финансиране на задълженията на най-бедните страни.

Президентът Лоуренсу изрази предпочитание за подсилване на връзките със Съединени американски щати, изключително в региона на задграничните вложения, защитата и сигурността. Той акцентира смисъла на взаимните военни учения и съдействието в района на Гвинейския залив и Южния Атлантик. Лоуренсу похвали американските вложения в анголския нефтен и газов бранш, както и в планове за логистична инфраструктура и зърнени силози .

" Ще надхвърлим връзките от времето на Студената война, когато не постоянно бяхме на една и съща страна, и ще създадем повратна точка в нашите взаимоотношения, " сподели Лоуренсу, визирайки поддръжката на Съединени американски щати за една от фракциите в анголската революция.
 Байдън отсрочи визитата си в Германия поради урагана Милтън
Байдън отсрочи визитата си в Германия поради урагана Милтън

Той отсрочва и плануваното посещаване в Ангола

Байдън подчертава върху смисъла на плана за железопътния кулоар " Лобито " , отчасти финансиран от Съединени американски щати, който цели да улесни износа на сериозни минерали от Демократична република Конго и Замбия . Макар президентският му мандат да завършва скоро, се чака новоизбраният президент Доналд Тръмп да продължи поддръжката за плана , съгласно публични лица от предходната му администрация.

Байдън също посети Националния музей на робството в Луанда , с цел да означи споделената история сред Съединени американски щати и Ангола в трансатлантическата търговия с плебеи. Музеят включва 17-вековна черква, където поробени хора са били принудително кръщавани преди да бъдат превозени до Америка.

Първите африканци, пристигнали в английската колония Вирджиния през 1619 година, са били хванати точно в Ангола . Общо 4 милиона анголци са били принудително превозени в Америка, главно в Бразилия, само че също и в днешните територии на Съединени американски щати.

Сред публиката в музея беше и Уанда Тъкър, потомка на Уилям Тъкър, първото дете, родено в иго в Съединени американски щати, чиито родители са били превозени от Ангола.

Съединени американски щати оповестиха грант от 229,000 $ за реституция на постройката на музея, която в миналото е бил благосъстоятелност на един от най-големите ловци на плебеи на африканското крайбрежие.

Въпреки премахването на робството преди 160 години, Байдън означи, че социално-икономическите неравенства сред бели и чернокожи американци към момента са обилни. Полемиките към расовата история и равенството остават в центъра на публичния спор в Съединени американски щати.
 Сенатът на Съединени американски щати одобри 19 юни да стане федерален празник, отбелязващ края на робството
Сенатът на Съединени американски щати одобри 19 юни да стане федерален празник, отбелязващ края на робството

Краят на робството в Съединени американски щати е подложен от 16-ия президент Ейбрахам Линкълн (1809-1865)
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР