Президентът на Сърбия отрече съобщенията за натрупване на военни по границата с Косово p>От Associated Press, 1 октомври 2023 г., 6:46 ч.
БЕЛГРАД, Сърбия -- президентът на Сърбия в неделя отрече американските и други съобщения за военно натрупване по границата с Косово , оплаквайки се от „кампания от лъжи“ срещу страната му след престрелката седмица по-рано, която уби четирима души и подхрани напрежението в нестабилния балкански регион.
Както Съединените щати, така и Европейският съюз изразиха загриженост по-рано тази седмица относно това, което казаха, че е увеличено военно разполагане по границата на Сърбия с нейната бивша провинция, и те призоваха Белград да намали военното си присъствие там.
Правителството на Косово заяви в събота, че наблюдава движенията на сръбските военни от „три различни посоки“. Той призова Сърбия незабавно да изтегли войските си и да демилитаризира граничната зона.
„Кампания от лъжи... беше стартирана срещу нашата Сърбия“, отговори президентът Александър Вучич във видео публикация в Instagram. „Те лъгаха много за присъствието на нашите военни сили... Всъщност те се притесняват, че Сърбия разполага с това, което описват като сложни оръжия.“
Напрежението се повиши след насилието в Северно Косово миналата неделя с участието на въоръжени до зъби сръбски нападатели и косовски полицаи. Сблъсъкът беше един от най-лошите, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. и накара НАТО да обяви, че ще засили мироопазващите сили, разположени в страната.
Сърбия отхвърли обвиненията на Косово, че е обучила групата от около 30 мъже, които откриха огън по полицаи, оставяйки един убит и след това се барикадираха в православен християнин манастир в Северно Косово. Трима бунтовници загинаха в продължилата с часове престрелка, която последва.
Косово също заяви, че разследва възможното руско участие в насилието. Сърбия е основният съюзник на Русия в Европа и на Запад има опасения, че Москва може да се опита да предизвика проблеми на Балканите, за да отклони вниманието от войната в Украйна.
Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом, каза в петък, че американски служители наблюдават голямо разполагане на сръбски войски по границата с Косово, описвайки го като „безпрецедентна постановка на напреднала сръбска артилерия, танкове и механизирани пехотни части.“
Вучич няколко пъти през последните месеци повиши нивото на бойна готовност на сръбските войски на границата с Косово. Сърбия също така подсилва войските си с оръжия и друго оборудване, закупено главно от Русия и Китай.
„Ще продължим да инвестираме в отбраната на нашата страна, но Сърбия иска мир“, каза президентът в неделя. „Всичко, което казаха, го измислиха и излъгаха и знаеха, че си измислят и лъжат.“
Престрелката от миналия уикенд край село Банска последва месеци на напрежение в северната част на Косово, където етническите сърби са мнозинство от населението и поискаха самоуправление. Десетки войници от ръководените от НАТО мироопазващи сили, известни като КФОР, бяха ранени през май при сблъсък с етнически сърби, протестиращи срещу присъствието на косовската полиция в района.
Опасявайки се от по-широка нестабилност, тъй като войната бушува в Украйна, Вашингтон и Брюксел се опитаха да договорят нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, но двете страни не успяха прилагане на предварително споразумение, постигнато наскоро като част от диалог с посредничеството на ЕС.