Удължават бедственото положение във Филипините заради COVID-19
Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши удължава бедственото състояние в страната, оповестено от неговия предходник преди повече от две години, с цел да се оправи с продължаващите опасения, свързани с пандемията от ковид, оповестява Българска телеграфна агенция, базирайки се на държавен чиновник.
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 32128
Прессекретарят Трикси Крус-Анхелес сподели, че оповестеният по-рано проект за унищожаване на наложителното носене на маски навън, ще влезе в действие неотложно в цялата страна. Изключение вършат многолюдните публични места, където е по-трудно да се съблюдава обществена отдалеченост.
Филипините и Мианма бяха последните страни в Югоизточна Азия, изискващи наложително носене на маска навън. Филипинските управляващи споделиха, че ще преценяват дали условията за маски на закрито могат да бъдат отстранени към края на годината в региони, където огромен брой хора са с сложени бустерни дози ваксини за ковид.
Предишният президент Родриго Дутерте сложи цялата страна в бедствено състояние през март 2020 година поради коронавирус. То беше удължено, с цел да разреши бързо погашение на отпуснатите незабавни средства.
Крус-Анхелес сподели на конференция, че „ бедственото състояние “, което трябваше да завърши през днешния ден, може да бъде удължено с към три месеца. Целта е да се обезпечи незабавно закупуване на нужното по отношение на спешната обстановка и обезпечаване на добавки за работещите с заболели от коронавирус здравни чиновници.
Филипините са измежду най-тежко засегнатите от коронавирус пандемията страни в Югоизточна Азия. Властите постановиха един от най-дългите в света локдауни, което аргументи най-тежката икономическа криза от десетилетия и задълбочи бедността, глада и безработицата.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ




