Директорът на Берое Иван Николов пред ФОКУС: Женският баскетбол в България не е далеч от европейското ниво
Президентът на баскетболен клуб Берое - Иван Николов , даде извънредно изявление за предаването " Спортът на Фокус ".
Как оценявате миналия сезон за женския тим на Берое? През есента участвахте в Еврокъп, в този момент взехте. Също по този начин, спечелихте сребро в шампионата за купата.
- Като не чак толкоз сполучлив, само че все пак давахме късмет на доста млади български баскетболистки да играят в мощния шампионат на Еврокъп. Очаквахме да играем най-малко два финала, само че ще си създадем нашите заключения и се надявам следващата година да излезем по-силни на баскетболното игрище.
Имайки поради, че през предходната година стигнахте край в родното състезание, има ли някаква нотка на отчаяние?
- Нека не звучи като опрощение, само че в средата на сезона, нашият капитан и водещ играч, на който разчитаме доста Евгения Нацкина, за нейна наслада и наша забременя и излезе от строя и това се оказа доста значим миг за нашия състав.
Но ние пожелаваме всичко най-хубаво и се надявам напълно скоро да се завърне на терена и тя ще даде доста на нашия тим още идващия сезон.
В тима на Берое има ужасно доста млади състезателки, огромна част от тях са от школата на клуба. Но до каква степен тяхното развиване може да бъде спъното при съществуването единствено на три професионални тима в страната?
- За страдание, те не са били повече, откогато аз се занимавам с баскетбол към този момент 11 години. Имало е два-три официални тима, като те бяха главно детски. Реално тази година шампионата, колкото и да е споделяме, че е доста едва, трите тима са на доста високо равнище и в никакъв случай в последните години не е имало толкоз мощни три тима. За страдание, един трябваше да бъде трети. Те са 4 действително, само че един трябваше да бъде трети и това сме ние. Като цяло броя е доста малко и липсват бройки на мачове, само че преди няколко сезона в действителност са били 5 или 6, само че два или три от тимовете са на цялостно аматьорско равнище. За нас е хубаво да се появи четвърти, пети или шести тим, само че в действителност да е професионален тим, с цел да има действителни мачове. Иначе единствено бройки, не виждаме смисъл в тях. Затова се целим отново в някой европейски шампионат, само че още е рано да кажем в един или два. До 2-3 месеца ще има изясненост и в тази тенденция.
Предвиждат ли се срещи с управлението на родната федерация и до каква степен е реалистично вкарването на нови и най-много конкурентни тимове следващата година?
- Аз да бъда почтен, доста постоянно приказвам с президента на българския баскетбол Георги Глушков и с други баскетболни хора. Всички имат огромно предпочитание да има още тимове, да се вкарат и мъжки, и женски. Да станем по-интересни, да бъде по-интригуващо, само че като цяло в действителност би трябвало да се появят нови тимове, тъй като считам, че женския ни баскетбол е доста по-близо и доста по-лесно може да реализират европейски триумфи на клубно и национално равнище, тъй като това във времето е потвърдено. Смятам, че женското направление с малко повече старания откъм страната, от федерация и от общини, считам, че сме доста близо до Европа. За няколко години може да станем един от водещи тимове. Поне за женско направление, считам, че не сме чак толкоз надалеч. Имаме няколко баскетболистки, които считам, че са на топ равнище в Европа. Няма да ги изреждам.
Хората, които занимават с баскетбол, може би ги знаят - Борислава Христова, Гергана Иванова, Карина Костантинова, американката, която играе за България, и други да не обидя някой, само че считам, че имаме 4-5 баскетболистки, които в действителност са на топ европейско равнище.
Нека погледнем и към мъжкото направление. Там остават два мача до края на постоянния сезон. Берое заема осмо място все още, което би му дало право на присъединяване в плейофите. Къде може да се усъвършенства съгласно вас отборът и към този миг реализират ли се поставените при започване на сезона цели?
- И там имахме с една концепция е по-оптимистично, че преди началото на сезона може да сме четвърти или пъти в постоянния сезон. Няколко мача ги загубихме в последните 2-3 минути, което се оказа и решаващо. Наистина тимът ни, отново ще се повторя, както в женския тим дадохме късмет на няколко български играчи да играят повече. Смятам, че с чужденците не успяхме да напипаме точните състезатели, които трябваше да бъдат в Берое. Пак споделям, уповавам се и там следващата година да сме с една концепция най-малко по-добри и на по-предна позиция в класирането, само че въпреки всичко да не отписваме този сезон. Мисля, че на 95% сме в плейофите. Всичко може се случи.
Само за секунда ще ви върна и към женската дисциплинираност. Няма да ви запитвам дали сте удовлетворен, само че какво промени треньрът Тодор Тодоров, който дойде в клуба през февруари и оглави школата на клуба, което е може би още по-сложна задача, с която да се наеме?
- Да бъдем почтени, към момента не можем да дадем съответна оценка. Даже желая да бъда правилен и почтен с нашите почитатели - той към момента не е почнал да се занимава с школата. Той действително е на два месеца в тима, концентрира се върху женско направление. Рано е да са дават оценки, тъй като това са му първите месеци с женския баскетбол, за което му благодаря, че ми одобри поканата. Ще приказваме оттук насетне за бъдеща селекция. Не сме на 100% сигурни дали ще продължим, нито той, нито аз, с него отпред на женския тим. Най-вероятно е да е с него, само че нямаме сделка и за идващия сезон.
И за край господин Николов, през предходната седмица присъствах на мача сред Апоел Тел Авив и Олимпиакос в София от Евролигата. " Арена София " беше съвсем цялостна, имаше ужасно доста деца - и момчета, и девойки. Цареше голяма еуфория на всички места, което на мен ми сподели единствено едно - любовта към играта я има у нас. Как може да се възползваме и на клубно, и на национално равнище от подрастващите? Помощ от държавно равнище или освен това е нужно, с цел да може баскетболът в България да се качи на това последващо равнище?
- Много хора ще му обвинят, само че ние с това ограничаване на чужденците в българското състезание ограничаваме и не даваме опция на децата, които желаят да гледат същински баскетбол и същински тренировки. За да израснат, те би трябвало да играят с баскетболисти на игрището и да упражняват. А ние имаме една податливост да упрекваме, че имаме доста чуженци, само че както вие сте биле на този мач, в случай че желаете вижте какъв брой чужденци имаше в единия тим и в другия. За мен състезателките от Европейския съюз, дано да ме упрекват хората, би трябвало да не се броят за чуженци, тъй като българите се възползват тази обстановка. Смятат, че мястото им е несъмнено в тима и извиват ръцете на всички за огромни заплати, а за сходни пари ние можем да вземем първокласен състезател навън, който ще научи две 18-годишни деца какво значи професионализъм. И считам, че за нас, с цел да нямаме толкоз фенове, това е казусът - класата на нашите тимове.
Как оценявате миналия сезон за женския тим на Берое? През есента участвахте в Еврокъп, в този момент взехте. Също по този начин, спечелихте сребро в шампионата за купата.
- Като не чак толкоз сполучлив, само че все пак давахме късмет на доста млади български баскетболистки да играят в мощния шампионат на Еврокъп. Очаквахме да играем най-малко два финала, само че ще си създадем нашите заключения и се надявам следващата година да излезем по-силни на баскетболното игрище.
Имайки поради, че през предходната година стигнахте край в родното състезание, има ли някаква нотка на отчаяние?
- Нека не звучи като опрощение, само че в средата на сезона, нашият капитан и водещ играч, на който разчитаме доста Евгения Нацкина, за нейна наслада и наша забременя и излезе от строя и това се оказа доста значим миг за нашия състав.
Но ние пожелаваме всичко най-хубаво и се надявам напълно скоро да се завърне на терена и тя ще даде доста на нашия тим още идващия сезон.
В тима на Берое има ужасно доста млади състезателки, огромна част от тях са от школата на клуба. Но до каква степен тяхното развиване може да бъде спъното при съществуването единствено на три професионални тима в страната?
- За страдание, те не са били повече, откогато аз се занимавам с баскетбол към този момент 11 години. Имало е два-три официални тима, като те бяха главно детски. Реално тази година шампионата, колкото и да е споделяме, че е доста едва, трите тима са на доста високо равнище и в никакъв случай в последните години не е имало толкоз мощни три тима. За страдание, един трябваше да бъде трети. Те са 4 действително, само че един трябваше да бъде трети и това сме ние. Като цяло броя е доста малко и липсват бройки на мачове, само че преди няколко сезона в действителност са били 5 или 6, само че два или три от тимовете са на цялостно аматьорско равнище. За нас е хубаво да се появи четвърти, пети или шести тим, само че в действителност да е професионален тим, с цел да има действителни мачове. Иначе единствено бройки, не виждаме смисъл в тях. Затова се целим отново в някой европейски шампионат, само че още е рано да кажем в един или два. До 2-3 месеца ще има изясненост и в тази тенденция.
Предвиждат ли се срещи с управлението на родната федерация и до каква степен е реалистично вкарването на нови и най-много конкурентни тимове следващата година?
- Аз да бъда почтен, доста постоянно приказвам с президента на българския баскетбол Георги Глушков и с други баскетболни хора. Всички имат огромно предпочитание да има още тимове, да се вкарат и мъжки, и женски. Да станем по-интересни, да бъде по-интригуващо, само че като цяло в действителност би трябвало да се появят нови тимове, тъй като считам, че женския ни баскетбол е доста по-близо и доста по-лесно може да реализират европейски триумфи на клубно и национално равнище, тъй като това във времето е потвърдено. Смятам, че женското направление с малко повече старания откъм страната, от федерация и от общини, считам, че сме доста близо до Европа. За няколко години може да станем един от водещи тимове. Поне за женско направление, считам, че не сме чак толкоз надалеч. Имаме няколко баскетболистки, които считам, че са на топ равнище в Европа. Няма да ги изреждам.
Хората, които занимават с баскетбол, може би ги знаят - Борислава Христова, Гергана Иванова, Карина Костантинова, американката, която играе за България, и други да не обидя някой, само че считам, че имаме 4-5 баскетболистки, които в действителност са на топ европейско равнище.
Нека погледнем и към мъжкото направление. Там остават два мача до края на постоянния сезон. Берое заема осмо място все още, което би му дало право на присъединяване в плейофите. Къде може да се усъвършенства съгласно вас отборът и към този миг реализират ли се поставените при започване на сезона цели?
- И там имахме с една концепция е по-оптимистично, че преди началото на сезона може да сме четвърти или пъти в постоянния сезон. Няколко мача ги загубихме в последните 2-3 минути, което се оказа и решаващо. Наистина тимът ни, отново ще се повторя, както в женския тим дадохме късмет на няколко български играчи да играят повече. Смятам, че с чужденците не успяхме да напипаме точните състезатели, които трябваше да бъдат в Берое. Пак споделям, уповавам се и там следващата година да сме с една концепция най-малко по-добри и на по-предна позиция в класирането, само че въпреки всичко да не отписваме този сезон. Мисля, че на 95% сме в плейофите. Всичко може се случи.
Само за секунда ще ви върна и към женската дисциплинираност. Няма да ви запитвам дали сте удовлетворен, само че какво промени треньрът Тодор Тодоров, който дойде в клуба през февруари и оглави школата на клуба, което е може би още по-сложна задача, с която да се наеме?
- Да бъдем почтени, към момента не можем да дадем съответна оценка. Даже желая да бъда правилен и почтен с нашите почитатели - той към момента не е почнал да се занимава с школата. Той действително е на два месеца в тима, концентрира се върху женско направление. Рано е да са дават оценки, тъй като това са му първите месеци с женския баскетбол, за което му благодаря, че ми одобри поканата. Ще приказваме оттук насетне за бъдеща селекция. Не сме на 100% сигурни дали ще продължим, нито той, нито аз, с него отпред на женския тим. Най-вероятно е да е с него, само че нямаме сделка и за идващия сезон.
И за край господин Николов, през предходната седмица присъствах на мача сред Апоел Тел Авив и Олимпиакос в София от Евролигата. " Арена София " беше съвсем цялостна, имаше ужасно доста деца - и момчета, и девойки. Цареше голяма еуфория на всички места, което на мен ми сподели единствено едно - любовта към играта я има у нас. Как може да се възползваме и на клубно, и на национално равнище от подрастващите? Помощ от държавно равнище или освен това е нужно, с цел да може баскетболът в България да се качи на това последващо равнище?
- Много хора ще му обвинят, само че ние с това ограничаване на чужденците в българското състезание ограничаваме и не даваме опция на децата, които желаят да гледат същински баскетбол и същински тренировки. За да израснат, те би трябвало да играят с баскетболисти на игрището и да упражняват. А ние имаме една податливост да упрекваме, че имаме доста чуженци, само че както вие сте биле на този мач, в случай че желаете вижте какъв брой чужденци имаше в единия тим и в другия. За мен състезателките от Европейския съюз, дано да ме упрекват хората, би трябвало да не се броят за чуженци, тъй като българите се възползват тази обстановка. Смятат, че мястото им е несъмнено в тима и извиват ръцете на всички за огромни заплати, а за сходни пари ние можем да вземем първокласен състезател навън, който ще научи две 18-годишни деца какво значи професионализъм. И считам, че за нас, с цел да нямаме толкоз фенове, това е казусът - класата на нашите тимове.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




