Тръмп заплашва със съкращения на американските войски в Германия
Президентът Доналд Тръмп съобщи, че Съединени американски щати ще решат в близко време дали да съкратят военното си наличие в Германия, където поддържат забележителен брой войски, съобщи Дойче Веле.
В обява в платформата си Truth Social в сряда Тръмп написа: „ Съединените щати учат и преглеждат възможното редуциране на войските в Германия, като решението ще бъде взето през идващия къс интервал от време “.
САЩ разполагат с повече военнослужещи в Германия, в сравнение с в която и да е друга европейска страна. Към декември 2025 година там са били ситуирани над 36 000 настоящи военни, сочат данни на Центъра за данни за отбранителния личен състав на Съединени американски щати.
Сред тях е и личният състав във военновъздушната база Рамщайн в югозападна Германия, която се счита за най-голямата американска военновъздушна база отвън Съединени американски щати.
След Германия, където се намират пет от седемте американски гарнизона в Европа, Обединеното кралство и Италия имат най-голямо наличие на американски боен личен състав на континента.
През последните месеци в медийното пространство се появиха информации за допустимо евакуиране на американски войски от Германия.
Изявлението на Тръмп идва единствено дни откакто немският канцлер Фридрих Мерц съобщи, че Съединени американски щати са „ унижавани “ от иранското управление.
В понеделник Мерц разяснява, че „ иранците явно са доста умели в договарянията, или по-скоро доста умели в това да не договарят, оставяйки американците да пътуват до Исламабад и по-късно да си потеглят още веднъж без никакъв резултат “.
След тези мнения Тръмп отговори в Truth Social, като съобщи, че Мерц „ не знае защо приказва “.
Германският външен министър Йохан Вадефул след това посочи изявлението на Мерц в изявление за Дойче Веле, акцентирайки, че думите му са били ориентирани към държанието на Иран.
В обява в платформата си Truth Social в сряда Тръмп написа: „ Съединените щати учат и преглеждат възможното редуциране на войските в Германия, като решението ще бъде взето през идващия къс интервал от време “.
САЩ разполагат с повече военнослужещи в Германия, в сравнение с в която и да е друга европейска страна. Към декември 2025 година там са били ситуирани над 36 000 настоящи военни, сочат данни на Центъра за данни за отбранителния личен състав на Съединени американски щати.
Сред тях е и личният състав във военновъздушната база Рамщайн в югозападна Германия, която се счита за най-голямата американска военновъздушна база отвън Съединени американски щати.
След Германия, където се намират пет от седемте американски гарнизона в Европа, Обединеното кралство и Италия имат най-голямо наличие на американски боен личен състав на континента.
През последните месеци в медийното пространство се появиха информации за допустимо евакуиране на американски войски от Германия.
Изявлението на Тръмп идва единствено дни откакто немският канцлер Фридрих Мерц съобщи, че Съединени американски щати са „ унижавани “ от иранското управление.
В понеделник Мерц разяснява, че „ иранците явно са доста умели в договарянията, или по-скоро доста умели в това да не договарят, оставяйки американците да пътуват до Исламабад и по-късно да си потеглят още веднъж без никакъв резултат “.
След тези мнения Тръмп отговори в Truth Social, като съобщи, че Мерц „ не знае защо приказва “.
Германският външен министър Йохан Вадефул след това посочи изявлението на Мерц в изявление за Дойче Веле, акцентирайки, че думите му са били ориентирани към държанието на Иран.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




