През пролетта на 1985 година се изиграха три паметни мача,

...

Трите мача през пролетта 1985 година, които върнаха България на световната сцена

През пролетта на 1985 година се изиграха три паметни мача, които класираха България за Световното състезание в Мексико. Този тим, управителен ловко от Иван Вуцов, стана нещо като предтеча на популярния отбор, стигнал до полуфинал в Съединени американски щати през 1994 година.
 Берое завоюва купата през 1986 година след страхотна гонитба с Тракия

Вижте хронологията на един от най-оспорваните футболни шампионати на България

Българският футбол изпадна в дупка след Мондиал 1974. Нашите футболисти към този момент не бяха това чудовище на " Васил Левски " и в пет следващи квалификации за европейски и международни шампионати се проваляха. Отборът доближи до най-ниската си точка след квалификациите за Испания 1982 и началото на пресявките за Евро 1984 във Франция.

След домакинските провали против Норвегия и Югославия отпред на отбора застана Иван Вуцов, който преобрази играта. Въпреки съвсем безнадеждната позиция, въвелият " пакетното напредване " експерт за малко не класира тима за шампионата във Франция. Шансът не беше на наша страна в един зрелищен и инфарктен мач против Югославия в Сплит, изгубен в 96-ата минута с 2:3.

В квалификациите за Световното състезание в Мексико България попадна в " групата на гибелта ". Съперниците ни бяха европейският първенец Франция, който беше и един от любимците за международната купа, супер техничният състав на Югославия и отборът на Източна Германия, отличаващ се с прословутите немски дух, борбеност и неизчерпаема физическа сила.
 Снимка 474354
Източник:

Иван Вуцов взе нещата в свои ръце и съумя да подреди програмата, по този начин както на него му е комфортно. Започнахме с двете сложни гостувания на Югославия и Франция. Последваха четирите семейства. Първото беше за самочувствие с новобранеца Люксембург. А идващите три се играха напролет на 1985 година – през един месец и то в почивни дни. За най-после бяха оставени гостуванията на Люксембург и " братската " Германска демократична република.

В първия мач на 29 септември 1984 година беше взета скъпоценна точка в Белград против Югославия при едно неособено атрактивно 0:0. След това Франция ни излъга на " Парк дьо Пренс " с гол от дузпа на Платини на 21 ноември. Две седмици по-късно си осигурихме трите точки против Люксембург след победа с 3:0 и зачакахме пролетта на 1985 година.
 Снимка 473108
Източник:

България - Германска демократична република 1:0 – голът на спасението

Мачът на 6 април, събота, с някогашната Германска демократична република беше първият от " наложителната серия ". На пръв взор това изглеждаше най-лесният дуел. Но германците бяха доста тежък противник предвид на стила си на игра и към този момент бяха създали неверна стъпка след равенството 1:1 вкъщи против Югославия.

През първото полувреме играта беше груба и накъсана, което харесваше на търсещите нулево тъждество посетители. Веднага след почивката " лъвовете " обсадиха вратата на Мюлер, който правеше чудеса. Въпреки многото обстановки, гол по този начин и не падаше, а времето изтичаше.

В 84-ата минута хубава контра на българите беше спряна с фаул пред наказателното поле. Дистанцията от 18 метра – леко отдясно, предполагаше осъществяване на Пламен Гетов. Изненадващо Ради Здравков чукна с пета топката към Стойчо Младенов, който стреля по земя. Получи се рикошет в стената и топката промени леко посоката си. Мюлер се беше хвърлил наляво и се опита пълзейки да стигне до кълбото, което пред очите му влезе в мрежата. Стадионът избухна след този гол на облекчението.

В последните минути резултатът можеше да стане по-голям, само че по този начин и по този начин доста значимата победа беше реализирана. Оставаха идващите две стъпки.

Пълен запис: България - Германска демократична република 1:0

1:0 Стойчо Младенив 87`

България : Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Арабов, Петър Петров, Георги Димитров, Ради Здравков, Руси Гочев (26-Пламен Гетов), Наско Сираков (58-Бойчо Величков), Аян Садъков, Стойчо Младенов, Божидар Искренов. Старши-треньор: Иван Вуцов.

Германска демократична република: Мюлер, Креер, Дьорнер, Щаман, Дьошнер, Ююбнер, Краузе, Бакс (88-Шулц), Минге (88-Вайдеман), Ернст, Том. Старши-треньор: Бернд Щанге.

Стадион " Васил Левски " - 50 000 фенове. Съдия: Фр. Вьорер (Австрия)
 Снимка 473107
Източник:

България - Франция 2:0 – Европейският първенец на колене в София

Двубоят с Франция се игра на 2 май, четвъртък. В тези времена в този ден на трудещите се предоставяше опция да почиват след празничната първомайска манифестация.

Европейските първенци бяха любимци, както в групата, по този начин и в срещата. Те започнаха с доста висока преса и нашите съвсем не можеха да минат центъра. Но в 11-ата минута спечелихме корнер отляво. Пламен Гетов центрира топката, тъй че тя да падне на задната греда, където Георги Димитров я засече с шпагат в мрежата за 1:0.

Попадението даде съществено психическо преимущество на българите и " петлите " започнаха да се изнервят. " Пакетното напредване " споделяше своята дума, тъй като откъм гърба нашите постоянно имаха преимущество. На няколко пъти и Михайлов се намесваше чудесно.

Вторият гол, който пречупи противника, падна още веднъж след корнер. Този път отдясно центрирането беше на влезналият от скамейката Андрей Желязков. Той подаде доста остро. Майсторът на играта с глава Наско Сираков влезе напред и засече топката до близката греда, разстрелвайки Бартез. Кълбото връхлетя под напречната греда в 62-ата минута.

Французите по този начин и не можаха да върнат най-малко едно попадение и за следващ път бяха прекършени на стадион " Васил Левски ". Двете попадения в тяхната врата се оказаха единствените в целия квалификационен цикъл, който приключиха с голова разлика 15:2.

Пълен запис: България - Франция 2:0

1:0 Георги Димитров 11`, 2:0 Наско Сираков 62`

България : Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Арабов, Петър Петров, Георги Димитров, Ради Здравков, Пламен Гетов (75 - Атанас Пашев), Наско Сираков, Бойчо Величков (56 - Андрей Желязков), Аян Садъков, Стойчо Младенов. Старши-треньор: Иван Вуцов.

Франция: Батс, Аяш, Спеш, Босис, Аморос, Туре, Тигана, Фернандес (69 - Тюсо), Стопира, Платини, Белон. Старши-треньор: Мишел Идалго.

Стадион " Васил Левски " - 60 000 фенове

Съдия: Брайън Макгинли (Шотландия)

Жълти картони: Здравков, Желязков (България), Спеш, Фернандес, Платини (Франция).
 Снимка 474355
Източник:

България - Югославия 2:1: Шоуто на Пламен Гетов

За срещата на 1 юни, събота пристигнаха 5 хиляди навиячи, които да поддържат гостите от Югославия. " Лъвовете " започнаха с напън от първата минута. Иван Вцуов искаше ранен гол, с цел да не се стига до напрежение като в срещата с Германска демократична република.

В 26-ата минута Бойчо Величков беше свален към линията на наказателното поле. Съдията от български генезис Войтех Христов реши да не дава дузпа и сложи топката леко извън съвсем фронтално. Позицията беше идеална за Пламен Гетов, който извърши фаула със залъгващо придвижване като дузпа. Голмайсторът обърна десния крайник в последния миг и препарира Ранко Стоич в неговия ъгъл. Югославският вратар направи съдбовна за него крачка вдясно и единствено се наслаждения на осъществяването на българсия занаятчия

" Плавите " натиснаха незабавно след центъра и Милко Джуровски с доста технично отиграване отляво изравни и смълча по-голямата част от феновете на " Васил Левски " - 1:1,

Второто полувреме стартира като първото. И още веднъж Гетов възпламени трибуните. След настойчива офанзива на нашите топката доближи до играча на Спартак (Плевен) в наказателното поле и той за повторно безпощадно простреля Стоич в 58-ата минута.

Постепенно нашите се прибраха и в последните минути заложиха на тактиката " грабвайте телата ". Гостите имаха положения, а и в добавеното време желаеха дузпа. Все отново резултатът беше непокътнат и третата победа стана факт.

Пълен запис България - Югославия 2:1

1:0 Пламен Гетов 27`, 1:1 Милко Джуровски 29`, 2:1 Пламен Гетов 58`

България: Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Арабов, Георги Димитров, Петър Петров, Радослав Здравков, Пламен Гетов, Наско Сираков (53-Андрей Желязков), Бойчо Величков (46-Костадин Костадинов), Аян Садъков, Стойчо Младенов. Старши-треньор: Иван Вуцов

Югославия: Ранко Стоич, Владо Чаплич, Любомир Радованович, Иван Гудел, Велимир Зайец, Фарук Хаджибегич, Един Бахтич (35-Митар Мъркела), Марко Млинарич, Фадил Вокри, Мехмед Баждаревич, Милко Джуровски. Старши-треньор: Милош Милутинович.

София , " Васил Левски " - 60 000 фенове

Съдия: Войтех Христов (Чехословакия)

Гостуването на Люксембург беше извоювано с 3:1. Българска национална телевизия по този начин и не реши да предава мача, в който домакините вкараха единствения си гол в акцията. Класирането за Мондиал 1986 стана факт.

В последната среща Германска демократична република и България изиграха един " приятелски " мач на заснежения терен в Карлмарксщадт, настоящия Кемниц. Германците завоюваха с 2:1, само че имаха потребност от победа на Югославия над Франция като посетител с 5:0. " Петлите " завоюваха с 2:0 и оглавиха класирането в група 4. В Мексико те щяха да отпаднат на полуфинал от Германия.
Група 4 тчк поб рав заг голове 1. Франция 12 5 2 1 15: 2 2. България 11 5 1 2 13: 5 3. Германска демократична република 10 4 2 2 13: 6 4. Югославия 7 2 3 3 5: 7 5. Люксембург 0 0 0 8 1: 27
България се показа почтено на Световното състезание, като прескочи груповата фаза, най-много поради новия правилник. Отпаднахме от Мексико на осминафинала с 0:2. Иначе играхме в мача на откриването със светвония първенец Италия. В края му Наско Сираков вкара с глава изравнителния гол за 1:1.