През последните седмици България е обхваната от пожари. Хеликоптери и

...
През последните седмици България е обхваната от пожари. Хеликоптери и
Коментари Харесай

Защо само два български хеликоптера участват в гасенето на пожарите в страната

През последните седмици България е обхваната от пожари. Хеликоптери и самолети идват от разнообразни европейски страни, с цел да оказват помощ в гасенето им. Това се постанова, тъй като страната не може да се оправи сама. Българските вертолети са единствено два и даже не са профилирани за битка с огън. Защо?

Странджа , Славянка , , село Воден, Отец Паисиево. През последните седмици пожари обгърнаха страната. Стотици пожарникари и доброволци вземат участие в потушаването им. България се оказа в челните места по горски пожари за годината по данни на Европейската осведомителна система за горски пожари (EFFIS).

Наложи се да бъде задействан европейският механизъм за гражданска отбрана. По него първо. След това пристигнаха вертолети от Турция. Последваха ги самолети от Гърция, Франция и Швеция.

В гасенето на огъня участваха и български хеликоптери. Те обаче са единствено два и даже не са профилирани. Става въпрос за военни вертолети, към които се прикачва водоноска.

Проблемът с броя на вертолетите, които могат да вземат участие в гасенето на пожари, надалеч не е от в този момент.

През 2021 година по европейската Оперативна стратегия " Околна среда 2014-2020 " са препоръчани пари за закупуване на летателна техника за гасене на пожари, споделя Борислав Сандов , който към оня миг е министър на околната среда.

Тогава обаче нито едно звено, което може да направи това, не се съгласява да поеме тази поръчка и да поддържа техниката. Затова парите са пренасочени.

" Едва когато стане някакъв случай, се приказва няколко дни по-късно [за оправянето с пожарите] и всичко завършва, само че тази година пожарите са повече и ще има още. Надявам се това да докара до някакво редовно деяние - било то чисто структурно, или като потенциал ", споделя Сандов.
Колко са хеликоптерите
България поддържа три вертолета, които могат да вземат участие в гасене на пожари, сподели служебният министър на защитата Атанас Запрянов в средата на юли.

В момента в гасенето на пожарите вземат участие два български хеликоптера - " Кугър " и " Ми-17 " . Те са ангажирани от 12 юли, като до 1 август са летели общо 206 часа и 20 минути.

Два от дните в този интервал нито един от българските хеликоптери не може да взе участие в гасенето поради дългите летателни часове и потребността от профилактика.

Къде обаче са останалите български хеликоптери, които Министерството на защитата (МО) стопанисва?
Имаме 5 хеликоптера на ремонт отвън странатаАтанас Запрянов
" Имаме 5 хеликоптера на ремонт отвън страната, които чакаме да дойдат до края на годината. Следващата година вертолетната ни авиация ще бъде на невиждано равнище от летящи хеликоптери, съпоставено с последните 15 години ", сподели Запрянов на брифинг в четвъртък.

Общият брой на хеликоптерите, с които страната разполага, е класифицирана информация. Но се знае, че през 2006 година страната купи 12 военно-транспортни вертолета " Кугър ". Оттогава непрекъснато има проблеми с поддръжката им, по тази причина малко от тях действително летят. Темата се повдига от време на време обществено, само че това не води до резултат.

До края на годината съгласно Запрянов броят на хеликоптерите, които ще могат да вземат участие при гасене на пожари, може да се усили до 3-4.

Броят им през миналите години обаче също е невисок. Към 2022 година летят до 2 вертолета " Кугър ", като другите са в положително положение, само че не са минали междуремонтно обслужване. През ноември 2022 година с разпореждане на Министерския съвет са отпуснати 23 167 000 лева за ремонт на хеликоптерите.

„ Ако в предходните години сме били по-експедитивни и бяхме вложили повече във възобновяване на летателната валидност и прекосяването на инспекциите, в този момент щяхме да имаме повече летателни апарати “, сподели Запрянов.

Министърът към този момент даде обещание нужния запас за увеличението на броя на машините, които са в летателна валидност.
Какъв е казусът
При оправянето с зародили горски пожари в България има няколко съществени казуса:
Неразвиването на сектораЛипсата на самолети и вертолетиЛипсата на водачи
През 2021 година Борислав Сандов инициира кръгла маса в Народното събрание по тематиката с пожарите. Тогава по Оперативна стратегия ( " Околна среда " - 2014-2020 г.) има отпуснати средства за закупуване на три хеликоптера за гасене на пожари.

Нито една от съществуващите институции, които имат експертиза, обаче не пожелава да стопанисва тези хеликоптери. Става въпрос за Министерството на вътрешните работи, към което е противопожарната активност, за Министерството на земеделието и храните, което дава отговор за горските региони, Министерството на защитата и Държавния авиационен оператор, които имат водачи и опит.

" На процедура тези пари се пренасочиха, тъй като никой не желаеше да стопанисва такова нещо, а [идеята за] основаването на настрана звено [което да стопанисва хеликоптери за пожарогасене] пристигна като някакво умозаключение, откакто съществуващите не пожелаха ", споделя Сандов.

Впоследствие по негови думи план за закупуването на въздушни пожарни е включен в Плана за възобновяване и резистентност , само че бива преместен от въздушни коли за спешна помощ.

Специализираната техника е значима, защото може да носи повече вода от военните хеликоптери, които не са приспособени за това. За да правят тази активност те имат потребност от по този начин наречените хеликоптерни кофи (Bambi Bucket).

През 2024 година по план, финансиран от Програма " Околна среда 2021-2027 година " на Европейски Съюз, Министерството на вътрешните работи залага закупуването на 6 такива кофи. Няма информация до каква степен е стигнала организацията на тази поръчка.

В четвъртък Запрянов заяви, че е решено да се закупят до осем системи за гасене на пожари от вертолет Bambi Bucket.

Друг проблем е неналичието на водачи, които са подготвени да гасят пожари. Според бригаден военачалник Димитър Иванов , пълководец на 24-та авиобаза " Крумово ", незаетите места при водачите са 46%, а тези на бордни техници - 57%. Не всички водачи обаче могат да извършват задачи по гасене на пожари.
Прекарват по девет часа дневно във вертолета и слизат с треперещи ръцеГен. Димитър Иванов
" Пращаме едни и същи летци, които са най-подготвени, прекарват по девет часа дневно във вертолета и слизат с треперещи ръце ", сподели той.

Генерал Иванов споделя и че има дефицит на задоволително изправна авиационна техника за подготовка и осъществяване на поставените задания, като в същото време има морално остаряла и амортизирана вертолетообслужваща и специфична техника.

Това лято Европейската комисията (ЕК) образува самолетен парк и авансово ситуирани пожарникари в цяла Европа. Европейският съюз (ЕС) събра и специфичен флот от противопожарни самолети на rescEU , състоящ се от 28 самолета и 4 хеликоптера, ситуирани в 10 страни членки.

По програмата rescEU всяка една страна може да кандидатства за закупуване на техника за гасене на пожари или за справяне с други естествени бедствия. Според Борислав Сандов обаче до момента България не е показала интерес към това и не е кандидатствала.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР