Румънците харчат рекордни пари за почивки и пътувания
През първите четири месеца на 2025 година румънците са похарчили повече от три милиарда евро за пътувания в чужбина, което е с 15% повече на годишна база, и се чака да надвишават рекордните 11 милиарда евро за цялата година, сочи профилиран разбор, основан на данни, оповестени от Националната банка на Румъния (BNR), заяви за Българска телеграфна агенция организация Аджерпрес.
Данните на Colliers, оповестени във вторник, демонстрират, че вътрешният туризъм също бележи възходяща наклонност: броят на нощувките в хотели и други места за настаняване се е нараснал с 1% и в случай че тази наклонност се резервира, 2025 година може да се трансформира в най-хубавата година за локалния туризъм през последните три десетилетия, надминавайки върха от 2024 година
Ако сегашният ритъм се резервира, разноските на румънците за почивки в чужбина и бизнес туризъм ще надвишават 11 милиарда евро до края на годината - нов връх след 9,6 милиарда евро през 2024 година, 8,6 милиарда евро през 2023 година и 5,4 милиарда евро през 2019 година, преди пандемията.
През 2024 година румънците са похарчили най-вече пари в Германия и Италия - по над един милиард евро, сочат данните на Евростат за платежния баланс за пътувания. Следващите страни са Нидерландия (почти 700 млн. евро), Испания и Франция (с по към 600 млн. евро).
" Румънците освен желаят да пътуват повече, само че и изцяло трансформират държанието си по време на отмора, трансформирайки се в дейни консуматори, които купуват, откриват нови места и влагат в нови прекарвания. Виждаме тази наклонност и във вътрешния туризъм, където през първите четири месеца на 2024 година румънците са имали повече от 5 млн. нощувки в местата за настаняване - продължение на върха, реализиран през 2023 година, най-хубавата година, която сме имали през последните три десетилетия. Този нов вид държание трансформира комерсиалните центрове в туристическите градове в същински начин на живот зони, а вложителите в недвижими парцели от ден на ден стартират да разчитат на синергията сред търговията на дребно, туризма и прекарванията ", споделя Лиана Думитру, шеф за търговия на дребно в Colliers.
Според вижданията на консултантите на Colliers най-големите благоприятни условия за напредък идват от плановете за градско възобновяване, които сплотяват търговията на дребно, туризма и културата.




