През ноември Tesla е продала 12 130 автомобила в ЕС,

...
През ноември Tesla е продала 12 130 автомобила в ЕС,
Коментари Харесай

Европейците не купуват Tesla, китайските производители с рязък ръ...

През ноември Tesla е продала 12 130 автомобила в Европейски Съюз, при 18 430 година по-рано, демонстрират данни на European Automobile Manufacturers’ Association. Пазарният ѝ дял се свива от 2,1% на 1,4%.

 

Това е следващият слаб месец за компанията на Илон Мъск. Тя остава единственият огромен производител в Европейски Съюз, който разчита напълно на електрически автомобили.

Китайските марки настъпват

На противоположния полюс са китайските компании. BYD регистрира най-бързия растеж – продажбите ѝ в Европа съвсем са се утроили на годишна база и доближават 42 500 автомобила до ноември.

 

Държавната SAIC, притежател на марката MG, усилва продажбите си с 26%, до 217 000 автомобила.

 

И двете компании залагат освен на електрически автомобили, само че и на хибриди.

 

Хибридите печелят пазар

Хибридните коли, в това число plug-in моделите, към този момент образуват 44% от всички продажби в Европейски Съюз. Те се оказват по-печеливши за европейските производители и стават основна част от тактиката им.

 

Ръстът на хибридите върви ръка за ръка с напън върху европейските институции. След интензивно лобиране Европейски Съюз реши да отслаби задачите за електрически автомобили, като допусне 10% от продажбите след 2035 година да са с мотори с вътрешно горене.

 

Електромобилите въпреки всичко порастват

Въпреки това чисто електрическите коли усилват каузи си. За първите 11 месеца на годината те заемат 18,8% от пазара, или 2,3 млн. автомобила, по отношение на 15% година по-рано.

 

Този растеж идва макар проблемите на Tesla.

 

Политика и пазар

Спадът при Tesla стартира в края на предходната година. Това съответствува с по-активното политическо присъединяване на Мъск в Европа. Той поддържа крайнодясната партия „ Алтернатива за Германия “ и се включи отдалечено в нейни събития, както и в акции на английски крайнодесни групи.

 

По-късно последва и обществен раздор с Доналд Тръмп, в това число по тематиката за дотациите и регулациите за електрически автомобили.

 

Пазарът пораства, Tesla – не

Като цяло пазарът на нови коли в Европейски Съюз продължава да се уголемява. Продажбите са се нараснали с 1,4% на годишна база, пети следващ месец на растеж. За първите 11 месеца, в това число Англия и страните от ЕАСТ, са продадени 12,1 млн. автомобила, с 1,9% повече от предходната година.

 

Tesla обаче губи позиции точно в миг, когато конкуренцията – изключително от Китай – става все по-осезаема.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР