През месец януари на търг, организиран от аукционна къща във

...
През месец януари на търг, организиран от аукционна къща във
Коментари Харесай

Подносите на Батенберг вече са в НИМ

През месец януари на търг, проведен от аукционна къща във Виена, бяха изплатени скъпи подноси. Те са подарени на първия български княз Александър І Батенберг (1879 – 1886 г.) от жителите на градовете Русе, Ловеч и Берковица.



Предметите са изплатени при персоналното наличие на министъра на културата Боил Банов и с негова заповед са предадени за предпазване в НИМ.



Подносите ще бъдат експонирани в централно предверие на втория етаж на Националния исторически музей от 13 март 2019 година Културните полезности имат изключителна историческа стойност и са с гравирано посвещение на български език на Негово Височество княз Александър І.



Единият от тях е с позлата и с извънредно богата и майсторски направена филигранна декорация. На другите два подноса е изобразен изправен български лъв, символизиращ възраждането на България.
Източник: offnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР