Младите хора все по-притиснати от инфлацията в Европа
През май 2021 година, до момента в който огромна част от света към момента се бореше с COVID-19, Организацията за икономическо сътрудничество и раз предизвести, че младежите са непропорционално наранени от рецесията и че съществува риск от „ дълготрайни белези “ върху кариерата им и икономическите им резултати.
Анализът също по този начин откри, че доста младежи страдат от нараснали случаи на меланхолия и безпокойствие по отношение на работата и персоналните финанси. Тези терзания не са изчезнали, само че повишените разноски за живот, а не пандемията, в този момент наподобява работят като съществена спънка за живота на младежите. В цяла Европа упоритостите на хората под 30 години са разочаровани от влошаващите се стопански условия. Някои от тях описват за натиска, с който се сблъскват, до момента в който свързват двата края, постоянно до момента в който жонглират сред работа и образование, пред The Guardian.
Високите наеми, ниското възнаграждение и високата безработица в Испания вършат живота с родителите единствената опция за доста хора на двадесет години. С 32% Испания има най-високото равнище на младежка безработица както в Европейски Съюз, по този начин и в Организацията за икономическо сътрудничество и раз. Айтана Морено, на 26 години, е учителка, която учи за магистърска степен по вербален превод. Наскоро тя се завърна в родния си град Мадрид от Франция, където преди този момент е работила като учител. Живее с майка си. „ Трябва да изучавам и да работя по едно и също време и пребивавам с майка ми, тъй като нямам задоволително пари да заплащам наем и да изучавам. Невъзможно е да си позволиш да живееш самичък в Мадрид. Не споделям апартамент, тъй като нямам работа на цялостен работен ден и никой не би ми дал стая чартърен, в случай че нямам контракт за 40 часа седмично “.
Тези, които се пробват да живеят независимо, могат да имат финансови усложнения. Тази година испанското държавно управление вкара специфична надбавка за наем на стойност 250 евро на месец за младежи, които печелят под 23 725 евро, а район Мадрид понижи разноските за публичен превоз. Диана Пейнадо, на 26 години, е обществен служащ в юношески домове. Наскоро тя кандидатства за държавна стипендия, с цел да ѝ помогне да заплати месечния си наем от 600 евро за дребния апартамент от 40 квадратни метра, който споделя със съквартирант и кучето си Кумбия.
„ Щастлива съм от наемането и шерването, само че по този начин или другояче не е като други варианти да са в обсега ми. Въпреки че този апартамент ми коства 600 евро на месец плюс сметки, аз се реалокирах, знаейки, че имам право на безплатна помощ, другояче не бих го направила. Правителството ще ми даде 250 евро и това ще бъде огромно облекчение при бюджетирането всеки месец. Това няма да реши живота ми, само че ще мога да му се насладя още малко. От друга страна, тази дотация ви лимитира по някакъв метод. Задължени сте да имате непрекъснат контракт (което аз правя), само че множеството контракти в моята промишленост са с закрепен период, тъй че не мога да сменя работата толкоз елементарно, колкото бих желала “, споделя тя.
Според испанската търсачка за парцели Idealista междинният наем в Мадрид се е нараснал с 14% сред 2021 година и август 2022 година Диана няма да има различен избор, с изключение на да остане в дребния си апартамент.
В Лондон наемите се повишават още по-бързо – Zoopla регистрира 17% годишно нарастване на междинния наем в Лондон – изпреварвайки това, което доста по-млади хора могат да си разрешат. 27-годишната Холи Кларк работи на цялостен работен ден като покупател за фешън уеб страница и също така в механа по 10 часа седмично. Нейният наем в градския квартал Хакни беше наличен от £1550 на месец, разграничен сред нея и нейния другар. Но в този момент се е нараснал с £650 на месец. Казаха ѝ, че „ да лати или да си тръгне “. „ Така че несъмнено си потеглям “, споделя тя. „ Това е полуда. Не мога да намеря нищо под £1700 и множеството от тях са с една спалня. Така че ще заплащам повече за по-малко място. “
Освен спираловидно възходящите наеми, двуцифрената инфлация за комунални услуги, храна и други артикули се усеща за първи път от доста младежи. В цяла Европа инфлацията, приблизително близо 11% през ноември, не е била толкоз висока от 40 години. Балтийските страни са най-силно наранени, справяйки се с инфлация от над 20%.
В случая на Холи това значи, че парите, които икономисва от работа в кръчмата, се изразходват до края на месеца.
Други в по-несигурна обстановка са принудени да създадат по-фундаментални съкращения. 23-годишният Йоахим Валенте от Тулуза работи до септември в печатница в града, където сортира кутии за доставка. Той печелеше по 800 евро на месец преди, само че в този момент е възобновил образованието, което е прекъснал, с цел да си откри работа. Доходите на Йоахим са към 500 евро на месец от студентска стипендия плюс всичко, което баба му може да отдели, само че наемът му в жилището, който споделя с двама другари, е 1000 евро, които те разделят по равно. „ Наистина избрах идеалното време да се върна към ученето, нали? “ споделя Йоахим. „ Сега е доста мъчно, методът ми на живот не е същият като предходната година. Когато сте нерешителен служащ, постоянно се мислите какво купувате и какво спестявате, само че в този момент това е отвън мащаба. Купувах повече месо. Сега не закупувам толкоз доста, може би един път или два пъти на месец, тъй като е прекомерно скъпо. Имаме към 10% инфлация на цените на храните, тъй че в действителност би трябвало да гледате какво купувате “.
Френското държавно управление ограничи нарастването на цените на силата до 4% (въпреки че това ще се промени на 15% през януари), само че за тези младежи, които към този момент се борят да свързват двата края, като да вземем за пример чираци, чиято заплата е по-ниска от националния най-малко, даже нарастването на цените от 4% е предизвикателство.
Матео Леру, 22, е чирак по електроинженерство. Той печели 900 евро на месец и живее самичък в апартамент в Марсилия, който коства 400 евро на месец. Подобно на Йоахим, той е спрял да купува месо и го е заменил с риба звук, само че най-големият му проблем тази зима е студът. „ Проблемът с моя апартамент е, че няма изолираност. Понякога желая да пусна отоплението, само че не мога, тъй като сметките за сила костват прекалено много. И по този начин, купих газова печка, само че защото блокът е доста остарял, няма изолираност и не е остъклена дограмата, постоянно към момента остава студено. “
В Литва междинната заплата е 1678 евро, а минималната месечна заплата е 720 евро преди налози. Тъй като заплатите са ниски, доста млади литовци напущат. Въпреки че 15- до 25-годишните са 20% от жителите, те съставляват 47% от емигрантите. Някои младежи с висше обучение, които остават, се пробват да работят за задгранични компании като средство за повишение на капацитета им за облага.
26-годишната Доминикас от Вилнюс преди малко е почнала отдалечена работа за английска IT компания, с цел да печели повече, в сравнение с би предложила сходна компания, основана в Литва. „ През пролетта забелязах, че разноските за живот нарастват бързо, тъй че започнах да диря нови благоприятни условия. Инфлацията през последните 12 или 24 месеца беше безумна, жилищата, които бяха 400 евро преди няколко години, в този момент са 800 евро. Цената на електрическата енергия се повиши доста за известно време, мисля, че поради войната в Украйна. В предходната ми компания споделиха, че няма да има покачвания заради инфлация. Настоявах, казвайки „ ще се откажа “, а те не ми повярваха. Но видях по-голяма опция с компанията в Обединеното кралство “, споделя тя.
В няколко страни договорите, предопределени да дават на младежите образование, основано на претовареност, могат да ги накарат да се борят. Италия няма национална минимална заплата, вместо това разчита на групови трудови контракти, които оставят доста служащи изключени.
23-годишната Алис Спада е стажант в обществено дружество в Рим. Тя печели 800 евро на месец, а наемът на общия ѝ апартамент е 480 евро на месец. Тя получава прехрана за наема от родителите си, само че въпреки всичко се оказва, че ѝ остава малко в края на месеца. „ Разочароващо е. “, споделя тя. „ Учих толкоз доста, с цел да спечелвам толкоз малко. Знам, че съм огромен късметлия, че родителите ми ме поддържат. Но не по този начин би трябвало да се случват нещата. “
След като е имала опит от работа във Франция, Айтана в Мадрид има вяра, че младите испанци търсещи работа са в по-лошо състояние. „ Мисля, че обстановката във връзка с работните места е по-трудна в Испания, не можете да намерите работа, която ви подхожда или дава отговор на вашето квалификационно равнище, а заплатите са дребни. Въпреки че университетът, в който изучавам, е държавен, той е безценен. Все още би трябвало да заплащам към 2000 евро на година, до момента в който във Франция е гратис, просто плащате дребната административна такса. “
Шаф Хюсеин, 28-годишен в Лондон, работи на цялостен работен ден в повсеместен магазин денем и като пощальон за приложение за доставка в продължение на няколко часа множеството вечери. Шаф работеше на цялостен работен ден за голям брой приложения за доставка и успяваше да изкарва към £13 на час, само че натискът върху заплатите, за който той упреква, че платформите прибавят повече служащи и трансформират своите логаритми, значи, че в този момент той е късметлия, в случай че изкарва по £10 на час през най-натоварените елементи на вечерта.
„ Ако не бях намерил тази работа в повсеместен магазин, не знам къде щях да бъда, тъй като банковото ми салдо е на нула. Взех две кредитни карти, с цел да натрупам заема си, само че удари рецесията с разноските за живот, в този момент дължа пари и кредитният ми рейтинг падна “, споделя той.
Айтана, Даяна, Холи, Матео, Йоахим и Шаф споделят, че въобще не са оптимисти за бъдещето на съответните стопански системи на техните страни.
„ Новините са толкоз безредни, че когато ги гледаш, имаш възприятието, че всичко се обърква “, споделя Айтана. „ Продължават да приказват за криза, криза, криза, по какъв начин стопанската система се проваля. Така че не съм оптимист “.
„ Ако трябваше да оставя стопанската система на мира, надявайки се, че тя ще се усъвършенства сама, бих бил безспорен черноглед “, на мнение е Йоахим. „ Светлината в мрака, която виждам на всички места в Европа, е да видя всички тези служащи да стачкуват. “
Анализът също по този начин откри, че доста младежи страдат от нараснали случаи на меланхолия и безпокойствие по отношение на работата и персоналните финанси. Тези терзания не са изчезнали, само че повишените разноски за живот, а не пандемията, в този момент наподобява работят като съществена спънка за живота на младежите. В цяла Европа упоритостите на хората под 30 години са разочаровани от влошаващите се стопански условия. Някои от тях описват за натиска, с който се сблъскват, до момента в който свързват двата края, постоянно до момента в който жонглират сред работа и образование, пред The Guardian.
Високите наеми, ниското възнаграждение и високата безработица в Испания вършат живота с родителите единствената опция за доста хора на двадесет години. С 32% Испания има най-високото равнище на младежка безработица както в Европейски Съюз, по този начин и в Организацията за икономическо сътрудничество и раз. Айтана Морено, на 26 години, е учителка, която учи за магистърска степен по вербален превод. Наскоро тя се завърна в родния си град Мадрид от Франция, където преди този момент е работила като учител. Живее с майка си. „ Трябва да изучавам и да работя по едно и също време и пребивавам с майка ми, тъй като нямам задоволително пари да заплащам наем и да изучавам. Невъзможно е да си позволиш да живееш самичък в Мадрид. Не споделям апартамент, тъй като нямам работа на цялостен работен ден и никой не би ми дал стая чартърен, в случай че нямам контракт за 40 часа седмично “.
Тези, които се пробват да живеят независимо, могат да имат финансови усложнения. Тази година испанското държавно управление вкара специфична надбавка за наем на стойност 250 евро на месец за младежи, които печелят под 23 725 евро, а район Мадрид понижи разноските за публичен превоз. Диана Пейнадо, на 26 години, е обществен служащ в юношески домове. Наскоро тя кандидатства за държавна стипендия, с цел да ѝ помогне да заплати месечния си наем от 600 евро за дребния апартамент от 40 квадратни метра, който споделя със съквартирант и кучето си Кумбия.
„ Щастлива съм от наемането и шерването, само че по този начин или другояче не е като други варианти да са в обсега ми. Въпреки че този апартамент ми коства 600 евро на месец плюс сметки, аз се реалокирах, знаейки, че имам право на безплатна помощ, другояче не бих го направила. Правителството ще ми даде 250 евро и това ще бъде огромно облекчение при бюджетирането всеки месец. Това няма да реши живота ми, само че ще мога да му се насладя още малко. От друга страна, тази дотация ви лимитира по някакъв метод. Задължени сте да имате непрекъснат контракт (което аз правя), само че множеството контракти в моята промишленост са с закрепен период, тъй че не мога да сменя работата толкоз елементарно, колкото бих желала “, споделя тя.
Според испанската търсачка за парцели Idealista междинният наем в Мадрид се е нараснал с 14% сред 2021 година и август 2022 година Диана няма да има различен избор, с изключение на да остане в дребния си апартамент.
В Лондон наемите се повишават още по-бързо – Zoopla регистрира 17% годишно нарастване на междинния наем в Лондон – изпреварвайки това, което доста по-млади хора могат да си разрешат. 27-годишната Холи Кларк работи на цялостен работен ден като покупател за фешън уеб страница и също така в механа по 10 часа седмично. Нейният наем в градския квартал Хакни беше наличен от £1550 на месец, разграничен сред нея и нейния другар. Но в този момент се е нараснал с £650 на месец. Казаха ѝ, че „ да лати или да си тръгне “. „ Така че несъмнено си потеглям “, споделя тя. „ Това е полуда. Не мога да намеря нищо под £1700 и множеството от тях са с една спалня. Така че ще заплащам повече за по-малко място. “
Освен спираловидно възходящите наеми, двуцифрената инфлация за комунални услуги, храна и други артикули се усеща за първи път от доста младежи. В цяла Европа инфлацията, приблизително близо 11% през ноември, не е била толкоз висока от 40 години. Балтийските страни са най-силно наранени, справяйки се с инфлация от над 20%.
В случая на Холи това значи, че парите, които икономисва от работа в кръчмата, се изразходват до края на месеца.
Други в по-несигурна обстановка са принудени да създадат по-фундаментални съкращения. 23-годишният Йоахим Валенте от Тулуза работи до септември в печатница в града, където сортира кутии за доставка. Той печелеше по 800 евро на месец преди, само че в този момент е възобновил образованието, което е прекъснал, с цел да си откри работа. Доходите на Йоахим са към 500 евро на месец от студентска стипендия плюс всичко, което баба му може да отдели, само че наемът му в жилището, който споделя с двама другари, е 1000 евро, които те разделят по равно. „ Наистина избрах идеалното време да се върна към ученето, нали? “ споделя Йоахим. „ Сега е доста мъчно, методът ми на живот не е същият като предходната година. Когато сте нерешителен служащ, постоянно се мислите какво купувате и какво спестявате, само че в този момент това е отвън мащаба. Купувах повече месо. Сега не закупувам толкоз доста, може би един път или два пъти на месец, тъй като е прекомерно скъпо. Имаме към 10% инфлация на цените на храните, тъй че в действителност би трябвало да гледате какво купувате “.
Френското държавно управление ограничи нарастването на цените на силата до 4% (въпреки че това ще се промени на 15% през януари), само че за тези младежи, които към този момент се борят да свързват двата края, като да вземем за пример чираци, чиято заплата е по-ниска от националния най-малко, даже нарастването на цените от 4% е предизвикателство.
Матео Леру, 22, е чирак по електроинженерство. Той печели 900 евро на месец и живее самичък в апартамент в Марсилия, който коства 400 евро на месец. Подобно на Йоахим, той е спрял да купува месо и го е заменил с риба звук, само че най-големият му проблем тази зима е студът. „ Проблемът с моя апартамент е, че няма изолираност. Понякога желая да пусна отоплението, само че не мога, тъй като сметките за сила костват прекалено много. И по този начин, купих газова печка, само че защото блокът е доста остарял, няма изолираност и не е остъклена дограмата, постоянно към момента остава студено. “
В Литва междинната заплата е 1678 евро, а минималната месечна заплата е 720 евро преди налози. Тъй като заплатите са ниски, доста млади литовци напущат. Въпреки че 15- до 25-годишните са 20% от жителите, те съставляват 47% от емигрантите. Някои младежи с висше обучение, които остават, се пробват да работят за задгранични компании като средство за повишение на капацитета им за облага.
26-годишната Доминикас от Вилнюс преди малко е почнала отдалечена работа за английска IT компания, с цел да печели повече, в сравнение с би предложила сходна компания, основана в Литва. „ През пролетта забелязах, че разноските за живот нарастват бързо, тъй че започнах да диря нови благоприятни условия. Инфлацията през последните 12 или 24 месеца беше безумна, жилищата, които бяха 400 евро преди няколко години, в този момент са 800 евро. Цената на електрическата енергия се повиши доста за известно време, мисля, че поради войната в Украйна. В предходната ми компания споделиха, че няма да има покачвания заради инфлация. Настоявах, казвайки „ ще се откажа “, а те не ми повярваха. Но видях по-голяма опция с компанията в Обединеното кралство “, споделя тя.
В няколко страни договорите, предопределени да дават на младежите образование, основано на претовареност, могат да ги накарат да се борят. Италия няма национална минимална заплата, вместо това разчита на групови трудови контракти, които оставят доста служащи изключени.
23-годишната Алис Спада е стажант в обществено дружество в Рим. Тя печели 800 евро на месец, а наемът на общия ѝ апартамент е 480 евро на месец. Тя получава прехрана за наема от родителите си, само че въпреки всичко се оказва, че ѝ остава малко в края на месеца. „ Разочароващо е. “, споделя тя. „ Учих толкоз доста, с цел да спечелвам толкоз малко. Знам, че съм огромен късметлия, че родителите ми ме поддържат. Но не по този начин би трябвало да се случват нещата. “
След като е имала опит от работа във Франция, Айтана в Мадрид има вяра, че младите испанци търсещи работа са в по-лошо състояние. „ Мисля, че обстановката във връзка с работните места е по-трудна в Испания, не можете да намерите работа, която ви подхожда или дава отговор на вашето квалификационно равнище, а заплатите са дребни. Въпреки че университетът, в който изучавам, е държавен, той е безценен. Все още би трябвало да заплащам към 2000 евро на година, до момента в който във Франция е гратис, просто плащате дребната административна такса. “
Шаф Хюсеин, 28-годишен в Лондон, работи на цялостен работен ден в повсеместен магазин денем и като пощальон за приложение за доставка в продължение на няколко часа множеството вечери. Шаф работеше на цялостен работен ден за голям брой приложения за доставка и успяваше да изкарва към £13 на час, само че натискът върху заплатите, за който той упреква, че платформите прибавят повече служащи и трансформират своите логаритми, значи, че в този момент той е късметлия, в случай че изкарва по £10 на час през най-натоварените елементи на вечерта.
„ Ако не бях намерил тази работа в повсеместен магазин, не знам къде щях да бъда, тъй като банковото ми салдо е на нула. Взех две кредитни карти, с цел да натрупам заема си, само че удари рецесията с разноските за живот, в този момент дължа пари и кредитният ми рейтинг падна “, споделя той.
Айтана, Даяна, Холи, Матео, Йоахим и Шаф споделят, че въобще не са оптимисти за бъдещето на съответните стопански системи на техните страни.
„ Новините са толкоз безредни, че когато ги гледаш, имаш възприятието, че всичко се обърква “, споделя Айтана. „ Продължават да приказват за криза, криза, криза, по какъв начин стопанската система се проваля. Така че не съм оптимист “.
„ Ако трябваше да оставя стопанската система на мира, надявайки се, че тя ще се усъвършенства сама, бих бил безспорен черноглед “, на мнение е Йоахим. „ Светлината в мрака, която виждам на всички места в Европа, е да видя всички тези служащи да стачкуват. “
Източник: newsbg.eu
КОМЕНТАРИ




