През изминалото денонощие силен вятър нанесе множество щети у нас

...
През изминалото денонощие силен вятър нанесе множество щети у нас
Коментари Харесай

Дръжте си шапката - това са най-ветровитите места на планетата

През миналото денонощие мощен вятър нанесе голям брой вреди у нас и в Европа.

След като подвигна покриви на къщи и изкорени дървета, поради мощния вятър в Смолян и Карлово втори ден е оповестено бедствено състояние.

А мощната стихия "Фридерике ", тук-там с пориви напразно от над 200 км/ч, лиши живота на минимум 10 души в четири страни в Европа.

Стихията провокира тук-там съществени разстройства във въздушния и железопътния превоз и взе жертви в Белгия, Холандия, Италия и Германия.

У нас вятърът стихна и времето се възстановява, само че има места по света, където мощните ветрове са нещо всекидневно. Кои са те вижте в новото видео от канала във Vbox7 Top of the tops.

10. Баку, Азербайджан

Столицата на Азербайджан постоянно бива наричана "Град на ветровете ". Още античните персийци са наричали селището, което е съществувало на мястото на настоящия град Баку, "Град на блъскащите ветрове ".

На това място постоянно духат мощни студени ветрове, идващи от Каспийско море, както и топли ветрове, идващи откъм сушата.
 Поглед към Баку бижуто на Азербайджан Поглед към Баку – бижуто на Азербайджан
Столицата на Азербайджан извлича изгода от ветровитото време. Баку страда от мощно замърсяване на въздуха, само че ветровете от време на време издухват градския смог и прочистват въздуха.

9. Шотландия

Обединеното кралство постоянно е наричано "най-ветровитата страна в Европа ", а Шотландия поема най-вече от мощните атлантически ветрове. Средно-годишната скорост напразно в Шотландия е към 27 км/ч, а в някои крайбрежни региони духат бурни ветрове повече от 25 дни на година. Най-силни са ветровете през зимата, подбудени от северно-атлантическата атмосферна меланхолия.

8. Сейнт Джонс, Канада

Сейнт Джонс е столица на канадската провинция Нюфаундленд и Лабрадор и е позната като най-ветровития град на Канада. Средната годишна скорост напразно там е 21 км/ч, а през 47 дни в годината поривите напразно имат междинна стойност към 30 км/ч.

7. Патагония, Южна Америка

Разположена в най-южната част на Южна Америка, тази природно-географска зона е брулена от ветровете, идващи от обграждащите я от изток и запад океани.

В някои от градчетата, като чилийския Пунто Аренас, на избрани места по улиците са опънати въжета, с цел да могат жителите да се държат за тях, когато задухат мощните ветрове.

6. Връх Еверест, Хималаи
 Най-високият връх на планетата Еверест Най-високият връх на планетата – Еверест
Най-високата точка на планетата е място със недопечен климат, който е погубил живота на мнозина търсачи на мощни чувства. Най-силните ветрове духат през зимните месеци сред ноември и февруари. Най-силният регистриран вятър там е бил със скорост 281 км/ч (през м. февруари 2004 г.).

5 Връх Вашингтон, Съединени американски щати

На 12 април 1934 година, метеорологичната обсерваторията, намираща се на този американски връх, е записала един от най-силните пориви напразно – 371 км/ч. Средната скорост напразно тук е към 50 км/ч през цялата година.

4. Остров Бароу, Австралия

На това малко островче, ситуирано в северозападната част на Австралия, са регистрирани едни от най-силните бризове.

На 10 април 1996 година автоматизирана метеорологична станция, ситуирана на острова, е измерила скорост напразно от 408 км/ч. Според Световната метеорологична организация (WMO), това е най-силният вятър, измерен в миналото.

3. Уелингтън, Нова Зеландия

Столицата на Нова Зеландия има репутацията на най-ветровития град на земята. Силните ветрове, духащи от към океана, стигат гладко до крайбрежията на островната страна и се нагнетяват в допълнение, минавайки през протока на Кук, разделящ южния и северния остров на Нова Зеландия, преди да се стоварят върху Уелингтън.

Най-силната измерена скорост напразно тук е била 241 км/ч, само че през цялата година духат ветрове, които постоянно биват бурни.

2. Южните океански ширини

Огромните "пояси " от ветрове се пораждат от неравномерното загряване на земната повърхнина и водните маси под въздействието на слънчевите лъчи. На ширините от 30° северно и южно от Екватора духат непрекъснатите пасати. Около 40° ширини доминират западните ветрове, до момента в който източните са най-честото събитие на ширини към и над 60°.

Това си е много прохладно място, само че още малко на юг се намира континента, който преди век е приет за най-ветровития на Земята.

1. Антарктида

Антарктида е мястото, на което се раждат най-необикновените ветрове: катабатичните ветрове, или както ги назовават още "спускащите се от хълмовете ". Възникват като композиция от мразовития климат и формата на континента.

Между февруари 1912 година и декември 1913 година учени мерят скоростта на ветровете в Cape Denison – каменист сектор в Commonwealth Bay в източна Антарктика. До наши дни това място си остава най-ветровитото, ситуирано на морското ниво кътче на Земята.

Най-силният вятър там е измерен на 6 юли 1913 година, когато скоростта му доближава 153 км/ч. По най-разпространената канара за установяване силата на ветровете – Скалата на Бофорт – средногодишните ветрове на Cape Denison се правят оценка като бурни.

Комбинацията от супер мощни ветрове и доста ниски температури на процедура трансформира в непостижима задача измерването на скоростта на катабатичните ветрове.

От една страна, поривите напразно са способни не просто да повредят апаратурата, само че и безусловно да я изтръгнат от мястото, където е инсталирана. Но даже и при по-слабите интервали, другите типове анемометри просто биват обледенени.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР