През изминалата седмица у нас е регистриран незначителен ръст на

...
През изминалата седмица у нас е регистриран незначителен ръст на
Коментари Харесай

НЦЗПБ: Слабо увеличение на случаите на COVID, ръст на гастроентерити, ентероколити и ешерихиози

През миналата седмица у нас е регистриран нищожен растеж на случаите на Коронавирус – те са 674, всички доказани, което е с 38 повече от записаните през миналата седмица, сочи информация на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ). Съпоставено с предходната седмица на 2023 година спадът е забележителен, сочи анализът на центъра – от началото на 2024 г. броят на случаите с коронавирусна зараза е 11 272, или с 10 648 по-малко от 2023 година, когато са били 21 920.

Само един случай на западнонилска тресчица, избран като евентуален, е регистриран в НЦЗПБ през миналата седмица, което е с 10 по-малко спрямо миналата седмица. От началото на годината имаме 24 случая на инфекцията, демонстрира справката на центъра.

Също по този начин от началото на тази година у нас са потвърдени общо 5 случая на тресчица денга, което е с 4 повече в съпоставяне със същия интервал на предходната година.

Девет са доказаните случаи на лаймска болест през седмицата, а от началото на годината записаните болни са 311, което е много повече спрямо равнищата през със същия интервал на предходната година, когато случаите са били 168, сочат анализите на НЦЗПБ.

Експертите регистрират още растеж на случаите от гастроентерити и ентероколити, на ротавирусен гастроентерит, както и на салмонелоза и ешерихиоза, демонстрира статистиката.

От началото на годината записаните случаи на ротавирусен гастроентерит са 520, до момента в който през същия интервал на предходната година са били 401. Потвърдените случаи на салмонелоза от началото на 2024 година са 772 – над два пъти повече в съпоставяне със същия интервал на предходната година, когато са били 332.

Същата наклонност се следи и при гастроентеритите и ентероколитите – от началото на 2024 година записаните случаи са 7826 против 5706 за същия интервал на 2023 година Ръст е налице и при колиентеритите – ешерихиози – от началото на тази година засегнатите са 271 в съпоставяне със 132 през същия интервал на предходната година.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР