Министър Тодоров: Големият проблем е не само в липсата на пари за култура, а и в начина им на разпределение
„ През февруари бяха признати корекции в Закона за протекция и развиване на културата. Те сами по себе си не могат да проработят, без да се одобри една следваща нормативна база, която се основава на тези промени. Тези нормативни документи се забавиха. Опитваме се да наваксаме и да ги приемем, с цел да може измененията в Закона фактически да се отразят на хората. “
Това съобщи министърът на културата Найден Тодоров в ефира на „ Българска национална телевизия “. По думите му огромният проблем е в метода на систематизиране на парите в културата , а освен в неналичието им.
„ Гилдиите са в друга форма на делегиран бюджет. Парите не постоянно доближават докъдето би трябвало. Проблемът не е къде отиват парите, а по какъв начин. Трябва да се промени методът, философията, за това по какъв начин доближават парите до хората “, безапелационен бе министър Тодоров.
Работата на идващото постоянно държавно управление ще бъде да върне доверието към тези, които ръководят, счита той. Министър Тодоров акцентира, че в огромната картина не трябва да се не помнят настоящите задания , които са доста, само че самият той има и няколко по-големи цели, които ще остави като завещание за идващия министър. Тодоров посочи, че е мъчно, а и не би трябвало един длъжностен министър да прави генерални промени .
„ Хубавото е, че аз съм от културния бранш и съм наясно с проблемите и дружно с сътрудниците в министерството, които са по-наясно от всеки различен, можем да създадем по този начин, че в къси периоди нещата за хората, които се занимават с изкуство, да бъдат по-лесни “ , добави министър Тодоров.