Еврото и щатският долар доминират в търговията извън ЕС
През 2023 година 46% от общата търговия със артикули отвън Европейския съюз(ЕС) се е правила в евро, до момента в който 42% е в щатски долари. Валутите на страните от Европейски Съюз, разнообразни от еврото, са били употребявани за 2% от търговията, а другите валути са били 10%, демонстрират данните на Евростат, оповестени през днешния ден.
Еврото е най-използваната валута за експорт с 52% дял, пред щатския $ с 32%, валутите на страните от Европейски Съюз, разнообразни от еврото, с 3% и другите валути с 14%.
В 19 от 27-те страни от Европейски Съюз еврото е най-използваната валута за експорт на артикули отвън Европейски Съюз през 2023 година Най-високите дялове са регистрирани в Словения (90%), Хърватия (82%) и Латвия (78%).
В 6 страни от Европейски Съюз щатският $ е най-използваната валута за експорт. Сред тях дялове над 50% са регистрирани в Кипър (76%), Ирландия (65%) и Гърция (54%).
Делът на валутите на Европейски Съюз, разнообразни от еврото, е изключително висок в Швеция и Дания, с дялове надлежно от 50% и 28%, основно заради потреблението на тяхната лична национална валута, демонстрират още данните на европейската статистика.
Източник: manager.bg
КОМЕНТАРИ




