През 2019 година повече младежи са избрали да учат за

...
През 2019 година повече младежи са избрали да учат за
Коментари Харесай

Увеличи ли са се желаещите да станат учители и лекари за сметка на юристи

През 2019 година повече младежи са избрали да учат за инженери, лекари и учители и по-малко икономисти, адвокати и админи. Това демонстрират новите данни от Рейтинговата система на висшите образователни учебни заведения в България.

Статистиката демонстрира още, че през тази година безработицата измежду приключилите висше обучение е рекордно ниска – едвам 2,2%. За съпоставяне през 2014 година тя е стигала до 7% в избрани посоки.
Университет предлага нови магистратури, предстоящи от пазара на труда Ще се преподават във Висшето учебно заведение за обезпечаване и финанси
„ Днес, безработни висшисти на процедура няма, само че половината от тях се осъществят на позиции, които не изискват висше обучение. Този проблем визира по-скоро приключилите степен „ Бакалавър “, в сравнение с „ Магистър “ – над 60 % от магистрите се осъществят на позиции, изискващи висше обучение, а при бакалаврите този % е под 36% “, посочи Георги Стойчев, изпълнителен шеф на Институт „ Отворено общество”, представен от БГНЕС.

Сред специалностите, в които висшистите заемат позиции, изискващи приключено висше обучение са преди всичко „ Военно дело “, „ Медицина “, „ Фармация “, „ Общество и здраве “.
Евростат: Броят на задграничните студенти в България продължава да пораства Според данните у нас учат младежи от 115 страни
На другия полюс са приключилите компетентност „ Туризъм “, „ Биотехнологии “, „ Животновъдство “, „ Хранителни технологии “ и други

През последната година у нас броят на студентите е намалял с към 6 000 и с 45 хиляди, съпоставено с преди 5 години. Това е спад на студентите с към 17%.

„ В двете най-големи висши учебни заведения – СУ и УНСС се образоват по-малко студенти, в сравнение с е спадът в броя на студентите през последните 5 години. Този спад е съпроводен с смяна на структурата на разпределението на студентите по разнообразни професионални посоки. В момента имаме към 15 професионални посоки в България, в които в последните 5 години броят на студентите е понижен с над 30%. Пример за това са двете най-масови посоки – „ Икономика “ и „ Администрация и ръководство “. Спадът на студенти в тях е с към 31 хиляди “, уточни Стойчев.
Разследване на bTV: Ректорът на СУ сключил контракт с майка си за 9000 лева Документът попада инцидентно при преподаватели в университета преди няколко месеца
От данните на Рейтинговата система излиза наяве още, че междинният застрахователен приход на приключилите преди малко висше обучение в страната нараства, достигайки до 1297 лева през 2019 година Софийският университет остава отличник в системата с 21 професионални посоки, на второ място е Техническият университет – в шест посоки и на трето място - Американският университет в България в три от направленията.

Медицинските университети в Пловдив и в София разделят първото място със 74 точки по медицина, а висшето образователно заведение в столицата е отличник по фармация.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР