През 1993 г. в пещерата Ламалунга в Алтамура, Южна Италия,

...
През 1993 г. в пещерата Ламалунга в Алтамура, Южна Италия,
Коментари Харесай

Човекът от Алтамура, открит вграден в пещерна стена, е претърпял злощастна смърт

През 1993 година в пещерата Ламалунга в Алтамура, Южна Италия, формирана от карстова дупка, е открита странна находка - съвсем цялостен втвърден скелет на човек, вграден в канара.

Нещо повече – останките са покрити с така наречен " пещерни пуканки " - дребни белези по костите, наподобяващи петна. Появата на " пуканките " може да се изясни елементарно. Когато калцитът се разтваря в дъждовната вода, той може да се натрупа на повърхността на пещерния под или върху това, което се намира там вместо него, в тази ситуация череп.

" Пещерните пуканки нормално се появяват във влажните зони на пещерата, където водата може да се стича по повърхността ", споделя пред How Stuff Works Лий-Грей Бозе, физик от Геологическата работа на Съединени американски щати. " Много от най-дългите пещерни системи нормално са по-сухи, с някои забележителни изключения, и тези сухи области нормално не са чак толкоз доста украсени с сходни детайли. Във влажните региони обаче пещерните пуканки са постоянно срещана характерност, която нормално демонстрира влажна среда и въздушен поток. "

Те могат да се образуват и на други места – да вземем за пример там, където има капеща вода. В този случай капките могат да доведат до образуването на въпросните пуканки в радиус към местата, където падат, изяснява още Бозе.

Тялото - по този начин, както е открито. Източник: Riga et al, PLOS ONE 2020 (CC BY 4.0)

Освен че наподобяват вкусни, пуканките оказват помощ на един от екипите да открие евентуалната причина за гибелта на мъжа.

" Фаунистичните остатъци, открити в някои от галериите, постоянно съставляват изолирани костни детайли, насъбрани в намалени зони на пещерата, което допуска, че са били пренесени и разпръснати от водата ", открива един от екипите, изследващи тялото. " Случаят с човешкия скелет не е подобен (особено като се има поради, че той ситуиран в една релативно дребна площ). Ето за какво можем да предположим, че след гибелта и разлагането на тялото скелетът се е паднал на мястото, където е открит [днес]. ”

Екипът счита, че мъжът евентуално е паднал в дупка и се е заклещил. Там той евентуално е починал от апетит или от дехидратация, преди да бъде затрупан с пуканки и открит от учените повече от 100 хиляди години по-късно. Човекът от Алтамура крие и други изненади.

Изследователите считат, че в случай че реалокират скелета, ще му нанесат непоправими вреди. Ето за какво той е оставен в пещерата и проучван на място. След като взимат проби за разбор - откъс от лопатката м – те откриват, че това не е Хомо сапиенс, както предполагали други, а неандерталец, умрял преди 128 000 до 187 000 години.

Допълнителен разбор на зъбите на мъжа, осъществен от различен екип през 2020 година, открива, че те са захабени, което допуска, че е бил възрастен - въпреки и не остарял - по време на злощастната си гибел. Те също по този начин откриват, че един от тях евентуално е бил изгубен няколко седмици преди гибелта му, " защото другите зъби от дясната горночелюстна аркада са имали задоволително време да пренаредят позицията си по редицата ". Те прибавят, че зъбът " би трябвало да е бил изгубен няколко седмици преди гибелта, защото алвеоларната резорбция към момента е в начален етап ".

Като цяло мъжът е имал няколко в действителност неприятни последни седмици.

Източник: IFLScience

Източник: obekti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР