През 1986 г. организацията на 13-ото световно първенство е предоставена

...

Историята на световните първенства: Магьосникът Марадона и "божията ръка"

През 1986 година организацията на 13-ото международно състезание е предоставена още веднъж на Мексико - първата страна, която става хазаин на шампионата за повторно.

Мексиканците в действителност би трябвало да заменят в началото определената Колумбия, която през 1983 година декларира, че не може да си разреши да провежда шампионата заради липса на финансови средства, съчетана със земетресение, нанесло големи вреди. Преди началото на финалите Мексико също е разлюляно от мощни трусове, умират съвсем 20 000 души, само че стадионите остават непокътнати и всичко продължава по проект.

Отново 24 тима вземат участие във финалите. Този път обаче регламентът е изменен и всички мачове след първата фаза се играят на правилото на директните елиминации. Мащабът на шампионата в Мексико е невъобразим до този миг. 52-а мача от финалите са следени онлайн от 2.5 млн. души. Само медийният екип - кореспонденти, фотографи, радио и телевизионни коментатори - наброява 4565 души. Милиарди са пред екраните.

Преди да се стигне до кулминационна точка обаче се изиграват цели 320 квалификационни мача в границите на две години. След като пропуща шампионатите през 1978 и 1982 година България се завръща на огромната сцена за своето пето присъединяване в международни финали.

Отборът, воден от Иван Вуцов, попада в тежка квалификационна група с европейския първенец Франция, Югославия, Германска демократична република и Люксембург. Началото е мъчно - нулево тъждество при гостуването в Белград и загуба с 0:1 в Париж. Следва обаче впечатляваща серия от следващи победи против Люксембург (4:0), Германска демократична република (1:0), Франция (2:0), Югославия (2:0) и още веднъж Люксембург (3:1), която праща българите в Мексико. С основни изяви се демонстрират Наско Сираков, Стойчо Младенов, Пламен Гетов и Георги Димитров. Двамата вратари, които си поделят титулярното място в тези квалификации - Илия Вълов и Борислав Михайлов, също изиграват отлични мачове.

Три страни вършат дебют на международните финали - Дания, Канада и Ирак. Иракчаните минават сполучливо през пресявките, макар че поради войната с Иран би трябвало да играят всичките си мачове на неутрални терени. Южна Корея взе участие за пръв път от 1954, Парагвай - за пръв път от 1958 година, а Португалия - за пръв път след спечелването на бронзовите медали през 1966 година

Фотогалерия: Световното през 1986 - Геният Марадона >

За пръв път в мача на откриването взе участие България. Националите приключват 1:1 със международния първенец Италия. Алтобели вкарва първия гол, а Наско Сираков изравнява с превъзходно попадение с глава. България още веднъж се разминава с първата си победа на международни финали - следват тъждество с Южна Корея (1:1) и загуба от бъдещия първенец Аржентина (0:2). За пръв път обаче българският тим минава груповата фаза, откакто се оказва един от четирите най-хубави трети тимове.

В осминафиналите България се изправя против домакина Мексико и отпада след загуба с 0:2. С лекост за четвъртфиналите се класират Бразилия (4:0 против Полша), Англия (3:0 против Парагвай) и Испания (5:1 против Дания). Последното е признато за голяма изненада, защото датчаните демонстрират впечатляващ футбол в груповата фаза и са считани за един от любимците за златото след успехите си против Шотландия (1:0), Уругвай (6:1) и Западна Германия (2:0).

Франция детронира първенеца Италия след триумф с 2:0, пристигнал след голове на Мишел Платини и Яник Стопира. Западна Гермния затвърждава усещанията, че не се намира в добра форма, откакто едвам отстрани Мароко - победа с 1:0 след гол на Лотар Матеус в 88-ата минута. Аржентина също мъчно си проправя път напред след триумф с 1:0 над Уругвай.

Голямото шоу в осминафиналите е дуелът сред Белгия и Съюз на съветските социалистически републики. Съветският тим разполага с извънреден състезател в лицето на Игор Беланов, който същата година печели " Златната топка ". Той отбелязва хеттрик в този мач, само че даже това се оказва незадоволително. Белгийците печелят с 4:3 след продължения.

Четвъртфиналите са извънредно равностойни, като три от четирите мача приключват след осъществяване на дузпи. Франция отстрани Бразилия, Западна Германия поставя завършек на очакванията на Мексико за орден на родна земя, а Белгия бързо секва еуфорията на Испания след впечатляващия триумф против Дания.

Последният четвъртфинал - Аржентина против Англия - ще остане вечно в историята на футбола. Диего Марадона открива резултата след гол с ръка, който съдиите зачитат. Страничен рефер от същата страна на терена е българинът Богдан Дочев. Четири минути по-късно Марадона потегля от центъра, минава през целия тим на Англия и отбелязва второ попадение. Финалният взлом на англичаните и голът на Гари Линекер в 81-ата минута не са задоволителни и Аржентина продължава към полуфиналите.

Там на пътя на южноамериканците застава Белгия. Марадона още веднъж е неукротим и отбелязва двата гола за успеха с 2:0. Другият полуфинал опълчва Западна Германия и Франция.

Французите, също както през 1982 година, си печели доста последователи с атрактивния си жанр, а именитата халфова линия, формирана от Платини, Ален Жирес, Жан Тигана и Луис Фернандесм всява суматоха в отбраната и на най-хубавите противници. И този път обаче германците се оказват непреодолимо затруднение за " петлите " - 2:0 след голове на Андреас Бреме и Руди Фьолер първоначално и края на мача.

Финалът се играе пред 115 000 фенове на стадион " Ацтека ". Аржентинците повеждат 2:0 с голове на Хосе Броун и Хорхе Валдано, само че по прочут сюжет Западна Германия не се предава и стига до 2:2 след попадения на Румениге и Фьолер. Седем минути преди края на постоянното време дребничкият Хорхе Буручага надбягва немската защита и праща топката около Харал Шумахер - 3:2 и втора купа за Аржентина след 1978 година

Марадона отбелязва пет гола и е разгласен за състезател на шампионата. Голмайстор №1 е Линекер с шест попадения. В 53 мача са маркирани 132 гола, приблизително по 2.54 на мач. Най-резултатен тим е Аржентина (14 гола), а общо 2 199 941 фенове гледат мачовете онлайн, приблизително по 42 307 на мач.

В навечерието на международното състезание в Русия " Дневник " показва къса история на всички шампионати на планетата, извършени до момента.

Първа част: Уругвай 1930

Втора част: Италия на Поцо... и Мусолини

Трета част: Завръщането на мондиала и бразилската покруса

Четвърта част: Чудото от Берн

Пета част: Началото на бразилската легенда

Шеста част: Единственият успех за родината на футбола

Седма част: Пеле и Бразилия вечно

Осма част: Ерата на тоталния футбол