През 1985 година популярното телевизионно предаване на PBS Компютърни хроники“

...
През 1985 година популярното телевизионно предаване на PBS Компютърни хроники“
Коментари Харесай

Unix: Как една скромна операционна система превзе цифровата вселена

През 1985 година известното телевизионно предаване на PBS „ Компютърни летописи “ предвижда, че Unix ще се трансформира в общоприетата операционна система на бъдещето. По това време доста софтуерни специалисти смятаха, че тази операционна система може да разклати съществено господството на IBM и MS-DOS на пазара. Интересно е, че те бяха прави, въпреки и не тъкмо както си мислеха.

Философия на Unix

Unix донесе в света на компютрите цяла философия на развиване, която е настояща и през днешния ден. Нейните съществени правила са:

Всяка стратегия би трябвало да прави едно нещо, само че да го прави добре; Програмите би трябвало да могат да работят заедно; Текстовият формат на данните е за предпочитане пред двоичния формат на данните; Всичко е файл.

Тези правила са оказали голямо въздействие върху актуалното създаване на програмен продукт. Например известните през днешния ден микроуслуги са всъщност еволюция на първата концепция от листата.

Как Unix завладя университетите

През 80-те години на предишния век Unix доминираше в университетските среди по същия метод, по който в този момент го вършат Mac-овете (които, апропо също са основани на система, сходна на Unix). Това се дължеше на забавна правна обстановка: AT&T, която притежаваше Bell Labs (създателите на Unix) беше подложена на антитръстово съглашение. На компанията беше неразрешено да се занимава с нещо друго с изключение на с телефония.

В резултат на това AT&T можеше да продава университетски лицензи за Unix против номинална такса, дружно с изходния код. Университетите непринудено се възползваха от това. Калифорнийският университет в Бъркли беше изключително сполучлив, където Бил Джой и неговите студенти усъвършенстваха системата, създавайки фамозната Berkeley Software Distribution (BSD). Именно в BSD се появи поддръжка за TCP/IP, протоколът, който образува основата на актуалния интернет.

Защо Unix беше толкоз прелъстителен

Преносимост

Основното преимущество на Unix беше неговата преносимост сред разнообразни компютри. Първоначално системата работеше на компютри PDP-7, по-късно на компютри PDP-11 и по-късно беше пренесена на доста други платформи. Това стана допустимо с помощта на обстоятелството, че ядрото на Unix беше написано на C – също портативно сред разнообразни архитектури и единствено 5% беше машинно подвластен код. За съпоставяне, по това време множеството операционни системи бяха написани на асемблер, което ги правеше обвързани с съответна процесорна архитектура.

За разработчиците това беше невероятна опция: откакто един път са написали стратегия, те могат да я започват на разнообразни устройства с минимални промени. В тези дни това в действителност изглеждаше като същинско знамение – в края на краищата потребителите работеха на IBM PC, Commodore 64 и Apple II.

Работни станции

През 80-те и 90-те години на предишния век Unix властваше в света на работните станции – мощни компютри за професионални задания, като да вземем за пример създаване на програмен продукт или инженеринг. Sun Microsystems, HP и Silicon Graphics произвеждаха такива машини за учени и инженери. Работните станции на Silicon Graphics бяха изключително известни със основаването на специфични резултати за Джурасик парк и други революционни филми от това време.

Unix в бизнеса

С появяването на процесора Intel 386 Unix стартира да навлиза в бизнес средата. Често това бяха профилирани системи за избрани браншове – да вземем за пример медицински заведения или магазини. Важно преимущество на Unix беше неговият многопотребителски режим: няколко чиновници можеха да работят по едно и също време с един компютър посредством терминали.

Към края на 80-те години Unix даже се конкурираше с OS/2: с помощта на емулатора на DOS той можеше да извършва няколко DOS стратегии по едно и също време, което OS/2 не можеше да прави по това време.

Какво се обърка

Война на стандартите

В края на 80-те години Sun Microsystems и AT&T взеха решение да обединят BSD с комерсиалната версия на Unix – System V. Другите производители се опасяваха от монопола и сътвориха различен консорциум – Open Software Foundation. В отговор AT&T сътвори Unix International. Борбата за стандартизация и изобилието от несъвместими версии на Unix отблъскват евентуалните клиенти.

Windows NT и Linux

Microsoft се възползва от объркването на пазара, като пусна Windows NT – единна система с прочут интерфейс, работеща на разнообразни процесори и поддържаща известни бизнес приложения като Word и Excel, а през 1991 година, когато Линус Торвалдс разгласява ядрото си в Usenet се появи Linux. Разработчиците го комбинираха с помощни стратегии на GNU, с цел да основат цялостна свободна операционна система. Linux продължи активността на Unix, само че без собственически код.

Как Unix завоюва

Въпреки, че класическият Unix загуби позиции, концепциите му не престават да живеят в актуалните технологии:

Повече от 53% от уеб сървърите работят под Linux; Подобни на Uniх системи преобладават в корпоративния сектор; Повечето програмисти се учат да програмират на системи Linux; iOS и Android са построени върху системи, сходни на Unix.

Много познати през днешния ден команди са основани в Unix. Например grep (търсене в текст) получава името си от командата на редактора ed: g/re/p, което значи „ световно търсене и печатане на регулярни изрази “, а командата kill, обратно на името си, в началото не е „ убивала “ процеси, а е изпращала сигнали към тях – тази идея също идва от Unix.

Uniх е повлиял даже на метода, по който използваме облачните услуги. Временните файлове в /tmp – йерархичната файлова система и разрешенията – всичко това идва от положителната остаряла операционна система и в този момент интензивно се интегрира в съхранението в облака. Docker и контейнеризацията също са построени върху сходни на Unix правила за уединяване на процеси и запаси, които датират от 70-те години на предишния век.

Оказва се, че прогнозата от 80-те години се е сбъднала – Uniх в действителност се е трансформирал в стандарт, единствено че не като една съответна система, а като набор от хрумвания и правила, въплътени в актуалните технологии. Днес съвсем всеки има в джоба си система, сходна на Uniх – просто не се замисляме за това.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР