Ето колко знамена на САЩ са оставени на Луната и какво се е случило с тях
През 1969 година екипажът на лунната задача „ Аполо 11 “ извърши исторически героизъм, като направи първите стъпки на повърхността на Луната. Тогава астронавтът Нийл Армстронг изрича известната фраза „ дребна стъпка за индивида и голям скок за човечеството “. След тези думи той се придвижва по лунната повърхнина в продължение на няколко часа дружно с Бъз Олдрин. Двамата дружно направиха именити фотоси, събраха проби от лунната почва и оставиха всевъзможни следи от своето наличие. Така да вземем за пример те забиват на Луната американското знаме, което някои хора изрично отхвърлят да повярват, че съществува. Но, в случай че се съди по фотосите от галактическите кораби, то в действителност съществува. Нещо повече, на Луната има още няколко флагове, за чието битие мнозина от нас даже не подозират.
Знамена на Съединени американски щати на Луната
В рамките на галактическата стратегия „ Аполо “ през 70-те години на предишния век астронавтите забиват шест американски флагове на повърхността на Луната, с цел да отбележат местата на историческите си кацания.
Първото знаме е сложено на 20-ти юли 1969 година в Морето на спокойствието от астронавтите на задачата „ Аполо 11 “. Няколко месеца по-късно, на 19-ти ноември 1969 година, членове на задачата „ Аполо 12 “ слагат второ знаме в Океана на бурите, продължавайки проучването на лунната повърхнина.
Следващите задачи уголемяват хоризонтите на проучванията, достигайки до по-предизвикателни региони на Луната. „ Аполо 14 “ слага знаме в кратера Фра Мауро на 5-ти февруари 1971 година, а „ Аполо 15 “ по-късно същата година, на 30-ти юли, го забива в долината Хадли Рил.
През април 1972 година „ Аполо 16 “ слага петото знаме в кратера Декарт, изследвайки недосегаем до тогава регион. И най-после, последното знаме се появява на 11-ти декември 1972 година, когато задачата „ Аполо 17 “ приключва лунната стратегия, оставяйки своя отпечатък в долината Таурус-Литроу.
Какво въпреки всичко се е случило със знамената на Луната
Американските флагове, оставени на Луната от астронавтите на Аполо, се трансфораха в едни от най-значимите знаци на галактическите проучвания. Десетилетия по-късно обаче поражда въпросът: какво се е случило с тези флагове?
За страдание знамето от задачата „ Аполо 11 “, първата пилотирана задача до Луната, е развалено съвсем незабавно. Когато галактическият модул напуща повърхността на Луната, мощното изхвърляне на газ от моторите изважда знамето от мястото му. Астронавтът Бъз Олдрин удостовери, че е видял по какъв начин то е отнесено от струята на ракетата. Съдбата на другите пет флагове обаче е по-интригуваща.
Тези флагове в никакъв случай не са били предопределени да устоят в суровите условия на Луната за дълъг интервал от време. Те са били от най-разпространените – направени от найлон, купени за пет $ в магазина на компанията Annin, която създава флагове от 1847 година насам. На Луната знамената са изложени на въздействието на лунния прахуляк, рисковите температури и суровата ултравиолетова радиация на Слънцето. Експертите считат, че през десетилетията те евентуално са се обезцветили изцяло, трансформирайки се в бели платна.
„ Знамето на задачата „ Аполо 11 “ евентуално е изчезнало. Бъз Олдрин е видял по какъв начин то е ударено от реактивна бликам при излитането, когато той и Нийл Армстронг напущат Луната преди десетилетия. Лежейки в лунния прахуляк, незащитени от суровата ултравиолетова радиация на слънцето, алените и сините цветове на знамето несъмнено бързо са избледнели, трансформирайки се в напълно бели. С течение на времето найлонът е станал нежен и вероятно се е разрушил “, споделя Тони Райхард, старши редактор на уеб страницата Air & Space.
Снимки на флагове на Луната
През 2012 година орбиталният уред Lunar Reconnaissance Orbiter даде фотоси, на които се вижда, че пет от шестте флагове към момента стоят. Това беше доказано от сенките, които те хвърляха в другите елементи на деня. Знамето на „ Аполо 15 “ обаче е под въпрос, защото сянката му не бе открита на изображенията. Въпреки това то остава на мястото си след края на задачата, тъй че доста специалисти считат, че евентуално също е оживяло.
Що се отнася до знамето на „ Аполо 11 “, то също може да е оживяло, само че просто лежи на повърхността. Като се има поради, че другите флагове стоят, даже макар найлоновия материал, можем да предположим, че и първият знак на човешкото наличие на Луната не е липсващ изцяло.
Освен флаговете галактическият уред записва и други артефакти: следите от стъпките на астронавтите, оставените раници, научното съоръжение и роувърите. Съвременните технологии не престават да ни приближават досега, в който ще можем със личните си очи да забележим с огромна точност положението на тези исторически знаци.
Интересно е, че китайската автоматизирана станция „ Чанъе-2 “ снима местата на кацане на американските пилотирани галактически кораби. На получените фотоси доста добре се виждат следите от кацането на „ Аполо 16 “. Следователно няма подозрение, че американските астронавти в действителност са стъпили на повърхността на Луната.