От Мали на запад до Судан на изток, цяла част от Африка сега се управлява от военните.
Нигер беше една от малкото демократични държави оставени в пояса Сахел, който се простира през целия континент. Но сега, след като армията завзе властта, има опасения какво означава това за размирния регион.
Президентът на Нигер Мохамед Базум - ключов западен съюзник в битката срещу ислямистките екстремисти - прояви предизвикателство, след като войниците обявиха преврат в сряда.
Но той беше задържан, началникът на армията подкрепи военното управление и не е ясно кой наистина управлява.
Бившата колониална сила Франция и САЩ имат военни бази в богатата на уран страна и двете бързо осъдиха преврата.
Има опасения, че новото ръководство на Нигер може да се отдалечи от западните си съюзници и да се доближи до Русия.
Ако го направи, ще следва пътя на два от своите съседи - Буркина Фасо и Мали - които и двете се обърнаха към Москва след неотдавнашните си военни преврати.
Те бяха под силен натиск от исляма групировки, които действат свободно в голяма част от двете страни.
Но въпреки че Нигер се бореше със собствения си джихадистки бунт и бандитизъм в селските райони, той изглеждаше относително по-стабилен от своите съседи.
Броят на докладваните смъртни случаи от политическо насилие от 2021 г. насам е бил много по-нисък в Нигер, според проекта за данни за местоположението на въоръжените конфликти и събитията (Acled).
Но джихадистката заплаха беше основната причина, поради която военните завзеха властта с аргумента, че трябва да се бият срещу бунтовниците.